יפן בודקת סרטון המתעד כביכול הוצאה להורג של שבוי יפני בידי דאעש

בסרטון שמקורו אינו ברור, נטען כי הוצא להורג אחד משני השבויים היפנים שהוחזקו בידי המדינה האיסלאמית. השבוע דרש הארגון לקבל 200 מיליון דולר כדי לחוס על חייהם

רויטרס ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס ו"הארץ"

ממשלת יפן הודיעה כי היא בודקת את אמינותו של סרטון וידאו, בו נטען כי השבוי היפני הארונה יוקאווה, המוחזק בידי ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש), הוצא להורג. ראש הממשלה שינזו אבה גינה את פרסום הסרטון והגדיר אותו "שערורייתי ובלתי מקובל". אבה וגורמים רשמיים נוספים ביפן דרשו את שחרורו המיידי של בן ערובה יפני נוסף, קנג'י גוטו.

ביום שלישי, איים הארגון האיסלאמי להוציא להורג את השניים, אם יפן לא תשלם דמי כופר בסכום של 200 מיליון דולר בתוך 72 שעות. בסרטון החדש נראית תמונה של גוטו לבוש בסרבל כתום, ומחזיק בצילום בו נראית כביכול גופתו של יוקאווה לאחר שראשו נערף. בהקלטה המושמעת ברקע, נשמע גוטו מדבר באנגלית ומציג דרישות חדשות לשחרורו בשם המדינה האיסלאמית.

"אנו משתמשים בכל ערוץ דיפלומטי אפשרי על מנת להביא לשחרורו", אמר אבה לכתבים אחרי פגישת חירום של הקבינט היפני. "זהו מעשה טרור שערורייתי ובלתי מקובל. אני מגנה זאת בתקיפות, ודורש באופן נחרץ את שחרורו המיידי של קנג'י גוטו ללא כל פגע".

השבוי היפני גוטו, מתוך הסרטון של דאעש

לא ניתן לוודא את אמינות הסרטון, אולם כמה חשבונות ברשתות חברתיות המזוהים עם המדינה האיסלאמית לקחו אחריות לפרסומו. אם יתברר כאמין, תהיה זאת הפעם הראשונה בה הארגון האיסלאמי שהוציא להורג כמה בני ערובה זרים, מכריז על מעשיו בהקלטת אודיו ולא בסרטון וידאו.

דובר המועצה לביטחון לאומי של ארה"ב, פטריק ונטרל, אמר כי גורמי מודיעין אמריקאים פועלים גם הם בניסיון לוודא את אמינות הסרטון. "אנו עומדים לצדה של יפן ומשתפים עמה פעולה באופן צמוד", אמר ונטרל, וקרא לשחרור מיידי של בני הערובה המוחזקים בידי האיסלאמיסטים.

בהקלטה אומר גוטו כי הוא ישוחרר בתמורה לשחרורה של סג'ידה אל-רישאווי, עיראקית נשלחה על ידי אל-קאעדה לבצע פיגוע התאבדות בירדן, וכיום מוחזקת במעצר בירדן. בהקלטה נאמר עוד כי הארגון ויתר על דרישתו לתשלום כופר.

קנג'י גוטו הוא עיתונאי עצמאי ידוע ביפן, ויוצר של קולנוע דוקומנטרי. יוקאווה שהה בסוריה, לפי הערכות, על מנת להקים חברה פרטית לסחר באמצעי לחימה. בסרטון וידאו שפורסם ביום שלישי, נראה גבר רעול פנים עומד בין השניים, ודורש מממשלת יפן לשלם כופר על מנת שלא יוצאו להורג. הסכום הנדרש מקביל לזה שהבטיח בשבוע שעבר אבה להעביר לסיוע לא צבאי למדינות הנלחמות במדינה האיסלאמית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ