שליח הקוורטט למזרח התיכון טוני בלייר צפוי לפרוש מתפקידו

לפי דיווחים בבריטניה, בלייר נפגש לאחרונה עם שרי החוץ של ארה"ב ושל האיחוד האירופי בניסיון למצוא לעצמו תפקיד אחר הקשור לתהליך השלום האזורי, וככל הנראה יודיע על פרישתו עוד השבוע

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו גרדיאן
גרדיאן

שליח הקוורטט למזרח התיכון מאז 2007 וראש ממשלת בריטניה לשעבר, טוני בלייר, צפוי להודיע עוד השבוע על פרישה מתפקידו. לפי הדיווח ב"פייננשל טיימס" הבריטי, בלייר נפגש לאחרונה עם שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי ועם שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני ודן עמם בשינוי תפקידו, תוך שמירה על מעורבות בתהליך השלום האזורי. במשרדו של בלייר טרם הגיבו לדברים.

זה זמן רב שנשמעת ביקורת כלפי בלייר על כך שהוא מנצל את תפקידו כשליח הקוורטט (האו"ם, האיחוד האירופי, ארה"ב ורוסיה) למזרח התיכון לטיפוח עסקיו הפרטיים. בשנה שעבר, הצטרפה קבוצה של שגרירי בריטניה לשעבר לקמפיין שקרא להדחת בלייר מתפקידו לאור ניגוד העניינים בין תפקידו לאינטרסים הכלכליים שלו וניסיונותיו "לפטור את עצמו" מאחריות למשבר בעיראק, לטענתם. במכתב שכתבו ביולי האחרון, עם ציון יום השנה השביעי למינויו של בלייר לנציג הקוורטט, טענו השגרירים לשעבר שהישגיו במזרח התיכון זניחים והאשימו אותו בניסיונות לרצות את הישראלים.

קשריו השנויים במחלוקת של בלייר עם מנהיגים ואילי הון במדינות ערב נמשכו ביתר שאת לאחר פרישתו מהפוליטיקה ב-2007, וסייעו לבלייר לצבור הון אישי המוערך כיום בכ-20 מיליון ליש"ט. הוא הרוויח את הכסף ממגוון תחומים עסקיים, בהם ייעוץ לממשלות, ייעוץ לבנק ההשקעות האמריקאי ג'יי.פי מורגן וסבב הנאומים הבינלאומי היוקרתי שערך.

ביוני דיווח פייננשל טיימס כי הוא עומד לפתוח משרד ייעוץ באבו-דאבי במטרה להרחיב את מעורבותו בתחומי העסקים והפוליטיקה. על פי הדיווח, בלייר מקורב מאוד ליורש העצר באבו דאבי, השייח מוחמד בן זייד א-נהייאן, ומייעץ בין היתר בענייני עסקים למובאדלה, אחת מקרנות ההשקעה הממשלתיות של אבו דאבי שתומכת במנהיגים אנטי-איסלאמיסטים במצרים. אחד מעוזריו של בלייר טען אז שהגיוני שבלייר יקים משרד באיחוד נסיכויות המפרץ כדי לשרת חוזים ממשלתיים קיימים, בהם עם קזחסטן ועם רומניה. מקורבים אחרים אמרו כי הוא רוצה לפעול כמתווך בין נסיכויות המפרץ למדינות אחרות בעולם.

בלייר בכינוס כלכלי במצרים, בשבוע שעברצילום: אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ