ירדן הוציאה להורג את המחבלת העיראקית שדאעש דרש תמורת הטייס

לאחר פרסום הסרטון שבו נראה הטייס הירדני נשרף למוות, הודיעו הרשויות כי שני מחבלים הוצאו להורג; בירדן מצפים לפעולה נרחבת נגד המדינה האיסלאמית

ג'קי חורי אי־פי ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי אי־פי ורויטרס

ירדן הוציאה היום (רביעי) להורג בתלייה את המחבלת העיראקית סג'ידה א־רישאווי, שארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) דרש את שחרורה בתמורה לשחרור הטייס הירדני מועז אל־קסאסבה. זאת, לאחר ששלשום דווח כי הארגון הוציא להורג את הטייס הירדני. בנוסף, הוציאו להורג הרשויות בירדן גם את האסיר זיאד קרבולי, פעיל אל־קאעדה בעיראק.

א־רישאווי נידונה לגזר דין מוות בגין ניסיון לבצע פיגוע בירדן בשנת 2005. ביום חמישי שעבר פרסם דאעש אולטימטום נוסף לשחרור הטייס תמורת המחבלת א־רישאווי, אולם האולטימטום פג מבלי שהעסקה יצאה לפועל.

עבדאללה, מלך ירדן, קיצר את ביקורו בוושינגטון ושב הערב לעמאן. לדבריו, "המלחמה נגד דאעש תהיה מלחמה ללא פשרות ותיפגע בארגון במעוזו". עם נחיתתו עבדאללה מיהר להיפגש עם ראשי מנגנוני הביטחון במדינתו. בשלב הזה לא נמסרו פרטים על פעולה אופרטיבית נוספת שירדן מתכוונת לבצע בתגובה על מות הטייס, אולם על על פי הערכות בעמאן המאבק בדאעש ייעשה גם בקרב גורמים המזוהים עם הארגון אידיאולוגית בתוך גבולות ירדן, וגם באמצעות הגברת התקיפות נגד מעוזי הארגון במסגרת הקואליציה הבינלאומית. בעבר יוחסו לצבא הירדני פעולות בעומק עיראק נגד ארגון אל-קאעדה, בעיקר לאחר מתקפות הטרור על בתי מלון בעמאן ב-2005. אז דווח כי יחידות עלית בצבא הירדני לקחו חלק בפשיטות על מעוזים של הארגון במחוז אל-אנבאר שבמערב עיראק.

המחבלת סג'ידה א-רישאווי והטייס מועז אל-קסאסבהצילום: אי-פי

ארגון המדינה האיסלאמית פרסם ביום שלישי בלילה ברשתות החברתיות סרטון שמראה את אל־קסאסבה נשרף בעודו בחיים. בסרטון נראה הטייס עומד במרכז כלוב שחור ופעילים רעולי פנים מעלים אותו בלהבות. מי שהדליק את האש, לפי הסרטון, הוא "אמיר אחד האזורים שמופצצים על ידי הקואליציה הבינלאומית בסוריה". דובר צבא ירדן אישר את מותו של הטייס ונשבע להעניש את הארגון ולנקום בו. "הצבא מודיע על מותו של הטייס הגיבור, מועז אל־קסאסבה", נאמר בהודעה ששודרה בערוצי הטלוויזיה הממלכתיים. "דמו לא נשפך לשווא. הנקמה שלנו תהיה גדולה כמו האובדן שחווה העם הירדני".

הוצאתו להורג של אל־קסאסבה והאופן בו נעשתה היכה את ירדן כולה בהלם. הטלוויזיה הירדנית שידרה לאורך כל היום את תמונותיו, ומפגינים רבים יצאו לרחובות וקראו לנקמה.

גם תנועת האחים המוסלמים בירדן פרסמה הודעת גינוי חריפה לרצח הטייס. לפי הדיווח, התנועה "מגנה את הרצח הנתעב" ואומרת כי מדובר בהתנהגות שאינה הולמת את דת האיסלאם. לדברי התנועה, היא מגנה את כל אירועי הטרור שיש בהם פגיעה בכבוד האדם. על פי דיווחים בירדן, ההודעה המהירה יחסית שהוציאו חברי האחים המוסלמים היא תגובה לתחושת הזעם ששוררת ברחוב הירדני מאז התקבלו הדיווחים על מותו של הטייס.

ברחבי המזרח התיכון, גינו אנשי דת בכירים ופוליטיקאים את דאעש על רצח הטייס וגם על האופן האכזרי בו עשו זאת. הבכיר מכולם היה אחמד א־טייב, האימאם של אוניברסיטת אל־אזהאר במצרים, מוסד הלימוד הבכיר ביותר של האיסלאם הסוני הידוע בדעותיו המתונות בדרך כלל, אמר שלפי הקוראן, הג'יהאדיסטים ראויים לעונש מוות, לצליבה, או לכריתת זרועותיהם. לדבריו, הם הפרו את חוק ההלכה האוסר על השחתה או הטלת מום בגוף האדם, גם לא בעת מלחמה. הוא קרא לקהילה הבינלאומית "לפעול נגד הארגון הרצחני ולבלום אותו בשל מעשיו הברבריים", לשון ההודעה.

שר החוץ של איחוד נסיכויות המפרץ, שיח' עבדוללה בן זאיד אל נהיאן, גינה בחריפות אף הוא את הרג הטייס והדגיש את מחויבותה של מדינתו ללחימה בקיצוניות ובטרור. "הפשע הנורא והשערורייתי הזה מסמל הסלמה חריפה של ארגון הטרור הזה, שמטרתו הרצחנית כעת ברורה לחלוטין", אמר. אולם, ארצות הברית אישרה דיווחים כי איחוד הנסיכויות, המשתתפת בקואליציה התוקפת את ארגון המדינה האיסלאמית בסוריה, עצרה תקיפות אוויריות מתוכננות לאחר שנודע על חטיפתו של הטייס הירדני בחודש דצמבר. באיחוד הנסיכויות מודאגים מהיעדרה של מדיניות ברורה להצלת אנשי צוות שמטוסם הופל בתקיפות.

לפי הניו יורק טיימס, דרשה איחוד הנסיכויות מהפנטגון לשפר תוכניות את החילוץ וההצלה כך שיכללו הזזת מטוסים מסוג V-22 אופספריי מבסיסיהם בכוויית לצפון עיראק. לפי הדיווח, איחוד הנסיכויות התנתה את שובה לקואליציה בהצבת המטוסים בצפון עיראק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ