רויטרס וניו יורק טיימס

ירדן סירבה אתמול (חמישי) לשחרר את המחבלת העיראקית סג'ידה א-רישאווי, למרות שהאולטימטום שהציב לה ארגון המדינה האסלאמית (דאעש) פג. אתמול הודיע הארגון כי אם א-רישאווי לא תשוחרר עד שקיעת השמש הוא יוציא להורג את הטייס הירדני שנשבה על ידו בחודש דצמבר בסוריה.

ירדן הודיעה כי לא תסכים לשחרר את האסירה עד שלא תקבל הוכחה כי הטייס הירדני, מועז אל-קסאסבה, בחיים. פקיעת האולטימאטום מגבירה את החשש כי לוחמי הארגון יממשו את איומיהם, ויוציאו להורג את הטייס הירדני ואת בן הערובה היפני שנחטף על ידם גם כן בסוריה, העיתונאי קנג'י גוטו. מאוחר יותר היום הודיע צבא ירדן לכלי תקשורת ממלכתיים במדינה כי הוא פועל מסביב לשעון כדי להשיג מידע על גורלו של הטייס.

ירדן הודיעה  אתמול כי היא נערכת לקבל את ההצעה של דאעש, לשחרר את א-רישאווי ולשלוח אותה לגבול סוריה-טורקיה עד הערב. אולם דובר הממשלה בעמאן, מוחמד אל-מומאמי, אמר לסוכנות הידיעות אי-אף-פי זמן קצר לפני פקיעת האולטימאטום כי א-רישאווי עדיין נמצאת בירדן, וכי החלפת האסירים תתבצע רק כאשר ארצו תקבל את ההוכחה שהיא ביקשה לכך שהטייס עדיין בחיים. "אנחנו רוצים הוכחה שהטייס אכן בחיים כדי שנוכל להחליף את האסירה עם הטייס שלנו", אמר אל-מומאמי.

בני משפחתו של הטייס הירדני השבוי, בחודש שעברצילום: אי־פי

בסוף השבוע שעבר פרסם דאעש סרטון בו הוא הציע לשחרר את העיתונאי גוטו תמורת המחבלת שהורשעה בניסיון לבצע פיגוע בירדן בשנת 2005 ויושבת מאז בכלא. ביום שלישי בסרטון חדש הכניס הארגון לעסקת השחרור גם את הטייס הירדני שמטוסו, שפעל בשירות הקואליציה הבינלאומית, הופל בצפון מזרח סוריה.

מיד לאחר פרסום ההצעה, הודיעה ממשלת ירדן כי היא מוכנה לשחרר את א-רישאווי בתמורה לטייס, אך לא הזכירה את העיתונאי היפני החטוף. עם זאת, גורמים יפניים וירדניים הבהירו כי קיים שיתוף פעולה הדוק למציאת פתרון למשבר שני בני הערובה.

אמש, לאחר פקיעת האולטימאטום, מסר אביו של הטייס, סאפי יוסף אל-קסאסבה, הודעה קצרה לתקשורת בה הוא התחנן על חייו של בנו וביקש מלוחמי הארגון שיחוסו עליו. אשתו של העיתונאי גוטו אמרה אף היא אתמול כי היא נלחמת כדי להציל אותו. "אני מתחננת בפני הממשלות הירדנית והיפנית שיבינו כי גורלות שני הגברים האלו נמצאים בידיהן", אמרה. "לי ולבעלי יש שתי ילדות קטנות, הקטנה ביותר היתה רק בת שלושה שבועות כאשר קנג'י עזב. אני מקווה שהן יוכלו לראות את אביהן שוב", הוסיפה.

ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, אמר היום כי ארצו אוספת ובוחנת את המידע הקשור לבני הערובה בתיאום עם ממשלת ירדן. הוא הבהיר כי ממשלתו עושה כל מאמץ שביכולתה כדי להבטיח את שחרורו של בן הערובה היפני, אולם שר החוץ, פומיו קישידה, הוסיף לכתבים כי לא חלה התקדמות בנושא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ