בית משפט במצרים פסק כי תנועת חמאס היא ארגון טרור

ההחלטה התקבלה בערכאה נמוכה בתביעה שהגיש עו"ד פרטי, לאחר שבתחילת החודש הכיר בית משפט רק בזרוע הצבאית של התנועה כארגון טרור. עונשי מוות נגזרו על פעילי האחים המוסלמים

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בית משפט במצרים פסק היום (שבת) כי כולה היא ארגון טרור. הפסיקה ניתנה בערכאה נמוכה, שהתקבלה בעקבות תביעה שהגיש עורך דין פרטי נגד הארגון בטענה שהתערב בעניינים הפנימיים במצרים וכי נשא באחריות לפעולות טרור בשטח המדינה, בהן הברחת עצירים ואסירים מראשי האחים המוסלמים במהלך האירועים שקדמו להדחת הנשיא לשעבר,

לפי פסק הדין, שפורסם בתקשורת המצרית, בית המשפט קיבל את ההחלטה על סמך ראיות שהובאו בפניו לפיהן אנשי חמאס היו מעורבים בתקיפות שאירעו לאחרונה באלעריש, בהן נהרגו 25 חיילים מצרים ונפצעו עשרות. לפי פסק הדין, שירותי הביטחון יירטו שיחות טלפון בין אנשי חמאס וגורמי טרור שבירכו על הפיגועים.

גורמים במצרים אמרו כי ההחלטה מצביעה עדיין על עומק המשבר בין חמאס לבין המשטר, על אף שאין בה חדש מבחינת מערכת היחסים בין הארגון לבין הממשלה המצרית. "אפשר להגיד שזהו עוד לחץ מצד מצרים על החמאס" אמר אחד הגורמים, "הצבא המצרי פתח גם במבצע גדול ברפיח המצרית להריסת המנהרות והממשלה המצרית מתנה את פתיחת מעבר רפיח באופן מוסדר בהחזרת המשמר הנשיאותי של הרשות הפלסטינית למעבר, ולא מנגנון הביטחון של החמאס". 

פלסטינים מפגינים נגד החלטת בית משפט במצרים להכיר בזרוע הצבאית של חמאס כארגון טרור, בתחילת החודשצילום: רויטרס

בתחילת החודש הודיע בית משפט במצרים על הכנסת הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם,במדינה. בנוסף, קרא בית המשפט להטיל על הזרוע הצבאית של הארגון חרם. גם החלטה זו התקבלה בערכאה נמוכה.  

בחמאס אמרו כי ההחלטה מעבירה מסר מסוכן שהופך את הכיבוש לידיד, ואת העם הפלסטיני לאויב. בארגון הגדירו את ההחלטה כאות קלון שפוגע במעמדה של מצרים, ואמרו כי זהו בניסיון להטיל את האחריות למשברים הפנימיים במצרים על כתפי חמאס.

מאז הדחת הנשיא מוחמד מורסי ותנועת האחים המוסלמים, שלטונות מצרים רואים בחמאס חלק מתנועת האחים המוסלמים והארגונים נאמני האיסלאם הקיצוני, המנסים לזעזע את הביטחון והיציבות במדינה. זאת למרות הכחשות גורפות מצד ראשי חמאס והצהרותיהם כי הארגון כולו, לרבות הזרוע הצבאית עז-א-דין אל-קסאם, לא מתערבים בעניינים הפנימיים של מדינות ערב ובראשן מצרים.

לפי גורמים המקורבים לממשל במצרים, פסקי דין מסוג זה לא משנים את מערכת היחסים שממילא מתוחה מאוד בין הצדדים, אך מהווים סממן לכך שהממשלה עדיין לא מקבלת את גרסת חמאס. הגורמים הוסיפו כי הגדרת חמאס כארגון טרור או שינוי במעמדו הם בעיקר סוגיה אסטרטגית שהמשטר אמור להחליט לגביה ולא בתי הדין. 

במקביל גזר היום בית משפט במצרים על מנהיג האחים המוסלמים במדינה, מוחמד בדיע, מאסר עולם ועל חברים אחרים בתנועה גזר דין מוות. מאז הדחתו של הנשיא לשעבר מוחמד מורסי, שהיה חבר באחים המוסלמים, נכלאו אלפי חברים בתנועה. בדיע הוא בין 14 הנאשמים שנגזרו עליהם מאסרי עולם, לצד סגנו חיירת א-שאטר והבכיר מוחמד אל-בלטגי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ