פרשנות || החלטת מצרים להגדיר את הזרוע הצבאית של חמאס "ארגון טרור": מלחמה בחשודים הרגילים

מבחינה צבאית ההבדל אולי לא יהיה גדול, אבל לראשונה סותר מנהיג ערבי את התפישה השגורה שלפיה ארגוני "התנגדות" שנלחמים נגד ישראל משרתים בהכרח את העניין הערבי

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

"נגד מצרים מתנהלת מלחמה", הצהיר נשיא מצרים עבד אל־פתאח א־סיסי, עוד לפני שובו מביקור באדיס אבבה. "הצבא יקבע את הכללים ואת היסודות כדי שהמדינה תחיה, והוא מוכן לשלם את המחיר", אמר. והמחיר אכן כבד: בשבוע שעבר נהרגו לפחות 30 אנשי ביטחון ואזרחים באחד הפיגועים הקשים שידע הצבא בסיני, ויומיים אחר כך התפוצץ עוד מטען באחת מן הרכבות.

הטרור שהפך לחלק בלתי נפרד מחיי היום יום במצרים אינו מוגבל לסיני, הוא נמתח אל תוך רחובות קהיר ואלכסנדריה, וגם אל הגבול המערבי הסמוך ללוב. זוהי מלחמת התשה שבה לצבא יש אמנם הצלחות מסוימות, אבל פיזורה מקשה על ההכרעה. פינוי השטח הרחב, למעלה מקילומטר, בגבול מצרים עזה — פינוי שכלל הרס של למעלה מאלף ומאתיים בתים — הריסת המנהרות שחיברו בין עזה לסיני, ההתקפות הרצופות על מאחזי ארגוני הטרור בסיני, מחסומי הדרכים הרבים שהקים הצבא בין סיני לתעלת סואץ והמעצרים הרבים עדיין לא הצליחו לבלום את תאי הטרור. אלה נשענים בין היתר על הברחות נשק מן הגבול הלובי, ועל תומכים וסייענים שאינם מתגוררים דווקא בסיני.

האויב לכאורה מוכר ומוגדר. תנועת האחים המוסלמים וצאצאיה, כמו תנועת החמאס, הפכו ל"חשודים הרגילים", גם כאשר ארגון אכנאף בית אלמקדס, שהחליף את נאמנותו לאל־קאעדה בדאעש נוטל את האחריות לפיגועים. האחים המוסלמים מוגדרים כתנועת טרור שפעילותה אסורה, ואתמול החליט בית המשפט לענינים דחופים להגדיר גם את הזרוע הצבאית של חמאס כתנועת טרור. החלטה זו, שבאה כשנה אחרי שבית המשפט הכריז על חמאס כתנועה תומכת טרור ואסר על פעילותה במצרים, לא תיצור תפנית באופי הלחימה בטרור. למצרים לא היה כל קושי גם בעבר לעצור פעילי חמאס או להעמידם לדין, מה גם שהתביעה נגד הנשיא המודח מוחמד מורסי נשענת בין היתר על הסיוע שקיבל מחמאס בעת בריחתו מהכלא בינואר 2011. גם ללא ההחלטה המשפטית, מצרים ציירה זה מכבר את לוח המטרה מסביב לעזה וממשל חמאס. סגירתו של מעבר רפיח הוא חלק בלתי נפרד מהמאבק הזה, וכמוהו הדחייה המתמשכת בכינוס הוועידה על שיקום עזה.

א-סיסי בקהיר, לפני כשלושה חודשים. הבהיר שהעניין הפלסטיני חשוב בעיניו רק במידה שאין בו איום על מצרים.צילום: רויטרס

אבל ההבטים הפוליטיים והמדיניים של ההחלטה הזאת חשובים לא פחות מההבטים הצבאיים. לראשונה סותר מנהיג ערבי את התפישה השגורה שלפיה ארגוני "התנגדות" שנלחמים נגד ישראל משרתים בהכרח את העניין הערבי. "קדושת" המאבק נגד ישראל אינה עוד צידוק לקיומו של ארגון שמפנה את נשקו נגד מצרים. כאן מבהיר א־סיסי ללא כחל וסרק שהעניין הפלסטיני חשוב בעיניו רק במידה שאין בו איום על מצרים.

חשוב גם עיתויה של ההחלטה, שאינו נקי משיקולים פוליטיים. בחודש הבא יחלו הבחירות לפרלמנט המצרי, ועמן המאמצים להגביל את השתתפותם של האחים המוסלמים כמתמודדים עצמאיים. מאבק מתוקשר נגד האחים ותיאורם כ"ארגון טרור הגדול ביותר" לצד ההכרזה על חמאס כארגון טרור, יוכלו להעניק לגיטמיציה ציבורית לפעולות הממשל נגדם במערכת הבחירות. בה בעת, לצעד הזה עלולות להיות השלכות מעשיות, כמו הודעתם של גדודי עז א־דין אל־קסאם שמצרים לא תוכל עוד לשמש מתווכת בין ישראל לחמאס בכל הנוגע להפסקות אש. מנגד, חמאס יתקשה לבקש ממצרים לתווך בינה לבין פתח ולהשיב את הפיוס הפנים פלסטיני למסלולו.

ההחלטה הזאת, שנסמכת בין היתר על הסכמה סעודית־מצרית שהושגה עוד לפני מותו של המלך עבדאללה, עלולה לקלוע כל מדינה ערבית או מוסלמית אשר תרצה לסייע לעזה או לחמאס בפני דילמה קשה, שכן סיוע כזה ייחשב מעתה בעיני מצרים תמיכה בארגון טרור. גם הממשלה הפלסטינית המוסכמת עלולה לעמוד בפני דילמה דומה, שכן חלק מתקציבה מיועד לתשלום משכורות בהן אלה של פעילים בגדודי עז א־דין אל־קסאם.

ישראל יכולה אמנם להיות מרוצה מכך שמצרים היא המדינה הערבית היחידה אשר הגדירה את חמאס כתנועת טרור (האחים המוסלמים מוגדרים כתנועת טרור גם בסעודיה ובמדינת איחוד הנסיכויות לצד מצרים), אבל ההגדרה המצרית לא תפתור עבור ישראל את בעיותיה עם חמאס. בישראל, כנראה יותר מאשר במצרים, ברור שהלחץ הכלכלי על עזה, המשך הסגר והעיכוב בשיקום הרצועה עלולים להצית מחדש את הרצועה ואף לגרום לסבב אלים נוסף. על כך מתריעים לא רק דוברי חמאס, אלא גם בכירים במערכת הביטחון בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ