החותים בתימן הכריזו על פירוק הפרלמנט והשתלטות על המדינה

הפלג השיעי מצפון תימן, המקורב לאיראן, הודיע על הקמת מועצה נשיאותית זמנית שתכהן למשך שנתיים, אחרי שהשתלטו על הבירה ואילצו את הנשיא להתפטר

רויטרס וגרדיאן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רויטרס וגרדיאן

המורדים החותים בתימן הכריזו היום (שישי) על השתלטותם על המדינה, פירוק הפרלמנט והקמת אסיפה מחוקקת זמנית, צעד המשלים את מאמציהם להחלפת השלטון הסוני. האסיפה תבחר מועצה נשיאותית זמנית בת חמישה חברים שתנהל את המדינה בתקופת מעבר של עד שנתיים, כך נמסר בהצהרה ששודרה בטלוויזיה.

החותים, פלג שיעי מצפון תימן שלפי הערכות נתמך בידי איראן, צברו כוח פוליטי כשהשתלטו על הבירה צנעא בספטמבר. בחודש שעבר התפטרו הנשיא עבד-רבו מנסור האדי, ראש הממשלה וחברי הקבינט בעקבות השתלטות המורדים על ארמון הנשיאות ומצור על מעונו של האדי.

בהצהרת החותים, שצולמה בארמון הנשיאות, נכחו גם מנהיגים פוליטים, צבאיים ושבטיים, דבר העשוי להעיד על כך שהצעד זוכה לתמיכת פלגים נוספים. אולם המפלגות הסוניות הגדולות ושבטים בדרום תימן אינם צפויים להכיר בהשתלטות המיעוט החותי, מה שעלול להחריף את המשבר לכדי מלחמה עדתית.

תומכים בחותים מפגינים מול הארמון הנשיאותי בבירה צנעא, השבועצילום: רויטרס

החותים הציבו אולטימטום לפלגים הפוליטיים המרכזיים במדינה להגיע להסכמה על פתרון למבוי הסתום עד ליום רביעי האחרון, והודיעו כי אם הדבר לא יקרה יפעלו באופן חד-צדדי. בהצהרה הטלוויזיונית נמסר כי "ועדה מהפכנית" תהיה ממונה על הקמת הפרלמנט החדש, בו יהיו 551 חברים. הוועדה היא זרוע הביטחון והמודיעין של המורדים, ובראשה עומד מוחמד עלי אל-חותי, קרוב משפחתו של מנהיג החותים עבד אל-מאלק אל-חותי. עוד נמסר כי המהלך מסמן "עידן חדש שיביא את תימן אל חוף מבטחים". 

מנהיג החותים, עבד אל-מאלק אל-חותי אמר היום כי הוא מוכן לשתף פעולה עם מפלגות אחרות במדינה. "ידינו מושטת לכל כוח פוליטי במדינה ואנחנו פתוחים לשיתוף פעולה ולאחדות. עכשיו כל אחד אחראי לבנות את המדינה, ולא להרוס אותה", אמר.

לאחר ההודעה על פיזור הפרלמנט האשימה מועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ את המורדים החותים בהפיכה בתימן. התנגדותה של המועצה, הכוללת את שש מדינות המפרץ העשירות, משקפת את העוינות הסונית כלפי המיליציה החותית הנתמכת על ידי איראן ועשויה לאותת על המשך בידודה של תימן המרוששת, שזקוקה לתמיכה כלכלית. "ההפיכה החותית היא החמרה מסוכנת ובלתי קבילה שאנו דוחים על הסף. היא מנוגדת לחלוטין לרוח הפלורליזם והדו־קיום שתימן ידעה עד כה", נאמר בהודעת המועצה.

חוסר היציבות בתימן מעורר דאגה בינלאומית בשל גבולה הארוך עם סעודיה, יצואנית הנפט הגדולה בעולם. המדינה גם נלחמת נגד אחת הזרועות החזקות של אל־קאעדה במדינה בעזרת תקיפות של מל"טים אמריקאיים. זרוע אל־קאעדה בתימן נטלה בחודש שעבר אחריות על הפיגוע במערכת העיתון "שארלי הבדו" בפריז, שלדברי אחד ממפקדיה הבכירים בוצע כנקמה על פרסום קריקטורות לועגות לנביא מוחמד.

אי־השקט במדינה נמשך גם לאחר הכרזת החותים ואתמול התפוצץ מטען חבלה קטן מחוץ לארמון הנשיאות במרכז הבירה צנעא, ופצע שלושה לוחמים חותים. אף ארגון לא נטל אחריות על הפיצוץ, אך על פי ההערכה אחראים לו לוחמים סונים מארגון אל־קאעדה. ביום שישי נהרגו ארבעה לוחמים חותים בהתקפה של ככל הנראה חמושים מאל־קאעדה במחוז אל־ביידא. 

במקביל התאספו אלפי מפגינים בשלוש ערים במרכז תימן במחאה על השתלטות החותים על מוסדות המדינה. חמושים חותים פיזרו ביריות באוויר עשרות פעילים שהפגינו סמוך לאוניברסיטה הגדולה בבירה צנעא. המפגינים קראו להשתלטות החותים "הפיכה" ודרשו שהארגון יסיג את כוחותיו מהערים המרכזיות.

למרות החשש של המערב ושל מדינות האזור מפני כאוס בתימן שיאיים גם על המדינות השכנות, טוענים המקומיים כי תפיסת החותים את השלטון היא לא בהכרח רעה למדינה. רבים מהם מסכימים כי הקמת מועצה לאומית על ידי החותים היא התרחיש הטוב ביותר לעתידה של תימן בנסיבות הקיימות. "הממשלות של הנשיאים לשעבר האדי ועלי עבדאללה סאלח היו חלשות. אנחנו זקוקים למנהיגים חזקים להילחם בטרור של אל־קאעדה", אמר מוחמד קאדחי, תושב הבירה.

שאפיק אל־רורבאני, שישב לצדו בבית קפה מקומי, אמר כי הוא מסרב לראות ב"אנסאר אללה" – כך מכנים את עצמם החותים ותומכיהם – כאנשים תאבי שלטון וחמדנים. "הם ירצו לעבוד יחד עם מפלגות וארגונים שונים כדי להביא יציבות לתימן", אמר. רבים טוענים שהמצב הביטחוני הוא אחת הבעיות החמורות ביותר של העיר, והוא אכן השתפר מאז הקימו החותים את המועצות העממיות לאבטחת הרחובות בספטמבר, אז הם השתלטו על הבירה. אולם עבדאללה, פקיד קבלה במלון בעיר העתיקה, דווקא אינו רואה בחותים גיבורים המגבירים את הביטחון. "יש להם אינטרסים משלהם, הם לא באו הנה להציל אותנו", הוא אומר.

תימן שרויה באי-יציבות מאז ההפגנות שהביאו לפרישתו של הנשיא עלי עבדאללה סאלח ב-2011, כחלק ממחאות האביב הערבי

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ