יריבו של ארדואן עונה להאשמותיו: אתה מחזיר את טורקיה לאחור

במאמר בניו יורק טיימס מאשים פתהוללה גולן, איש הדת שחי בארה"ב, את מפלגת השלטון במולדתו בדריסת זכויות אדם ובפגיעה באזרחי המדינה שקוראים לשמור על הדמוקרטיה

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

פתהוללה גולן, המנהיג האיסלאמי ויריבו הגדול ביותר של נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, פרסם היום (שלישי) טור מיוחד בעיתון ניו יורק טיימס ובו הוא מגיב להאשמות של ארדואן על התערבות בשלטונו במדינה ועל ניסיון לעורר נגדו התקוממות עממית.

"מאכזב מאוד לראות למה הפכה טורקיה בשנים האחרונות", כתב גולן, "לא לפני הרבה זמן היא היתה מושא לקנאה בקרב מדינות מוסלמיות רבות — מועמדת לאיחוד האירופי שנמצאת בדרכה להפוך לדמוקרטיה פעילה ששומרת על זכויות אדם, שוויון מגדרי, שלטון החוק וזכויות המיעוטים במדינה. ההזדמנות ההיסטורית הזו הוחמצה בגלל מפלגת השלטון שמחזירה את המדינה לאחור ומדכאת את זכויות האזרחים, התקשורת ומערכת המשפט".

לדברי גולן, הניצחון שהשיגה מפלגת השלטון של ארדואן בבחירות האחרונות לא מקנה לה זכות להתעלם מהחוקה או לדכא את מי שחולק עליה. הוא הזכיר כי הקורבנות האחרונים של דיכוי השלטון הם העורכים, העיתונאים והמוציאים לאור, שנעצרים ומורשעים בשל שינויים מכוונים שמוכנסים לחוק ולמערכת המשפט.

פתהוללה גולן בפנסילווניה, ב-2013צילום: אי־פי

"מנהיגי טורקיה לא רק התרחקו מהמערב, הם גם איבדו את אמינותם במזרח התיכון. יכולתה של טורקיה להשפיע לטובה על האזור תלויה לא רק בכלכלה שלה, אלא גם בתקינות השלטון הדמוקרטי", הבהיר גולן.

גולן הוסיף במאמרו כי "ערכי הדמוקרטיה ששומרים על שלטון החוק ומכבדים את חופש האדם הם גם ערכים בסיסיים באיסלאם, שהוטלו עלינו בידי אלוהים. לאף מנהיג דתי או פוליטי אין הסמכות לקחת אותם מאתנו".

גולן אומר כי חופש הביטוי נגד הדיכוי הוא זכות דמוקרטית, חובה אזרחית, ובעיני המאמינים גם מצווה דתית. "הקוראן מבהיר לנו במפורש שעל בני אדם אסור לשתוק נוכח אי־צדק", כתב.

לטענתו, ב-50 השנים האחרונות הוא פעל באדיקות להכניס שינויים מודרניים בחברה הטורקית, שיקדמו וישפרו אותה, במסגרת תנועת "היזמאט" המקומית. "הרטוריקה של מפלגת השלטון, למען אמצעים חמורים נגד אנשי התנועה, נועדה להצדיק את המרות שלהם. תנועת היזמאט מעולם לא קראה להקים מפלגה פוליטית ומעולם לא רצה אחר שאיפות פוליטיות". לדבריו, הוא מטיף כל הזמן לערכי שלום, כבוד הדדי ודיאלוג בין־דתי.

גולן הסביר את תמיכתו במפלגתו של ארדואן, מפלגת "החירות והצדק" (AKP), כניסיון להוביל למשא ומתן שיאפשר את כניסת טורקיה לאיחוד האירופי. "התמיכה שלנו בהם אז היתה עקרונית, ממש כמו הביקורת שלנו עליהם היום. זו חובתנו וזכותנו לדבר על מדיניות ממשלה שיש לה השפעה מעמיקה על החברה. לצערי, ההתבטאויות שלנו נגד השחיתות הציבורית ורודנות השלטון הפכו אותנו טרף לציד מכשפות", כתב גולן.

"לא רק אנחנו קורבנות של מפלגת השלטון במדינה", הוסיף גולן, "סובלים גם פעילי סביבה שמפגינים ללא אלימות, כורדים, אזרחים לא־מוסלמים וארגונים מוסלמים סונים, שלא מתיישרים עם תפיסות השלטון. אף אדם או ארגון אינו מוגן מפני נחת זרועה של הממשלה". גולן קרא לאזרחים להתאחד סביב זכויות האדם והחופש למרות הבדלי הדת, ולהפגין נגד מי שמפר אותם.

היחסים בין ארדואן לבין גולן נעשו מתוחים מאוד לפני כשנה, כשחקירה חשאית שהתנהלה נגד עשרות מנאמני ארדואן הפכה גלויה והובילה להתפטרותם של ארבעה שרים. ארדואן ראה בחקירה, שכוונה נגד בכירים בעולם העסקי ובמערכת הפוליטית, חלק ממבנה "המדינה העמוקה" במדינה והחתירה הבלתי פוסקת של גולן תחת שלטונו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ