דאעש פרסם סרטון בו נראית לכאורה הוצאתו להורג של צעיר ממזרח ירושלים

בסרטון נראה מוחמד מוסלם, שמשפחתו אישרה בעבר שנסע להצטרף לארגון המדינה האיסלאמית, מתוודה על הליך גיוסו למוסד. לאחר מכן יורה בראשו נער המכונה "נציג האריות הצעירים של החליפות האסלאמית"

שי פוגלמן
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שי פוגלמן
ג'קי חורי

ארגון המדינה האיסלאמית פרסם היום (שלישי) סרטון ובו מוצגת, לכאורה, הוצאתו להורג של צעיר ממזרח ירושלים שלטענת אנשי דאעש חדר לשורות הארגון כדי לרגל עבור המוסד. בסרטון נראה הצעיר, מוחמד מוסלם, מתוודה בערבית על הליך גיוסו למוסד ומספר על תהליך ההכשרה שעבר בטרם נשלח לסוריה דרך טורקיה. בחודש שעבר משפחתו של מוסלם אישרה כי נסע להצטרף לארגון לפני כשלושה חודשים, אך דחתה את הטענה, שהתפרסמה אז בכתב העת של דאעש,  לפיה שימש כסוכן של המוסד. 

מיד לאחר הווידוי, נראה לוחם המדינה האיסלאמית כשהוא מלווה בנער האוחז בצווארו של האזרח הישראלי הלבוש בבגדי אסירים כתומים. הלוחם והנער מובילים את האסיר ונעמדים מאחריו בעודו כורע על ברכיו. מיד לאחר מכן פותח הלוחם בדברי הלל לאללה בצרפתית ומשבח את הרג האזרחים היהודים בפריז בחודש ינואר.

את הנער מכנה הלוחם כנציג האריות הצעירים של החליפות האסלאמית, אשר יוציא להורג את ה"טיפש אשר נשלח על ידי המוסד לרגל אחר סודות לוחמי המוג'הדין המוסלמים". בהמשך מבטיח לוחם המדינה האיסלאמית שכוחות החליפות ישחררו את ירושלים מהזוהמה של היהודים. מיד לאחר הדברים מורה הלוחם לנער לגשת אל האסיר. הוא מתייצב מולו ויורה בראשו, ולאחר מכן בגופו.

מוסלם, שסיים 12 שנות לימוד ועבד כמתנדב בשירות לאומי בשירות הכבאות, התגורר עם משפחתו במזרח ירושלים. לדברי אביו, סעיד, בנו אמר לו לפני ארבעה חודשים כי הוא נוסע לקורס בראשון לציון וביקש שייתן לו כסף. "הוא יצא בבוקר ולמחרת ניסיתי להתקשר והטלפון היה סגור. חשבתי שהוא אולי עסוק. אחרי שבוע קיבלנו הודעה במייל שהוא רוצה להיות שהיד והוא מוותר על כל החיים שלו וכל המשפחה שלו. הילדים שלי אמרו לי שהוא בסוריה ואני לא האמנתי". 

הוריו של מוחמד מוסלם עם תמונתו אחרי פרסום הסרטון, היוםצילום: אי־אף־פי

כעבור שבוע נוסף יצר מוחמד קשר ישיר עם בני משפחתו. בתחילה הוא הכחיש שכתב את ההודעה המקורית, אבל אמר שהוא הצטרף לשורות דעאש בסוריה והחל ללמוד שימוש בנשק ולימודי דת. "יום אחד ראיתי את התמונה שלו במחשב והוא היה עם זקן, שאלתי אותו 'מה שלומך?' הוא אמר לי שהוא בסדר. אמרתי לו 'אם אתה רוצה לחזור, תחזור'. אחרי כמה זמן הוא אמר לי שהוא רוצה לחזור ושאני אשלח לו כסף. שלחתי לו 200 דולר דרך כתובת שהוא נתן לי במצרים".

לפי הפרסומים בכתב העת של דאעש בחודש שעבר, מוסלם הודה כי גויס למוסד באמצעות שכנו היהודי, שמשמש כסוכן בארגון הביון הישראלי. לדבריו, אביו ואחיו עודדו אותו להתגייס לשורות הארגון, בטענה כי זה יספק לו פרנסה טובה. מוסלם, כך נכתב בכתב העת, חשד כי בני משפחתו עובדים גם הם במוסד. 

מוסלם סיפר בחקירתו כי נפגש עם סוכן מוסד בשם אלי ועם קצין מודיעין, שהציעו לו להיות מרגל בשורות דאעש בסוריה, והבטיחו לדאוג עבורו לכל המסמכים הדרושים, כך נכתב בכתב העת של דאעש. לדברי מוסלם, הוא התבקש לאסוף מודיעין על הארגון שיחשוף את דרכי פעולתו. טרם מעצרו, נכתב בפרסומים, מוסלם עורר את חשדם של פעילי דאעש והם שמו אותו תחת מעקב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ