גורמי ביטחון רשמיים במצרים: הצבא המצרי מתכנן מבצע קרקעי משותף עם סעודיה נגד החותים בתימן

בכירים בצבא ובגופי הביטחון של קהיר אמרו לסוכנות איי-פי כי כוחות יחדרו מהים האדום והערבי ומתוך סעודיה, אך לא ציינו מתי יצא המבצע לפועל. הטלוויזיה בסעודיה דיווחה כי נשיא תימן הנמלט הגיע לריאד. הלילה פתחו מדינות ערב הסוניות במתקפות אוויריות נגד המורדים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיילי כוחות הביטחון המצרים, לפני שבועיים בשארם א-שייחצילום: אי־פי

מקורות צבאיים וביטחוניים רשמיים במצרים אמרו היום (חמישי) כי סעודיה ומצרים יובילו מבצע קרקעי בתימן נגד המורדים החותים ובעלי בריתם. הבכירים אמרו לסוכנות הידיעות איי-פי שהמבצע יחל לאחר מתקפה אווירית שתבוצע באזורי המורדים על מנת להחלישם.

שלושת הבכירים, שביקשו להישאר בלתי מזוהים, אמרו שהכוחות יחדרו לתימן מהים האדום והערבי ומתוך סעודיה. הם ציינו כי מדינות נוספות יהיו מעורבות במתקפה. הבכירים לא ציינו את מספרם המדויק של החיילים שישתתפו במבצע ולא אמרו מתי הוא עתיד להתחיל, אך הדגישו כי הכניסה הקרקעית תתקיים רק בתום מבצע אווירי, שיחליש את המורדים ואת בעלי בריתם, הנאמנים לנשיא לשעבר עלי עבדאללה סאלח אשר הודח לאחר המהפכה בשנת 2011.

הבכירים ציינו כי מטרת המתקפה היא לאלץ את המורדים להיכנס למשא ומתן על חלוקת השלטון. הערב דיווחה הטלוויזיה הממלכתית בסעודיה כי הנשיא הנמלט עבד ראבו מנסור האדי הגיע לבירה ריאד, יום אחרי שנמלט מעדן. משרד החוץ האמריקאי אישר אמש בתדרוך כתבים כי האדי לא נמצא עוד במעונו בעדן "ועזב אותו מיוזמתו". עדי ראייה סיפרו כי ארמון הנשיאות בעדן נבזז.

שר ההגנה הסעודי, מוחמד בן סלמן בן עבד אל-עזיז, עם מפקדי חיל האוויר הסעודיצילום: אי־אף־פי

הלילה פתחו סעודיה ובעלות בריתה במפרץ הפרסי במבצע צבאי בתימן, כך הודיע שגריר סעודיה בארצות הברית. לדברי השגריר, עאדל אל-ג'ובייר, המתקפה כוללת לעת עתה תקיפות מהאוויר נגד המורדים החותים, שהידקו את אחיזתם בעדן שבדרום המדינה. אל-ג'ובייר הוסיף כי המתקפה, המכונה "מבצע סופה נחושה", מורכבת מקואליציה של עשר מדינות ונועדה "להגן על ממשלתו הלגיטימית" של האדי, שעל פי הדיווחים נמלט אתמול מהמדינה. הוא הוסיף כי המבצע לא יוגבל לעיר אחת או לאזור אחד בתימן.

ערוץ אל-ערביה דיווח כי במבצע משתתפים 100 מטוסי קרב ו-150 אלף חיילים. עוד נאמר כי כוויית, איחוד הנסיכויות ובחריין שלחו כל אחת 15 מטוסים, קטאר שלחה עשרה מטוסים, וירדן שבעה. מקור בצבא מצרים אישר כי חיל האוויר המצרי וחיל הים יצטרפו למבצע נגד החותים, ופקיסטאן הביעה נכונות לשלוח ספינות קרב - אם כי לא ברור האם תיאלץ לממש זאת.

לוחם חותי סוקר את נזקי התקיפות בצפון צנעאצילום: רויטרס

לפי כמה מהדיווחים, חיל הים הפקיסטאני שלח ספינות למצרי הורמוז ולים הערבי כדי למנוע מאיראן לשלוח כוחות שיסייעו לחותים. מדיווח אחר עולה כי פקיסטאן בוחנת את הבקשה הסעודית לקחת חלק במבצע, אולם עוד לא החליטה סופית אם להצטרף לכוחות הסעודיים. גם סודאן ומרוקו לוקחות חלק פעיל במבצע, אולם לא נמסר מה גודל הכוחות ששלחו לאזור. טורקיה הודיעה שהיא תומכת במבצע וקראה לחותים ו"לתומכיהם הזרים" לחדול ממעשיהם שמאיימים על השלום ועל ביטחון האזור.

סוכנות הידיעות הממלכתית במצרים דיווחה כי המדינה מספקת לסעודיה ולמדינות המפרץ סיוע מדיני וצבאי. על פי הדיווח, שר החוץ המצרי אמר כי ארצו נערכת ומתאמת מול המדינות המשתתפות במבצע את הצטרפותם של חיל האוויר והים המצריים ואף כוחות רגלים במידת הצורך. עוד דווח כי השגריר המצרי באיראן הוחזר למצרים. בשלב זה נשלחו ארבע משחתות מצריות למפרץ עדן שבדרום תימן כדי לאבטח את האזור. בנוסף, בעקבות המבצע הודיעה סעודיה כי היא סוגרת את המרחב האווירי שלה בדרום המדינה, באזור שגובל עם תימן.

השגריר הסעודי אמר כי המתקפה תואמה עם ארצות הברית, אולם היא אינה משתתפת במבצע הצבאי. נשיא ארצות הברית ברק אובמה אישר הלילה סיוע לוגיסטי ומודיעיני לסעודיה ולמדינות המפרץ בהתקפה, כך נמסר מהבית הלבן. "כוחות אמריקאיים אינם פועלים באופן ישיר בתימן, אך אנו מבססים תא תכנון משותף עם ערב הסעודית כדי לתאם סיוע צבאי ומודיעיני", לשון ההודעה.

שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי שוחח עם שרי החוץ של מדינות המפרץ, והבהיר כי ארה"ב תספק למדינות המשתתפות במבצע סיוע מודיעיני, לוגיסטי, וסיוע בבחירת מטרות. הבית הלבן קרא אמש למורדים החותים "להפסיק לזרוע חוסר יציבות בתימן" וציין כי ארצות הברית "אינה נמצאת בעמדה שיכולה לוודא להיכן נמלט האדי".

גם ממשרד החוץ הבריטי נמסרה הודעת תמיכה במבצע הסעודי בתימן. "אנחנו תומכים בכל הדרכים והאמצעים שננקטים במבצע הסעודי-ערבי בתימן שנועד להרתיע את החותים ולהגן על המדינה", נמסר.

נזקי התקיפות בצנעא, הבוקרצילום: רויטרס

הידרדרות תימן למלחמת אזרחים הופכת אותה למוקד מכריע ביריבות האזורית בין סעודיה לאיראן, שתומכת במורדים החותים, השייכים לזרם הזיידי של האיסלאם השיעי. מפת הכוחות שפועלים בתימן מורכבת לא פחות מזו שמאפיינת את סוריה. בדרום המדינה פועלים לצד חלק מכוחות המשטר גם קבוצות גדולות של פעילי אל-קאעדה הנתמכות על ידי חלק מהשבטים הסוניים. 

החותים, שמעוזם במחוז סעדה שבצפון המדינה, מנהלים מזה עשור מאבק אלים נגד המשטר בתביעה לשיוויון זכויות. אליהם הצטרפו בשבועות האחרונים גם גדודים של הצבא התימני הנאמנים לסאלח.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ