"הארץ"

בחודש שעבר פורסם כי סוכנות הביון המרכזית של ארצות הברית (הסי-איי-אי) סייעה למוסד הישראלי להתנקש בחייו של בכיר חיזבאללה עימאד מורנייה בלבנון ב-2008. הרזומה עתיר בפיגועים של מורנייה – הוא עמד מאחורי הפצצת השגרירות האמריקאית בביירות ב-1983, פיצוץ שבו נמחק משרד שלם של הסי-איי-אי – מספיק לבדו כדי להצדיק את רדיפת הסי-איי-אי אחריו, אולם כפי שפרסם אתמול אתר פוליטיקו, עבור כמה סוכנים המצוד אחר מורנייה היה אישי במיוחד. יש סיבה שיותר מסוכן סי-איי-אי וויתר על קידום כדי להמשיך ולטפל בתיק חיזבאללה, ולסיבה הזו קוראים ביל באקלי.

הרבה לפני שארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) החל בחטיפות במזרח התיכון, חיזבאללה יזם מסע חטיפות משלו, שנמשך כמעט עשור. חלק מהחטיפות בצועו על ידי תומכי חיזבאללה, למשל למטרות חילופי שבויים. חטיפות אחרות היו שרירותיות יותר, ואזרחים נחטפו מהרחוב משום שהחוטפים חשבו בטעות שמדובר באזרחים צרפתים או אמריקאים.

תמונתו של באקלי ששלח חיזבאללה למערכות העיתונים ב-1985צילום: אי־פי

חטיפתו של ויליאם באקלי, מפקד נציגות הסי-איי-אי בביירות במארס 1984, הציגה דפוס פעולה שונה הכולל מעקב מבצעי, ככל הנראה בסיוע מודיעין איראני. באקלי נשלח לביירות ב-1983, להקים מחדש את המשרד המקומי שהופצץ. חטיפתו היתה מכת מחץ לסוכנות הביון האמריקאית. "חטיפתו של באקלי גרמה למעשה לסגירת פעילות המודיעין של הסי-איי-אי בלבנון", אמר גורם בכיר בסוכנות לאתר פוליטיקו.

בסי-אי-איי הבינו שארגון חיזבאללה הוא שמחזיק בבאקלי. לפי הדיווח בפוליטיקו, בשביל ראש סוכנות הביון, ויליאם קייסי, מציאת באקלי היתה בעדיפות ראשונה. "הוא הפך כל פינה בניסיון להחזיר את באקלי. הוא היה מוכן לרקום עסקה עם כל אחד, בכל צורה, אופן ודרך, כדי שבאקלי יחזור", סיפר הגורם הבכיר לפוליטיקו, "אפילו דיברנו עם השטן... עם האיראנים, שנתנו חסות לחיזבאללה ומימנו את החטיפה – ובסופו של דבר גם את הרצח – של באקלי", אמר.

במאי 1985 שלח חיזבאללה למערכות העיתונים בלבנון תמונות של שישה בני ערובה. "כל המצולמים נראו בריאים באופן יחסי", ציינו בסי-איי-אי, "מלבד הדיפלומט האמריקאי באקלי, שהוחזק בשבי זמן רב יותר מהאחרים". שנה אחרי החטיפה, מדווחים בפוליטיקו, הסוכנות עדיין הגנה בעיקשות על סיפור הכיסוי של באקלי. אפילו במסמכים המסווגים שהפיץ הוגדר באקלי כדיפלומט, מחשש שאם ייחשף תפקידו בסי-איי-אי, החוטפים ייפגעו בו יותר. למעשה, בחיזבאללה ידעו שבאקלי בכיר בסי-איי-אי, ולכן חטפו אותו.

לפי הדיווחים, חיזבאללה שלח לסי-איי-אי שלושה סרטונים שונים בהם נראה באקלי עובר עינויים, כל אחד מהם מזעזע מקודמו. באוקטובר 1985 הודיע חיזבאללה כי הרג את באקלי. חטופים שהוחזקו עמו סיפרו שהוא מת חודשים קודם לכן, מהעינויים שסבל, ככל הנראה מידיו של מורנייה עצמו.

עשרים וארבע שנים אחרי חטיפתו של באקלי, הסי-איי-אי סוף סוף קיבל את הנקמה שחיכה לה. 

הלוויתו של עימאד מורנייה בלבנון, פברואר 2008צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ