מנהיגי העולם מתייצבים בריאד כדי להביע תנחומים על מות מלך סעודיה

בעוד מנהיגים כמו נשיא ארה"ב אובמה וראש ממשלת בריטניה קמרון הודיעו על בואם, ארגוני זכויות אדם קראו להם להימנע מחלוקת שבחים למלך המנוח ולגנות את הפרות זכויות האדם במדינה

רויטרס ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס ו"הארץ"

ביום חמישי שעבר הביא לגל תגובות ברחבי העולם. מנהיגים רבים החלו לעשות את דרכם לריאד, הבירה, להבעת תנחומים, בהם ראש ממשלת רוסיה דמיטרי מדוודב, ראש ממשלת בריטניה , נשיא צרפת ויורש העצר של יפן, הנסיך נרוהיטו. קודם ליציאתו ספד קמרון למלך ואמר כי הוא "חיזק את הדיאלוג הבין־דתי ברחבי העולם" ואילו הולנד סיפר כי המלך היה "מדינאי שעבודתו השפיעה עמוקות על ההיסטוריה של ארצו".

נשיא ארצות הברית שהתקשר אמש למלך סלמאן כדי להביע את תנחומיו, יגיע לריאד ביום שלישי לאחר שיקצר את ביקורו בהודו. בסוף השבוע אמר אובמה כי עבדאללה היה מנהיג כן, שידע לעמוד במלתו. "סעודיה וארה"ב עבדו יחד כדי להתמודד עם אתגרים רבים, ותמיד הערכתי את נקודת המבט של המלך ואת הידידות החמה והאמיתית שלנו", אמר נשיא ארה"ב. "הקרבה והחוזק של השותפות בין שתי המדינות הן חלק ממורשתו של עבדאללה".

"הצטערתי לשמוע על מותו", אמר שלשום נשיא המדינה . "הוא היווה דוגמה למנהיגות שורשית, שקולה ואחראית בעלת מסורת דתית עמוקה". לדברי הנשיא, "מדיניותו הנבונה תרמה רבות לאזורנו וליציבותו של המזרח התיכון".

המלך הסעודי עבדאללה בשנה שעברהצילום: רויטרס

עם היוודע דבר מותו של עבדאללה הודיע נשיא הרשות הפלסטינית על שלושה ימי אבל ואילו נשיא מצרים עבד אל־פתאח א־סיסי והמלך הירדני עבדאללה קיצרו את שהייתם בוועידת הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס.

בעוד מנהיגי העולם החלו לעשות את דרכם לסעודיה, קראו להם כמה ארגוני זכויות אדם להימנע מחלוקת שבחים למלך המנוח ולגנות את הפרות זכויות האדם במדינה, הכוללות שלילת זכויות מנשים ומעובדים זרים.

המלך הסעודי מת בגיל 90, לאחר מחלה ממושכת, ונקבר ביום שישי בטקס בהשתתפות מנהיגים מוסלמים רבים. אחיו סלמאן, שהיה יורש העצר, הוכתר למלך החדש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ