מחאה ברשות הפלסטינית על קריקטורה של מוחמד

בסערה שהחלה ברשת נטען שעצם ציור דמותו של הנביא פסול, אף כי הוא הוצג באור חיובי. העיתון התנצל ונשיא הרשות עבאס הקים ועדת חקירה

עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס

קריקטורה שפורסמה בתחילת השבוע בעיתון פלסטיני ומציגה באופן חיובי את הנביא מוחמד עוררה גל מחאות ברשתות החברתיות, שדחף את מחמוד עבאס להקים שלשום ועדת חקירה. עוד לפני שעבודתה של הוועדה הושלמה, מיהר אתמול (שלישי) אל חייאה אל ג'דידה, העיתון שבו פורסמה הקריקטורה ביום ראשון, לפרסם התנצלות והודיע על השעיית עבודתם של האחראים לפרסומה, אם כי לא הודיע למי כוונתו. הקריקטורה אף הוסרה מאתר האינטרנט של העיתון, שנתמך על ידי הרשות הפלסטינית.

הקריקטוריסט, מוחמד סבאענה, פרסם גם הוא הבהרה והתנצלות בעמוד הפייסבוק שלו והסביר שלא רצה לפגוע ברגשות הקוראים והמאמינים, שהוא לא צייר את מוחמד הנביא עצמו ורק רצה להראות את האור והאהבה שהנביא נותן לעולם. בימים שקדמו לפרסום הקריקטורה המדוברת פרסם סבאענה כמה רישומים המציגים באופן חיובי את האיסלאם. באחד מהם הוצגה דמות של איש דאעש שופך מים (מלוכלכים) על השמש, שהיא האיסלאם.

אך כל אלו לא עזרו לו, וגם לא העובדה שב–2013 נעצר ונכלא בישראל בשל סדרת ציורים שלו על מצב האסירים הפלסטינים בבתי הכלא הישראליים. בצבא טענו שסבאענה נכלא אז באשמת מגע עם גורמים עויינים לישראל בירדן. בסערה האינטרנטית שהחלה עם פרסום הקריקטורה נטען שהוא עשה מעשה אסור ופסול בעצם ציור דמותו של הנביא.

הקריקטורה של מוחמד. הוסרה מאתר האינטרנט של העיתוןצילום: ללא קרדיט

סערה זו באה לאחר שלפני עשרה ימים יותר מעשרת אלפים פלסטינים נענו לקריאת המפלגה הדתית אל תחריר והפגינו ברמאללה ובחברון נגד השבועון הצרפתי שארלי הבדו וקריקטורות של מוחמד שפורסמו בו. המפגינים הרבים – יותר מבכל ההפגנות גם יחד שמתקיימות נגד הכיבוש ונגד צה"ל מדי שבוע בגדה המערבית — מתחו ביקורת על מחמוד עבאס, שהשתתף בהפגנה בפריז לאחר הרצח במערכת העיתון.

ההודעה המהירה על הקמת ועדת חקירה והצעד שנקט העיתון עצמו מלמדים שברשות הפלסטינית חוששים מכוחם ומהעזתם של הכוחות האיסלאמיים השמרניים בחברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ