לפחות 18 הרוגים בהפגנות יום השנה למהפכה במצרים

תומכי האחים המוסלמים התעמתו עם כוחות הביטחון המצריים ברחבי המדינה, בהפגנות לציון ארבע שנים להדחתו של מובארק; כוחות הביטחון נפרשו בכוננות מוגברת באתרים מרכזיים

רויטרס וד־פ־א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס וד־פ־א

לפחות 18 בני אדם נהרגו היום (ראשון) בהפגנות ברחבי לציון יום השנה להתקוממות העממית במדינה ב-2011. בין ההרוגים 12 אזרחים שמתו בעימותים עם כוחות המשטרה במזרח קהיר, זאת על פי דיווח של משרד הבריאות המצרי. שלושה בני אדם נוספים נהרגו בעת שהטמינו מטען חבלה שנועד לפגוע ברשת החשמל בדלתת הנילוס, מרחק 170 קילומטרים מקהיר. בנוסף, מטען חומר נפץ שהונח ליד מועדון ספורט במזרח קהיר התפוצץ וגרם לפציעתם של שני שוטרים.

כוחות הביטחון במצרים תגברו את נוכחותם באתרים מרכזיים ובראשם כיכר תחריר בקהיר. בסרטונים מאלכסנדריה שהועלו לרשת נראו אזרחים צועדים עם שלטים וקוראים "לחם, חירות וצדק חברתי" – המסרים שעמדו במוקד ההתקוממות לפני ארבע שנים. המשטרה עצרה במהלך היום כ–130 תומכי ארגון האחים המוסלמים שהפגינו בניגוד לחוק. מהארגון, המוגדר במצרים כתנועת טרור, נמסר כי זהו "קרב היסטורי בין צדק לדיכוי".

מפגינים נגד הממשלה בקהיר, היוםצילום: רויטרס

יום השנה למהפכה שהביאה לנפילתו של הנשיא לשעבר חוסני מובארק משמש כמבחן לנכונותם של הליברלים והקבוצות האיסלאמיות במדינה לקרוא תיגר פעם נוספת על הממשלה. כוחות הביטחון, הפועלים לדיכוי כל התנגדות לשלטון מאז תפס הגנרל עבד אל־פתאח א־סיסי את השלטון, עוצרים בקביעות חברים בקבוצות אלו. א־סיסי הדיח ביולי 2013 את הנשיא הנבחר מוחמד מורסי, שייצג את האחים המוסלמים, לאחר הפגנות המוניות נגד שלטונו.

בשנה שעברה נהרגו עשרות מפגינים ביום השנה לציון המהפכה. כצעד שנועד למנוע מהומות דומות השנה, לפי דיווחים בתקשורת המקומית, פרשו כוחות הביטחון כוחות בקהיר ובערים נוספות במדינה. שוטרים מהיחידה לפיזור הפגנות, שלהם סייעו חיילים מצבא מצרים, חסמו דרכים אסטרטגיות כולל אלו המובילות לכיכר תחריר – סמל המהפכה של 2011. למרות זאת, לפי עדי ראיה, תומכים של הנשיא המודח התכנסו בסמוך לכיכר והניפו את תמונותיו. המשטרה פיזרה את ההפגנה ועצרה את הנוכחים במקום.

בעקבות ארבע שנים של סערה פוליטית וכלכלית ממנה סבלה מצרים מאז נפילת מובארק, אזרחים רבים משבחים את א־סיסי על הצלחתו להשיב את היציבות במידת מה, ובוחרים להתעלם מההאשמות הרבות על פגיעתו בזכויות האדם. א־סיסי, שכיהן כראש המודיעין הצבאי בתקופת מובארק, נוקט צעדים להבראת הכלכלה כגון קיצוץ הסובסידיות הגדולות לדלק, המסייעים לפופולאריות שלו.

בנאום טלוויזיוני שנשא א־סיסי ביום שבת, שיבח הנשיא את השאיפה לשינוי שהראו המצרים לפני ארבע שנים, אך הוסיף כי תידרש סבלנות עד שיושגו "כל מטרות המהפכה". א־סיסי טוען כי ממשלתו מחויבת לדמוקרטיה, אך ארגוני זכויות אדם מאשימים אותו בהשבת השלטון הרודני למצרים. מתנגדיו טוענים כי חוקים חדשים שחוקק, כולל חוק המגביל את הזכות להפגין, פגעו בחירויות שהושגו במהפכה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ