מנהיגי ג'בהת א־נוסרה שוקלים להתנתק מאל־קאעדה

מקורות המקורבים לארגון האיסלאמי אמרו כי בכוונת מנהיגו להקים ארגון עצמאי בסוריה שיזכה לתמיכה ומימון נוספים מקטאר, ויילחם בכוחותיו של אסד ובארגון דאעש

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

מנהיגי ארגון המורדים האיסלאמי ג'בהת א־נוסרה שוקלים לנתק את קשריהם עם אל־קאעדה ולהקים תחתיו גוף חדש שיזכה בתמיכה של חלק ממדינות המפרץ, במטרה להפיל את משטרו של בשאר אסד בסוריה. לדברי מקורות המקורבים לארגון, קטאר, המקיימת עמו קשרים טובים, מעודדת את א־נוסרה לעשות את הצעד, בעקבותיו יקבל ממנה מימון נוסף.

המהלך עשוי להפוך את א־נוסרה מארגון מיליציה מוחלש לכוח המסוגל להתמודד עם ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), הנתון בימים אלה להפצצות אוויריות ונלחם בהתקדמות הכוחות הכורדים והצבא העיראקי. הצעד יכול גם להגביר את השפעת קטאר ובעלות בריתה על המערכה להדחת אסד ולקדם את שאיפותיה הדיפלומטיות באזור.

גורמי מודיעין מארצות המפרץ, בהן קטאר, נפגשו כמה פעמים בחודשים האחרונים עם מנהיג א־נוסרה, אבו מוחמד א־ג'ולאני, כדי לשכנע אותו להתנתק מאל־קאעדה ולדון איתו בתמיכה שארגונו יקבל במקרה כזה, אומרים המקורות.

חברי חזית א-נוסרה מסיירים בכפרים דרומית לאידליב, בדצמברצילום: רויטרס

אנשי ג'יהאד אמרו כי א־ג'ולאני הציע למועצת השורה של הארגון להתאחד עם ג'יש אל־מוהג'רין ואל־אנסאר, מיליציה קטנה יותר המורכבת מלוחמים מקומיים וזרים שמפקדה צ'צ'ני. "בקרוב יוקם גוף חדש שיכלול את א־נוסרה, ג'יש אל־מוהג'רין ואל־אנסאר וכמה גדודים קטנים", אמר מוזמג'ר א־שאם, איש ג'יהאד בכיר המקורב לא־נוסרה ולארגונים איסלאמיים אחרים בסוריה. "השם א־נוסרה יוחלף והארגון יתנתק מאל־קאעדה. לא כל האמירים של א־נוסרה מסכימים וזו הסיבה שההודעה מתעכבת", הוסיף.

מקור המקורב למשרד החוץ הקטארי אישר כי מדינת המפרץ מעוניינת שארגון א־נוסרה יהיה כוח סורי בלבד שאינו קשור לאל־קאעדה. "הם מבטיחים לתת לא־נוסרה עוד תמיכה, כסף, אספקה וכדומה, ברגע שהוא ייפרד מאל־קאעדה", ציין המקור.

המאמץ הקטארי למתג מחדש את א־נוסרה ולהעניק לארגון תמיכה מחודשת עשוי לסבך עוד יותר את המלחמה בסוריה, בעוד ארה"ב נערכת לחמש ולאמן ארגוני מורדים לא ג'יהאדיסטים כחלק מהמאבק במדינה האיסלאמית. ארגון א־נוסרה נמצא ברשימת ארגוני הטרור של ארה"ב, ומועצת הביטחון של האו"ם הטילה עליו עיצומים. קטאר מקווה שעם החלפת שמו יוסרו המגבלות החוקיות המונעות ממנה לתמוך בארגון.

אחת ממטרות הארגון החדש תהיה מלחמה בארגון מדינה האיסלאמית, המתחרה העיקרי של א־נוסרה בסוריה. בראש הארגון עומד המנהיג העיראקי אבו־באכר אל־בגדאדי, שסייע להקים את א־נוסרה לפני שפרש מהארגון בשל מחלוקות בינו לבין ההנהגה. א־נוסרה היתה בעבר אחת הקבוצות החזקות הנלחמות בסוריה, אך היא נחלשה כשרוב מפקדיה ולוחמיה עזבו עם א־בגדאדי כדי להקים את המדינה האיסלאמית. לוחמי המדינה האיסלאמית הרגו רבים מהמנהיגיה הנותרים של א־נוסריה ואילצו אחרים לרדת למחתרת, החרימו כלי נשק השייכים לארגון והשתלטו על שטחים שהיו בידיו.

אולם לאחרונה נתונה המדינה האיסלאמית תחת לחץ התקפות הקואליציה הבינלאומית שמובילה ארה"ב. הארגון איבד גם שטחים ללוחמים כורדים בסוריה ולצבא עיראק, אך הוא עוד רחוק מתבוסה. אם א־נוסרה תתפלג מאל־קאעדה, יש המקווים כי עם מימון, חימוש ואימון מתאימים, יוכלו לוחמי הארגון לעמוד נגד המדינה האיסלאמית.

חברי חזית א-נוסרה מתכוננים לירי מרגמה לעבר כוחותיו של אסד צפונית לחאלב, בפברואר צילום: רויטרס

לדברי פעילי הג'יהאד, ההודעה על הקמת הארגון החדש עוכבה בשל התנגדות של כמה ממנהיגי א־נוסרה הדוחים את הרעיון של עזיבת אל־קאעדה, אך לא נראה שהדבר יעצור את גולני. "הוא הולך לעשות זאת, אין לו ברירה. אלה שאינם מרוצים יכולים לעזוב", אמר מקור בא־נוסרה התומך בצעד.

ארגון א־נוסרה, המחכה להחלטת המועצה העליונה שלו בעניין, מעוניין להפוך את צפון סוריה לבסיס הפעולה של הגוף החדש. בינתיים ממשיך להילחם בארגונים קטנים ולא ג'יהאדיסטים, בהם אלה הנתמכים בידי המערב, משתלט על שטחיהם ומאלץ אותם להתפרק מנשקם. במחוז הצפוני אידליב השתלט א־נוסרה על שטחים של קבוצת החזית הסורית המהפכנית, ובשבוע שעבר תקף במחוז חאלב את ארגון המורדים המתון חזאם ואילץ אותו להתפרק.

גם אם א־נוסרה יתפרק ויתנתק מאל־קאעדה, לא צפויה האידיאולוגיה של הגוף החדש להשתנות. א־ג'ולאני נלחם לצד אל קאעדה בעיראק. כמה מנהיגים אחרים בארגון נלחמו בעבר באפגניסטאן ומקורבים למנהיג אל־קאעדה איימן א־זוואהירי. "א־נוסרה הצהירה על נאמנותה לשייח א־זוואהירי על מנת להימנע מכך שיאלצו אותה להצהיר נאמנות לאל־בגדאדי, אך זה לא היה רעיון טוב והגיע הזמן לנטוש אותו", אמר מקור בארגון בחאלב. "זה לא סייע לא־נוסרה וכיום היא ברשימת ארגוני הטרור", הוסיף.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ