ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה פתח אמש (שישי) חזית פומבית נגד בית המלוכה הסעודי בנאום תוקפני שנשא, בו הגדיר את ההתקפה על החותים ובני בריתם בתימן שמובילה סעודיה כ"תוקפנות פושעת".

נסראללה הוסיף ושאל מדוע סעודיה ובנות בריתה יצאו למתקפה בעוד שלבנון ופלסטין שסבלו וסובלות מהכיבוש לדבריו, לא קיבלו סיוע צבאי ממדינות ערב. "פלסטין עדיין מתמודדת עם כיבוש אכזרי ולא ראינו אפילו משב רוח אחד מכיוון מדינה ערבית כדי לסייע לה", אמר.  

לפי נסראללה, התוקפנות נגד תימן היא הוכחה נוספת לכך שישראל אינה מהווה אויב עבור חלק ממדינות ערב. הוא הוסיף כי אם המתקפה הייתה מכוונת נגד ישראל, ארגונו היה לוקח בה חלק ומושיט יד למבצע.

שיעים וסונים צופים בסרטון וידאו של חסן נסראללה בביירות, בחודש שעברצילום: אי־פי

עוד ציין נסראללה כי פתרון בתימן אינו בר השגה בכוח ובמבצעים צבאיים, אלא בדו-שיח בין הפלגים השונים. מנהיג חיזבאללה גרס כי מדינות ערב מסייעות לנשיא תימן עבד רבו האדי מנסור לא בשל חשיבות מעמדו אלה מאחר שהסעודים לא מצליחים להשיג שליטה בתימן באמצעות מליציות איסלאמיות קיצוניות. נסראללה האשים את בית המלוכה הסעודי בתמיכה בדאע"ש ( ארגון המדינה האיסלאמית) ובארגונים קיצוניים נוספים הפועלים בסוריה ועיראק, ובכך מונעים כל אפשרות לפתרון מדיני בשתי המדינות.

דברי נסראללה נגד בית המלוכה הסעודי עלולים לגרור תגובות בזירה הפוליטית בלבנון, בעיקר בשל ההשפעה הרבה של הסעודים על זרם אלמוסתקבל בהנהגתו של סעד אל-חרירי במדינה. לאחרונה דווח על הידברות בין חיבזאללה לאל-חרירי בעיקר בסוגיות פנים לבנוניות ובין היתר בניסיון לגבש הסכמה על זהות הנשיא הבא של לבנון והמאבק במליציות של אל-קאעדה והמדינה האיסלאמית המאיימות על לבנון.

נסראללה הביע נכונות להמשך השיח, אך ייתכן שאל-חרירי יקבל הוראות מריאד להפסיק את ההידברות. בלבנון ובמדינות ערב אחרות יש המזהים שינוי מהותי בהתנהלות הסעודית מאז עלה לשלטון המלך סלימאן בן עבד אל עזיז, וטוענים כי הוא מחזק את הברית עם ארה"ב ופועל בצורה תקיפה וזריזה יותר. 

על רקע משברים עמוקים במוקדים שונים במדינות ערב כמו תימן, לוב, סוריה ועיראק, תיפתח היום בשארם א-שיח פסגת הליגה הערבית בהשתתפות רוב מנהיגי ערב. שרי החוץ הערבים, שהתכנסו ביומיים האחרונים לפגישת הכנה, סיכמו על הקמת כוח ערבי משותף שההתגייסות אליו תהיה תלויה ברצון המדינות החברות בליגה הערבית וכי כוח זה יפעל ככוח מהיר במדינות שיבקשו סיוע מיידי. ההחלטה שהוגדרה על ידי מזכ"ל הליגה הערבית כהיסטורית, צפויה לקבל את אישור ראשי המדינות בפסגה, אולם בעולם הערבי כבר נשמעת ביקורת לפיה מטרת הכוח היא שמירה על המשטרים הקיימים, בעיקר ממחאות פנימיות, ולא הובלה לשינוי מהותי באסטרטגיה של מדינות ערב. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ