ד־פ־א

שני בכירים ירדנים הודיעו היום (שלישי) כי ארצם שוקלת לשחרר טרוריסטית מורשעת שכלואה בממלכה בתמורה לשחרור בן הערובה היפני קנג'י גוטו, והטייס הירדני מועד אל־קסאסבה, שמטוסו הופל מעל סוריה בחודש דצמבר. השניים נשבו בידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) ומוחזקים בסוריה.

סבאם אל־מנאסיר, חבר פרלמנט ירדני ויו"ר הוועדה הערבית הבינלאומית, ועלי באני עטא, יו"ר הוועדה המשותפת לירדן ויפן, אמרו לסוכנות הידיעות היפנית קיודו כי גורמים בעמאן שוקלים לשחרר את האסירה המורשעת סג'ידה א־רישאווי בתמורה לשחרור השניים. סגן שר החוץ היפני, יאסוהיד נקיאמה, שנמצא בירדן, אמר אמש לכתבים כי שתי המדינות עובדות זו לצד זו כדי להבטיח שגוטו והטייס הירדני ישוחררו. הוא הביע אופטימיות לגבי שחרור השניים ואמר כי הוא מקווה "שהם ישוחררו עם חיוך על פניהם".

ארגון המדינה האיסלאמית פרסם אחר הצהריים אולטימטום לפיו אם לא תשוחרר א-רישאווי "בתוך 24 שעות" - יוצאו להורג גוטו והטייס הירדני אל-קסאסבה. א-רישאווי היא אזרחית עיראק שנשלחה ב-2005 על ידי אל-קאעדה לבצע פיגוע התאבדות בירדן. בפיגוע נהרגו 60 בני אדם. בהודעה מזהיר הארגון הג'יהאדיסטי "מכל ניסיון טקטי להביא לדחיית האולטימטום".

ביום שלישי הודיע ארגון דאעש בסרטון שפורסם באינטרנט כי יוציא להורג שני אזרחים יפנים שנחטפו על ידו בסוריה, אם לא ישולם לו כופר בסך 200 מיליון דולר בתוך 72 שעות. אחד מהם הוא גוטו, עיתונאי במקצועו, והשני הוא עובד הסיוע הארונה יוקאווה.

השבוי היפני גוטו, מתוך הסרטון של דאעש
הטייס הירדני לאחר נפילתו בשביצילום: אי־פי

בסוף השבוע הודיעה ממשלת יפן כי היא בודקת את אמינותו של סרטון וידאו נוסף, שבו נטען כי יוקאווה הוצא להורג. ראש הממשלה שינזו אבה גינה את פרסום הסרטון והגדיר אותו "שערורייתי ובלתי מקובל". בהקלטה מצולם גוטו אומר שיוקאווה מת, אבל ניתן להציל את חייו בתמורה לשחרורה של סג'ידה א-רישאווי  בהקלטה נאמר עוד כי הארגון ויתר על דרישתו לתשלום כופר.

מטוס האף־16 של אל־קסאסבה הופל בשעה שטס בצפון-מזרח סוריה במסגרת פעילות הקואליציה הבינלאומית נגד הג'יהאדיסטים בחודש דצמבר. אביו פנה כמה ימים מאוחר לארגון ששבה את בנו וביקש מהם לשמור על חייו ולשחרר אותו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ