נחשפה זהותו של פעיל דאעש עורף הראשים "ג'ון הג'יהאדיסט"

בי-בי-סי מדווח כי מוחמד אמוואזי, בן למשפחה מבוססת ממערב לונדון ובעל תואר במדעי המחשב, הוא עורף ראשיהם של בני ערובה מערביים. בעבר ניסו ארגוני הביון הבריטיים לגייסו

רויטרס ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטרס ו"הארץ"

פעיל ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) הידוע בכינוי "ג'ון הג'יהאדיסט", אשר הופיע בסרטונים של הארגון הג'יהאדיסטי כשהוא עורף את ראשיהם של כמה בני ערובה, הוא מוחמד אמוואזי, בן 26 ממערב לונדון - כך דיווחו בצהריים (חמישי) כלי תקשורת במערב. על פי הדיווחים, אמוואזי מוכר לרשויות הביטחון בבריטניה, שבחרו לא לפרסם את שמו בעבר מסיבות ביטחוניות. 

דמותו של ג'ון הג'יהאדיסט הופיעה לראשונה בסרטון שפורסם באוגוסט 2014 ושבו הוא נראה עורף את ראשו של העיתונאי האמריקאי ג'יימס פולי. לאחר מכן הופיע ככל הנראה ג'ון הגי'האדיסט בסרטונים נוספים, שבהם ערף את ראשיהם של העיתונאי האמריקאי , עובד הסיוע הבריטי עובד הסיוע האמריקאי אזרח בריטניה והאחרון בשורת הקורבנות – אזרח יפן בתחילת החודש. 

ג'ון הג'יהאדיסט בהוצתו להורג של ג'יימס פוליצילום: רויטרס

"בשלב זה לא נאשר את זהותו של אף אחד ולא נספק עדכונים בנוגע לחקירה שעדיין מתנהלת כחלק ממבצע הלוחמה בטרור", הצהיר בתגובה לפרסומים ריצ'רד וולטון, קצין במחלקה ללוחמה בטרור של משטרת לונדון. 

על פי עיתון ה"וושינגטון פוסט", אמוואזי הוא אזרח בריטי ממשפחה מבוססת שהשלים ב-2009 תואר ראשון במדעי המחשב באוניברסיטת וסטמינסטר בלונדון. בדיווח נכתב כי אמווואזי נולד בכווית, הגיע לבריטניה בגיל 6, ומכריו תיארו אותו כמנומס ובעל גינונים עדינים. בעת שהתגורר בלונדון נהג לבקר מדי פעם במסגד בגריניץ' בדרום-מזרח העיר.

על פי הדיווח, אמוואזי, יחד עם שניים מחבריו - אזרח גרמני שהתאסלם בשם עומאר ואדם נוסף בשם אבו טאליב - נסע בשנת 2009 לטיול ספארי בטנזניה. אולם כשנחתו בעיר דאר א-סלאם לחופי האוקיאנוס ההודי נעצרו על ידי כוחות ביטחון מקומיים ונלקח לחקירה. לאחר שנמנעה כניסתם למדינה, הועלה אמוואזי על מטוס להולנד, היכן שסוכן שירות המודיעין הבריטי (MI5) בשם "ניק" האשים אותו כי ניסה להצטרף לשורות הארגון הקיצוני אל־שבאב בסומליה. הבי-בי-סי חושף את זהותו של ג'ון הג'יהאדיסט:

בשנת 2010 פנה אמוואזי לוועדה משטרתית בלתי תלויה והתלונן כי סוכנות הביון הבריטית מטרידה אותו מאז ביקורו בטנזניה. על פי הגרדיאן, ניסתה סוכנות הביון לגייס את אמוואזי כסוכן, אך הוא סירב לשתף פעולה. בחודשים שלאחר מכן נעצר ונחקר אמוואזי כמה פעמים נוספות, עד שבסופו של דבר החליט להעתיק את מקום מגוריו לכווית, היכן שמצא עבודה בתחום המחשבים. 

אמוואזי חזר פעמיים ללונדון על מנת להסדיר את ההליכים כדי שיוכל להתחתן עם אשה שהכיר בכווית. אך ביוני 2010, בעת שהיה בלונדון, עצרו אותו קצינים מהיחידה ללוחמה בטרור פעם נוספת, לקחו את טביעות האצבעות שלו וערכו חיפוש בחפציו. כשניסה לטוס לכווית ביום למחרת הוא לא הורשה לעלות למטוס. בחקירתו האחרונה על ידי הרשויות טען אמוואזי כי שוטר ניסה לחנוק אותו. 

על פי הדיווחים עולה החשד כי מניעתו לטוס לכווית, היכן שנולד, עבד ועמד להקים משפחה, עוררה באמוואזי כעס רב. חברים קרובים של אמוואזי אמרו לוושינגטון פוסט כי בעקבות המצב אליו נקלע בלונדון הוא רצה לעזוב את לונדון באופן נואש. בשנת 2010 הוא הודיע לחברים על רצונו להגיע לסוריה, וככל הנראה הצטרף ב–2012 לשורות הג'יהאדיסטים. לא ידוע איזה מסלול עבר בשנתיים אלו. מיהו ג'ון הג'יהאדיסט ב-60 שניות:

מאז פרסום הוידאו הראשון שבו הופיע ג'ון הג'יהאדיסט, הפך האיש מאחורי המסכה לאחת הדמויות המבוקשות ביותר בעולם. שירותי ביון מבריטניה וארצות הברית ניסו לגלות את זהותו האמיתית של הפעיל הקיצוני, שהפך לסמל לאכזריות המדינה האיסלאמית. הרשויות השתמשו במגוון שיטות חקירה, ובכללן זיהוי קול ותווי פנים ואף ראיונות עם בני ערובה ששוחררו. המרכז הבינלאומי ללימודי הקיצוניות הממוקם בלונדון, הודיע כי הדיווח בוושינגטון פוסט, הכולל עדויות של כמה מחבריו הקרובים של אמזאווי, ככל הנראה מדויק. 

בסרטונים שבהם הופיע, תמיד נראה ג'ון הג'יהאדיסט לבוש בשחור כשפניו מכוסים מלבד עיניו ונרתיק אקדח חגור מתחת לזרועו השמאלית. בעבר הועלו השערות בנוגע לזהותו האמיתית, ובכלל זה דיווח בעיתון הבריטי סאנדיי טיימס כי שמו האמיתי של ג'ון הג'יהאדיסט הוא זמר ראפ בשם עבד אל־מאג'ד עבד אל־בארי. אביו, עדל עבד אל־בארי, הגיע לבריטניה כפליט ממצרים, ונחשב לאחד מסגניו הקרובים של אוסמה בן־לאדן. ב–2012 הוסגר האב לארה"ב, בעקבות אישומים במעורבות בפיגועים בשתי שגרירויות אמריקאיות במערב אפריקה ב–1998. עם זאת, דיווח זה בנוגע לזהותו האמיתית של הפעיל הקיצוני לא אומת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ