לפחות 25 אוהדים נהרגו בעימותים מחוץ למשחק כדורגל בקהיר

כוחות הביטחון המצריים הדפו אוהדים מחוץ לאצטדיון אך לא ידוע כיצד נהרגו רבים כל כך. משחקי הליגה הוקפאו עד להודעה חדשה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

לפחות 25 בני אדם נהרגו בעימותים שפרצו הערב (ראשון) כשכוחות הביטחון אסרו על אוהדים להיכנס לאצטדיון גדול בצפון-מזרח קהיר, כך משר משרד התובע הציבורי. האלימות פרצה לפני משחק כדורגל בין שתי קבוצות מבירת מצרים - זאמלק ואנפי.

מקורות ביטחוניים מסרו כי כמה בני אדם נרמסו למוות בשל הצטופפות אלפי אוהדים שביקשו להיכנס למקום ללא כרטיס, וכי אחרים נהרגו בעימותים עם המשטרה שניסתה למנוע את כניסתם לאצטדיון. כוחות הביטחון מסרו כי אוהדי זאמלק ניסו להיכנס למשחק ללא כרטיס, מה שהוביל לעימותים.

"קהל רב של אוהדי מועדון זאמלק באו לאיצטדיון חיל האוויר כדי להשתתף במשחק... וניסו להסתער על שערי האיצטדיון בכוח, מה שהביא את החיילים למנוע מהם להמשיך בהתקפה", מסר משרד הפנים בהצהרה, מבלי לתת פרטים נוספים.

אוהדי זאמלק, הידועים בכינוי "האבירים הלבנים", כתבו בעמוד הפייסבוק הרשמי של הקבוצה כי האלימות החלה משום שהרשויות פתחו רק דלת צרה ומוקפת בגדר כדי לאפשר להם להיכנס. לדבריהם המעבר הצר הביא לדחיפות אלימות, בעקבותיהן החלה המשטרה לירות גז מדמיע לעבר אוהדים.

בעקבות האירועים, הודיעו התאחדות הכדורגל המצרית ומשרד הפנים על הקפאת משחקי הליגה עד להודעה חדשה.

מועדוני האוהדים המושבעים במצרים, הידועים בכינוי "אולטראס", מתעמתים עם המשטרה לעתים קרובות בתוך ומחוץ לאצטדיונים. המועדונים הם קבוצות מאורגנות היטב ומעורבות פוליטית, ורבים מהם לקחו חלק בהתקוממות ב-2011 שהביאה להדחת הנשיא חוסני מובארק.

האירועים האלימים מתרחשים בעוד המשטרה במצרים עומדת תחת ביקורת הולכת וגוברת, בעקבות מותה של פעילת שמאל מירי שוטרים בקהיר ומעצר מפגינים תחת חוקים האוסרים כמעט לחלוטין הפגנות.

הנשיא עבד אל-פתח א-סיסי הבטיח להביא לארצו יציבות על רקע התקפות טרור של מורדים איסלאמים, אך גם אמר כי מצב החירום במצרים מביא לכך שהפרות מסוימות של זכויות אדם הן בלתי נמנעות, גם אם מצערות.

מצרים הגבילה משמעותית את מספר האוהדים המורשה להיכנס למשחקי כדורגל, מאז ההתפרעויות האלימות באצטדיון בפורט סעיד בפברואר 2012, בהן נהרגו יותר מ-74 בני אדם במשחק בין הקבוצה המקומית אל-מסרי לקבוצת אל-אהלי מקהיר. המשחק שנערך היום, הוא הראשון מאז המהומות שהיה פתוח לקהל הרחב.

שני קציני משטרה נידונו ל-15 שנות מאסר על הזנחה חמורה וכישלון במניעת ההרג בפורט סעיד. שבעה קצינים נוספים זוכו, צעד שעורר כעס בקרב אוהדים. אוהדים זועמים הציתו את מטה איגוד הכדורגל של מצרים, במחאה על ההחלטה לחדש את המשחקים לפני העמדה לדין של האחראיים למהומות. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ