המורדים החותים השתלטו על ארמון הנשיאות בתימן

לוחמים חותים, המשתייכים לפלג שיעי בתימן, נכנסו לארמון בצנעא ובזזו מחסני כלי נשק. במקביל, מפגיזים החמושים את מעונו של הנשיא, שלפי הערכות שוהה במקום

רויטרס ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס ואי-פי

מורדים חותים השתלטו היום (שלישי) על ארמון הנשיאות בבירת תימן, לאחר קרב קצר עם שומרי המתחם, כך מסרו עדי ראייה ומקורות ביטחוניים, בהסלמה נוספת בלחימה המתרחשת בעיר ביומיים האחרונים. נשיא תימן, עבד ראבו מנסור האדי, שאינו מתגורר בארמון, נמצא לפי הערכות במעונו בצנעא, שלפי דיווחים הותקף גם הוא על ידי המורדים, וגורלו אינו ברור.

"נשיא תימן נמצא תחת מתקפה של מיליציות חמושות, המבקשות להדיח את השלטון", כתבה בטוויטר שרת המידע של תימן, נדיה אל-סאקף. לדבריה, חמושים הפגיזו את מגורי הנשיא משעות הצהריים. בשעות הערב נפסקה הלחימה ברחובות הסמוכים לבית הנשיא, אך חמושים חותים שמרו על המקום וחסמו את הכניסה אליו.

הקולונל סאלח אל-ג'מלני, מפקד הכוחות השומרים על הנשיא, תיאר את האירועים כ"הפיכה". הוא אמר לסוכנות הידיעות אי-פי כי המורדים שנכנסו לארמון קיבלו סיוע מגורמים פנימיים, ובזזו מחסני נשק במקום.

חותים ליד בניין שנפגע סמוך לארמון הנשיאות בצנעא, היוםצילום: אי־אף־פי

שומרים בארמון הנשיאות, בו נמצא משרדו המרכזי של הנשיא, אישרו כי מסרו את השליטה במתחם ללוחמים החותים. עדי ראייה דיווחו כי המורדים השתלטו על כלי רכב משוריינים ששמרו על הכניסה למתחם.

ההשתלטות על הארמון מהווה הסלמה נוספת באירועים האלימים המתחוללים בצנעא מאז אתמול, אז תקפו החותים בירי ארטילרי את ארמון הנשיא, והקיפו את בית ראש הממשלה. תשעה בני אדם נהרגו בקרבות אתמול ו-90 נפצעו, לפני שהוכרזה הפסקת אש בשעות הערב. ביום שבת, חטפו המורדים את ראש הסגל של הנשיא.

נשיא תימן, עבד ראבו מנסור האדיצילום: אי־אף־פי

מוקדם יותר הזהיר האדי כי ארצו עומדת בפני אפשרות "להיות או לחדול". הנשיא קרא לקיים פגישה דחופה של הכוחות הפוליטיים במדינה, בהם גם נציגי המורדים החותים. "ייתכן כי יהיה ניתן לדון על המצב ולפתור אותו היום, אך ייתכן שלא ניתן יהיה לעשות זאת מחר, או ביום שאחריו", הזהיר הנשיא.

תימן, בעלת ברית של ארה"ב במאבקה נגד אל-קאעדה באזור, נמצאת זה חודשים תחת מאבק אלים. החותים, קבוצת שבטים המשתייכים לזרם הזיידי של השיעה, השתלטו בספטמבר על צנעא, אולם עד כה נותר מתחם הנשיאות מחוץ לשליטתם. מקור המחלוקת שלהם עם השלטון הסוני הוא רצונם לקבל אוטונומיה רבה יותר במעוזם שבצפון תימן, ולהגביר את השפעתם הפוליטית.

מאז השתלטו על הבירה הצליחו המורדים להרחיב את אחיזתם גם למחוזות במרכז ובמערב המדינה, הנמצאים בשליטה סונית. גם הם לוקחים חלק בלחימה נגד אל-קאעדה, שמרבית מעוזיו נמצאים בדרום המדינה. בכך הם אמנם נתפסים בעיני ארה״ב כגורם חיובי, אבל מנגד הם נחשבים לבעלי בריתה של איראן במאבקה להשפעה אזורית.

מנהיג החותים, עבד אל מלכ אל־חותי, דרש הערב ליישם את הסכם חלוקת הכוח שנחתם בין הצדדים בשנה שעברה. "הצעד רציני ואנו נחושים, לא נהסס לנקוט בכל צעד נדרש על מנת ליישם את הסכם השלום והשיתוף", אמר. הוא הציג כמה דרישות, בהן שינוי טיוטת החוקה באופן שיאפשר לחותים לקבל סמכויות רבות יותר. אל-חותי רמז כי התקדמות לוחמיו נועדה להזהיר את הנשיא, ולא להדיחו. לדבריו, אם האדי לא ימלא את הדרישות שהציג,  "כל האפשרויות יהיו פתוחות".

מועצת הביטחון של האו"ם ערכה היום פגישה דחופה בדלתייים סגורות בנוגע למצב המידרדר במדינה. השליח המיוחד של האו"ם לתימן, ג'מאל בנומאר, מסר למדינות החברות במועצה כי החותים שידלו יחידות צבאיות שלא להילחם בהם. בתום הישיבה גינתה המועצה את ההתקוממות האלימה והדיגשה  כי משטרו של הנשיא האדי הוא "הסמכות הלגיטימית" היחידה בתימן.

מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, גינה את העימותים בתימן וקרא לצדדים לעצור את הלחימה ולהשיב את הסדר. "המזכ"ל קורא לכל הצדדים לחדול באופן מיידי ממעשי האיבה, לפעול באיפוק ולנקוט את הצעדים הנדרשים להשבת הסמכות המלאה למוסדות המדינה הלגיטימיים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ