אסד: "בכל פעם שצבא סוריה מתקדם, ישראל יוזמת תקיפה בשטחנו"

בראיון למגזין אמריקאי האשים הנשיא הסורי את ישראל בסיוע לארגונים החמושים שנלחמים במשטרו. הוא דחה את הטענות לפיהן חיזבאללה תכנן פיגוע מהצד הסורי של הגולן

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

נשיא סוריה בשאר אל אסד האשים את ישראל במתן סיוע אווירי למליציות החמושות שנלחמות נגדו בסוריה. בראיון למגזין האמריקאי "foreign affairs", שחלקים ממנו פורסמו בסוכנות הידיעות הסורית, אמר אסד כי "ישראל מסייעת למליציות החמושות וזה ברור לחלוטין. בכל פעם שאנו משיגים התקדמות ישראל יוזמת מתקפה כדי להשפיע על האפקטיביות של הצבא הסורי". הוא הוסיף כי "אי אפשר להגיד שלאל־קאעדה אין חיל אוויר, יש להם את חיל האוויר הישראלי".

הנשיא הסורי דיבר גם על התקיפה שיוחסה לישראל בגולן הסורי בשבוע שעבר, שבה נהרגו גנרל איראני, בכיר החיזבאללה ג'יהאד מורנייה ופעילים נוספים מהארגון. אסד דחה לחלוטין את וענת ישראל לפיה חיזבאללה תכנן וביצע פיגועים מהצד הסורי של הגבול. לדבריו, מדובר בגבול השקט ביותר של ישראל, ומאז 1974. "מאז ועד היום לא נורתה אפילו יריה אחת", אמר אסד, "ולכן הטיעון הישראלי הוא ניסיון למצוא הצדקה למתקפה, שביסודה היתה התנקשות בבכירים בחיזבאללה".

אסד במהלך הראיון בדמשק, בתמונה שפרסמה היום סוכנות הידיעות הסורית צילום: אי־פי

אסד הודה שהמלחמה גרמה להרס רב בסוריה, למרות התקדמות הצבא הסורי והישגיו בשטח, לדבריו. בהתייחס לאפשרות לסיים את המשבר במדינה אמר אסד כי כל פתרון או מתווה חייב להיות מבוסס על רצון העם הסורי. "אי אפשר להביא מתווה שמדבר על חילופי שלטון, או על ממשלה חלופית או זמנית שלא תהיה תואמת לרוח החוקה הסורית ולא משקפת את עמדת העם הסורי", אמר אסד. "כל אזרח סורי צריך להביע את עמדתו ואת זה עושים במשאל עם".

אסד התייחס לשיחות שמתקיימות במוסקבה בין האופוזיציה לנציגי המשטר, ואמר שלא מדובר בוועידת שלום אלא בשיחות הכנה לקראת מהלך גדול. הוא טען כי חלק מנציגי האופוזיציה הם בובות בידי ממשלות מערביות, וציין מפורשות את צרפת, שלדבריו לא רוצה בהצלחת השיחות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ