מלך סעודיה עבדאללה מת בגיל 90, אחיו סלמן הוכתר הלילה למלוכה

לאחר אשפוז ממושך הודיעה הטלוויזיה הממלכתית על מותו של עבדאללה שהיה בשלטון מ-2006 והיווה בעל ברית מרכזי של המערב במזרח התיכון. המלך החדש נחשב ליברלי ופרגמטי יחסית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי
רויטרס

מלך סעודיה עבדאללה מת הלילה (חמישי) בגיל 90, לאחר מחלה ממושכת. הטלוויזיה הממלכתית הודיעה על מותו ועל הכתרת אחיו סלמן למלך החדש. בהודעה ששודרה ויוחסה ליורש העצר נאמר כי "הוד מלכותו סלמן בן עבד אל-עזיז וכל בני המשפחה והאומה אבלים על מותו של המלך עבדאללה".

נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס הודיע על שלושה ימי אבל בתגובה למותו של המלך. נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי והמלך הירדני עבדאללה קיצרו את שהייתם בוועידת הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, ובירדן אף הוכרזו 40 ימי אבלות לאומיים.

המלך הסעודי עבדאללה בשנה שעברהצילום: רויטרס

נשיא ארה"ב ברק אובמה שיבח את המלך המנוח ואמר כי היה מנהיג כן, שידע לעמוד במלתו. "סעודיה וארה"ב עבדו יחד כדי להתמודד עם אתגרים רבים, ותמיד הערכתי את נקודת המבט של המלך ואת הידידות החמה ואמתית שלנו", אמר אובמה. "הקרבה והחוזק של השותפות בין שתי המדינות הן חלק ממורשתו של עבדאללה". שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי הוסיף כי מדינתו איבדה "אדם של חוכמה וחזון". סגנו של אובמה ג'ו ביידן הודיע כי יעמוד בראש משלחת, שתצא לסעודיה בימים הקרובים כדי לחלוק כבוד למלך המת. "תמיד הערכתי את הכנות שלו, את הבנת ההיסטוריה שלו, את הגאווה במאמציו לקדם את ארצו, ואת אמונתו האיתנה ביחסי סעודיה-ארה"ב", אמר ביידן.

נשיא צרפת פרנסואה הולנד תיאר את המלך ואמר כי היה "מדינאי שעבודתו השפיעה עמוקות על ההיסטוריה של ארצו". ארמון האליזה פרסם הודעה בה נכתב כי "חזונו של המלך עבדאללה של שלום הוגן ובר קיימא במזרח התיכון נותר רלוונטי מתמיד". הולנד הביע את תנחומיו לעם הסעודי והביע את מחויבותו לידידות בין שתי המדינות.

ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון ספד אף הוא למלך ואמר כי הוא "חיזק את הדיאלוג הבין-דתי ברחבי העולם". ראש ממשלת קנדה סטיבן הרפר הגדיר את המלך המנוח "מגן אמיץ על השלום".

עבדאללה נולד על פי ההערכות ב-1923 והוכתר למלך בשנת 2006. עם זאת, הוא שלט בממלכה בפועל גם בעשור שקדם להכתרתו משום שקודמו, המלך פהד, לקה בשבץ ולא יכול היה למלא את התפקיד.

יותר מקודמיו, המלך הרבה לנצל את השפעתה של הממלכה העשירה, בניסיון לעצב את המזרח התיכון. בראש סדר העדיפויות שלו עמדה היריבות האזורית עם איראן השיעית. הוא פעל גם עם מונרכים סונים אחרים נגד חלק מהמחאות העממיות במזרח התיכון, בהן הוא ראה סכנה לשלטונו.

עבדאללה מילא תפקיד מרכזי בתמיכתה של סעודיה בממשלה במצרים לאחר ההפיכה הצבאית ב-2012, ואף הוביל את הקו של של ארצו בעד המורדים הסונים נגד הנשיא הסורי בשאר אל-אסד. 

המלך החדש, סלמן, שגילו המשוער הוא 79, כיהן כיורש העצר ושר הביטחון בסעודיה משנת 2012. הוא נחשב לליברלי ופגרמטי יחסית, בדומה לאחיו שמת הלילה. הוא לקה לפחות פעם אחת בשבץ, דבר שהשאיר אותו מוגבל בהנעת זרועו השמאלית. מצבו הבריאותי כיום אינו ברור.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ