סעודיה ומדינות ערב הסוניות פתחו במבצע צבאי נגד המורדים החותים בתימן

לדברי השגריר הסעודי בארה"ב, המבצע נועד "להגן על ממשלתו הלגיטימית" של הנשיא האדי, שלפי הדיווחים נמלט מהמדינה. הטלוויזיה בתימן: עשרות נפגעים בתקיפות בצנעא. אובמה אישר סיוע מודיעיני

רויטרס
אי-פי
ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נזקי התקיפות בצנעא, היוםצילום: רויטרס

סעודיה ובעלות בריתה במפרץ הפרסי פתחו הלילה (חמישי) במבצע צבאי בתימן, כך הודיע שגריר סעודיה בארצות הברית. לדברי השגריר, עאדל אל-ג'ובייר, המתקפה כוללת לעת עתה תקיפות מהאוויר נגד המורדים החותים, שהידקו את אחיזתם בעדן שבדרום המדינה. אל-ג'ובייר הוסיף כי המתקפה, המכונה "מבצע סופה נחושה", מורכבת מקואליציה של עשר מדינות ונועדה "להגן על ממשלתו הלגיטימית" של הנשיא עבד ראבו מנסור האדי, שעל פי הדיווחים נמלט אתמול מהמדינה. הוא הוסיף כי המבצע לא יוגבל לעיר אחת או לאזור אחד בתימן.

ערוץ אל-ערביה דיווח כי במבצע משתתפים 100 מטוסי קרב ועוד 150 אלף חיילים שנשלחו. עוד נמסר כי כוויית, איחוד הנסיכויות ובחריין שלחו כל אחת 15 מטוסים, קטאר שלחה עשרה מטוסים, וירדן שבעה. מקור בצבא מצרים אישר כי חיל האוויר המצרי וחיל הים יצטרפו למבצע נגד החותים וישנם דיווחים לפיהם פקיסטאן אישרה שתסייע אף היא.

לפי כמה מהדיווחים, חיל הים הפקיסטאני שלח ספינות למצרי הורמוז ולים הערבי כדי למנוע מאיראן לשלוח כוחות שיסייעו לחותים. מדיווח אחר עולה כי פקיסטאן בוחנת את הבקשה הסעודית לקחת חלק במבצע, אולם עוד לא החליטה סופית אם להצטרף לכוחות הסעודיים. גם סודאן ומרוקו לוקחות חלק פעיל במבצע, אולם לא נמסר מה גודל הכוחות ששלחו לאזור. טורקיה הודיעה שהיא תומכת במבצע וקראה לחותים ו"לתומכיהם הזרים" לחדול ממעשיהם שמאיימים על השלום ועל ביטחון האזור.

לוחם חותי סוקר את נזקי התקיפות בצפון צנעאצילום: רויטרס
נזקי התקיפות בצנעא, הבוקרצילום: רויטרס

סוכנות הידיעות הממלכתית במצרים דיווחה כי המדינה מספקת לסעודיה ולמדינות המפרץ סיוע מדיני וצבאי. על פי הדיווח, שר החוץ המצרי אמר כי ארצו נערכת ומתאמת מול המדינות המשתתפות במבצע את הצטרפותם של חיל האוויר והים המצריים ואף כוחות רגלים במידת הצורך. עוד דווח כי השגריר המצרי באיראן הוחזר למצרים. בשלב זה נשלחו ארבע משחתות מצריות למפרץ עדן שבדרום תימן כדי לאבטח את האזור. בנוסף, בעקבות המבצע הודיעה סעודיה כי היא סוגרת את המרחב האווירי שלה בדרום המדינה, באזור שגובל עם תימן.

ערוץ הטלוויזיה של החותים בתימן, אל-מסיראח, דיווח כי בתקיפות בצפון הבירה צנעא הלילה נפגעו עשרות בני אדם. בערוץ שודרה קריאה לכל אנשי הצוות הרפואי בבירה להגיע לבתי החולים כדי לסייע בטיפול הנפגעים. כתב בי-בי-סי דיווח כי בתקיפות נהרגו 14 אזרחים. סוכנות הידיעות הגרמנית ד-פ-א דיווחה כי לפי גורם רשמי במשרד הבריאות התימני שנשלט בידי החותים, לפחות 25 בני אדם נהרגו בתקיפות בצפון הבירה צנעא. תושבים בצנעא דיווחו הלילה כי מטוסי קרב הפציצו גם את נמל התעופה בעיר. בשעות הצהריים דווח כי התקיפות בבירה התחדשו. 

שר ההגנה הסעודי, מוחמד בן סלמן בן עבד אל-עזיז, עם מפקדי חיל האוויר הסעודיצילום: אי־אף־פי

כלי תקשורת באיראן כינו את המבצע הסעודי בתימן "מעשה תוקפנות שמקבל תמיכה מארה"ב" ושידרו תמונות של נזק, עשרות גופות ופצועים רבים בתקיפות בצנעא. על פי הדיווח האיראני, אזרחים רבים נהרגו בתקיפות. שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, גינה את התקיפות ואמר כי המבצע הוא צעד מסוכן שמנוגד להתחייבויות הבינלאומיות. לדבריו, המבצע רק יחמיר את המצב במדינה ויקשה על מציאת פתרון למשבר. הוא דרש לעצור מיד את הפעולות הצבאיות במדינה. ראש הוועדה לענייני חוץ וביטחון פנים של הפלרמנט באיראן, אל-אדין בורוג'רדי, אמר בתגובה כי "עשן המלחמה עוד יצרוב את עיני הסעודים". איראן הכחישה בעבר כי היא מממנת ומאמנת את החותים במדינה. 

באל-מסיראח דווח עוד כי הנשיא האדי הגיע היום לעומאן. עם זאת, מוחמד מרם, מנהל משרדו של האדי אמר הבוקר כי הנשיא נמצא עדיין בעדן והוא במצב רוח מרומם בעקבות התקיפות הסעודיות. "המבצע הזה מעודד את העם להילחם בחותים. הנשיא נמצא במצב רוח טוב ומודה למדינות המפרץ, לירדן, למצרים, לסודאן ולכל המדינות באזור". הוא הוסיף כי המבצע מכוון ישירות נגד מערכות ההגנה האוויריות של החותים בצפון תימן.

השגריר הסעודי סירב למסור מידע נוסף על מקום הימצאו של הנשיא האדי. לדבריו, המתקפה תואמה עם ארצות הברית, אולם היא אינה משתתפת במבצע הצבאי. נשיא ארצות הברית ברק אובמה אישר הלילה סיוע לוגיסטי ומודיעיני לסעודיה ולמדינות המפרץ בהתקפה, כך נמסר מהבית הלבן. "כוחות אמריקאיים אינם פועלים באופן ישיר בתימן, אך אנו מבססים תא תכנון משותף עם ערב הסעודית כדי לתאם סיוע צבאי ומודיעיני", לשון ההודעה. מוקדם יותר הלילה אמר גורם רשמי בוושינגטון כי ארצות הברית עודכנה לגבי המבצע ותומכת בו.

שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי שוחח בטלפון עם שרי החוץ של מדינות המפרץ מלוזאן, שם התחדשו אתמול שיחות הגרעין בין איראן לשש המעצמות. קרי הבהיר כי ארה"ב תספק למדינות המשתתפות במבצע סיוע מודיעיני, לוגיסטי, וסיוע בבחירת מטרות.  

גם ממשרד החוץ הבריטי נמסרה הודעת תמיכה במבצע הסעודי בתימן. "אנחנו תומכים בכל הדרכים והאמצעים שננקטים במבצע הסעודי-ערבי בתימן שנועד להרתיע את החותים ולהגן על המדינה", נמסר.

בעקבות המבצע המשיך מחיר הנפט לזנק היום. כעת מזנקים החוזים על הנפט הגולמי למסירה במאי ב-4.5% למחיר 51.4 דולר לחבית, במסחר האלקטרוני בניו יורק. החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט מתחזקים ב-3.6% בלונדון, למחיר 58.53 דולר לחבית.

תפוקת הנפט של תימן מזערית, אך השפעתה על מגזר הנפט גדולה בשל מיקומה האסטרטגי החולש על סחר הנפט של המפרץ הפרסי. תימן שולטת בבאב אל-מנדב, נקודה צרה בה עוברות ספינות מהמפרץ הפרסי בדרך לתעלת סואץ ומשם לעולם המערבי.

אתמול התקדמו המורדים החותים בתימן ויחידות צבא הנאמנות לנשיא המודח עלי עבדאללה סאלח עד למרחק של 20 קילומטרים מעדן, מעוזו האחרון של האדי. במהלך התקדמותם כבשו הכוחות בסיס חיל אוויר חשוב במרכז המדינה ואת נמל התעופה של עדן. סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה כי כוחות צבא הנאמנים לנשיא האדי הצליחו להשיג שליטה מחדש על נמל התעופה בעדן.

הבית הלבן קרא אמש למורדים החותים "להפסיק לזרוע חוסר יציבות בתימן" וציין כי ארצות הברית "אינה נמצאת בעמדה שיכולה לוודא להיכן נמלט האדי". משרד החוץ האמריקאי אישר בתדרוך כתבים כי האדי לא נמצא עוד במעונו בעדן "ועזב אותו מיוזמתו". עדי ראייה סיפרו כי ארמון הנשיאות בעדן נבזז.

תושבי עדן דיווחו אתמול כי בשעות הבוקר הפציצו מטוסים לא מזוהים את ארמונו של האדי בעיר וכי מהמתחם הושבה אש נ"מ. מקורות רשמיים מסרו לסוכנות אי-פי כי הנשיא נמלט מהמקום, אולם שניים מעוזריו הכחישו את הדיווח. בטלוויזיה התימנית הממלכתית, הנמצאת בשליטת החותים, הוצע פרס של מאה אלף דולר בעבור לכידתו של האדי. במקביל מסרו מקורות רשמיים כי שר ההגנה נעצר בעיר הדרומית לחג', שגם בה מתחוללת לחימה.

הלוחמים החותים השתלטו אתמול גם על הבסיס האווירי אל־אנאד, המשמש יועצים אמריקאים ואירופיים המסייעים לתימן במאבקה נגד הזרוע המקומית של אל-קאעדה. הבסיס נמצא במרחק של 60 ק"מ מעדן ובתחילת השבוע עזבו אותו היועצים הזרים לאחר שלוחמי אל־קאעדה השתלטו לזמן קצר על האזור. השגריר הסעודי בארה"ב אמר כי החותים השתלטו על חיל האוויר התימני.

הידרדרות תימן למלחמת אזרחים הופכת אותה למוקד מכריע ביריבות האזורית בין סעודיה לאיראן, שתומכת במורדים החותים, השייכים לזרם הזיידי של האיסלאם השיעי. מפת הכוחות שפועלים בתימן מורכבת לא פחות מזו שמאפיינת את סוריה. בדרום המדינה פועלים לצד חלק מכוחות המשטר גם קבוצות גדולות של פעילי אל-קאעדה הנתמכות על ידי חלק מהשבטים הסוניים. 

החותים, שמעוזם במחוז סעדה שבצפון המדינה, מנהלים מזה עשור מאבק אלים נגד המשטר בתביעה לשיוויון זכויות. אליהם הצטרפו בשבועות האחרונים גם גדודים של הצבא התימני הנאמנים לסאלח, אשר הודח לאחר המהפכה בשנת 2011.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ