נשיא איראן רוחאני: מתקרבים אל הסכם גרעין

רוחאני אמר כי הצדדים "צמצמו את הפערים" ביניהם, על רקע דיווחים לפיהם ארה"ב הציעה לאיראן פשרה שתאפשר לה להמשיך ולהפעיל חלק גדול מהמכשור להעשרת אורניום

גרדיאן ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן ואי-פי

נשיא איראן חסן רוחאני אמר כי הסכם עם המערב על תוכנית הגרעין של ארצו הולך ומתקרב, בעוד דיפלומטים מדווחים על פשרה אפשרית בין ארה"ב לטהראן בשיחות הגרעין. בתום פגישה עם ראשי הפרלמנט ומערכת המשפט באיראן, אמר רוחאני כי הצדדים "צמצמו את הפערים", והוסיף כי אף "שכמה נושאים ומחלוקות נותרו... המערב הבין כי עליו להכיר בזכויות העם האיראני", כך דווח בסוכנות הידיעות האיראנית מאהר. גם עלי לריג'ני, דובר הפרלמנט הדוגל בעמדה נצית בשיחות הגרעין, מסר כי הוא "אינו פסימי" בנוגע לאפשרות להגיע להסכם.

בעוד שהזמן שנותר לשיחות הולך ואוזל, דנות ארה"ב וטהראן בפשרה שתאפשר לאיראן להשאיר ברשותה חלק גדול מהטכנולוגיה להעשרת אורניום, אך עם זאת תקטין את יכולתה לייצר נשק גרעיני, כך מסרו שני דיפלומטים. פשרה כזאת עשויה לשים קץ למבוי הסתום הנמשך זה עשור במשא ומתן שנועד להגביל את הפעילות הגרעינית האיראנית. הדיפלומטים, שבקיאים בנושאי השיחות, דיברו בעילום שם מפני שהם אינם רשאים לדבר על תוכנן.

על רקע סבב השיחות הנוסף שייפתח השבוע במינכן, הם אמרו שאין כל ערובה שאפשר יהיה להביא את הפשרה שהוצעה לכדי הסכם. לדברי הדיפלומטים, על פי ההצעה האמריקאית, חלק גדול מ–10,000 הצנטריפוגות של איראן יישארו במקומן, אך ישנו את תצורתן להפחתת כמות האורניום המועשר שהן מייצרות.

קרי ומקבילו האיראני זריף בז'נבה, ינואר 2015צילום: אי־פי

טהראן מסרבת לדרישה האמריקאית לקצץ באופן דרסטי במספר הצנטריפוגות להעשרת אורניום שיכול לשמש לייצור נשק גרעיני. מומחים טענו כי הפחתת מספר הצנטריפוגות טובה יותר מאשר הפחתת יעילות הצנטריפוגות משום שפעולה כזו היא הפיכה ואפשר יהיה להחזירן לקדמותן במהירות רבה. אחד הדיפלומטים מסר כי העסקה עשויה לכלול הגבלות נוספות שיבטיחו את הפיקוח על תוכנית הגרעין של טהראן.

אחת ההגבלות היא שאיראן תורשה לאחסן רק כמות מסוימת של אורניום מועשר. כמות החומר תהיה תלויה במספר הצנטריפוגות הפעילות שאיראן תשאיר אצלה. הגבלה אחרת היא שאיראן תוציא מגבולותיה את מרבית האורניום המועשר שהיא תייצר, והכמות שתישמר אצלה לא תספיק לבניית פצצה.

אשתקד הציעה איראן לצמצם את תפוקת הצנטריפוגות שלה, אם תורשה להפעיל את רובן. ארה"ב וחמש המעצמות דחו אז את ההצעה, אולם שני הצדדים נתונים בלחץ הולך וגובר לקראת פקיעת שני המועדים הסופיים שנקבעו להשגת הסכם קבע בין הצדדים. על הצדדים להסכים על הנקודות העיקריות עד סוף מארס ולהגיע להסכם מקיף עד ה–30 ביוני.

השיחות האחרונות הוארכו פעמיים, מה שרק הגביר את הספקות אצל המתנגדים באיראן ובקונגרס האמריקאי. אם השיחות ייכשלו הפעם, המעצמות עלולות להטיל על איראן סנקציות חדשות על פי דרישתם של חברי בית המחוקקים בעלי השפעה. בעלי תפקידים איראניים מתריעים שמהלך כזה יחבל בכל ניסיון דיפלומטי עתידי לשים קץ למבוי הסתום.

בעשר השנים האחרונות עמדה איראן בלחצים דיפלומטיים וכלכליים שנועדו לצמצם את תוכנית הגרעין שלה. וושינגטון דרשה לפני שנה שטהראן תפחית את מספר הצנטריפוגות הפעילות מכמעט 10,000 לפחות מ–2,000. פעולה כזאת תגדיל את הזמן הדרוש לייצור אורניום ברמה צבאית מחודשים אחדים לשנה או יותר. הפשרה האפשרית פורסמה לפני סבב השיחות שיתקיים לצד ועידת מינכן לביטחון שתיפתח השבוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ