שר החוץ האיראני: דבריו של אובמה הם תגובה לתעמולה של נתניהו נגד שיחות הגרעין

זריף אמר כי דרישת ארצות הברית להקפיא את פעילות הגרעין הרגישה שלה למשך עשר שנים אינה קבילה, אך הוסיף כי "טהראן תמשיך בשיחותיה עם שש המעצמות"

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, התייחס היום (שלישי) לדבריו של נשיא ארה"ב ברק אובמה בנוגע למו"מ עם איראן, ואמר כי דבריו נועדו להתמודד עם התעמולה של ראש הממשלה בנימין נתניהו נגד שיחות הגרעין, כך לפי סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית למחצה פארס. זריף הביע את התנגדותו להצעתו של אובמה להקפיא את פעולות הגרעין הרגישות שלה לפחות למשך עשר שנים וכינה אותה בלתי קבילה, אולם אמר כי "טהראן תמשיך בשיחותיה עם שש המעצמות". 

צוותי המו"מ האמריקאיים והאיראניים, ובראשם שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, ומקבילו זריף, נפגשו היום בעיר מונטרה בשוויץ כחלק מהניסיון להשיג הסכם מסגרת עד סוף החודש. קרי אמר בתום הפגישה כי "אנו עובדים באופן פרודוקטיבי". זריף אמר מצדו כי "אנחנו מדברים ופועלים בכדי להגיע להתקדמות. כפי שאמרנו כל הזמן, צריך את הרצון הפוליטי להבין כי הדרך היחידה להתקדם היא באמצעות מו"מ".

אתמול אמר אובמה בראיון לרויטרס שכדי שיהיה אפשר להגיע להסכם בין טהארן לשש המעצמות, על איראן להתחייב שתפסיק למשך עשור את פעילות הגרעין הרגישה — באופן שניתן יהיה לפקח על כך. "עמדתו של אובמה מנוסחת במשפטים בלתי קבילים ומאיימים", אמר בתגובה לכך זריף, "איראן לא תסכים לדרישות מופרזות ובלתי הגיוניות".

זריף לאחר פגישתו עם קרי בשוויץ, היום צילום: אי־פי

איראן וארה"ב, בריטניה, צרפת, סין, רוסיה וגרמניה, קבעו את סוף חודש מארס כתאריך יעד להשגת הסכם מסגרת, ואת חודש יוני כמועד לחתימת הסכם סופי שיגביל את כושרה הגרעיני של איראן. ההסכם אף נועד להבטיח שאיראן לא תוכל להשתמש בו לייצור פצצות. בתמורה, יוסרו ממנה הסנקציות הבינלאומיות שהוטלו עליה.

שר החוץ הגרמני, פרנק ואלטר שטיינמייר, אמר היום כי בשיחות על תוכנית הגרעין של איראן חלה השנה התקדמות משמעותית, "ארחיק לכת ואומר שבעשר שנות משא ומתן לא השגנו התקדמות כמו זו שהשגנו השנה". שטיינמייר אמר את הדברים בכינוס לפירוק נשק של האו"ם בז'נבה.

הערב צפוי נתניהו לשאת נאום בקונגרס נגד ההסכם המתגבש עם איראן. אתמול הבית הלבן ומשרד החוץ בוושינגטון הזהירו את ראש הממשלה, כי אם יחשוף בנאומו פרטים על ההסכם המתגבש - יראה בכך הממשל האמריקאי כ"בגידה באמון" בין ארה"ב לישראל. דוברי הממשל השמיעו את האזהרות הפומביות על רקע דבריהם של בכירים בפמלייתו של נתניהו שתדרכו את הכתבים במהלך הטיסה לארה"ב, כי בידי ישראל מידע רב על הסכם הגרעין המתגבש שאותו השיגה באופן עצמאי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ