אל-קאעדה וארגוני מורדים אחרים כבשו את העיר אידליב מידי הצבא הסורי

חמושים מג'בהת א-נוסרה הובילו את ההשתלטות על העיר, בירת מחוז אידליב, המקשרת בין דמשק לחאלב. זו בירת המחוז השניה שנופלת שאסד מאבד, אחרי העיר א־רקה שנמצאת כיום בידי דאעש

אי־פי ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי־פי ורויטרס

בפעם הראשונה מאז החלה מלחמת האזרחים בסוריה, הצליחו מורדים איסלמיסטים, בהם ארגון ג'בהת א־נוסרה, לכבוש אתמול (שבת) את העיר אידליב, העיר הגדולה השניה שנכבשה מידי הצבא הסורי אחרי א־רקה בצפון מזרח המדינה. כך דיווחו הלוחמים וארגון סורי לזכויות אדם היושב בבריטניה. .

העיר א־רקה נפלה לידי המורדים, ביניהם ג'בהת א־נוסרה במארס 2013. בהמשך כבשו אותה מידיהם אנשי ארגון המדינה האסלאמית (דאעש), יריבו של א־נוסרה, והכריז עליה כבירתו דה פקטו.

ג'בהת א־נוסרה, המסונף לאל-קאעדה, עומד בראש מתקפה גדולה של סונים קיצוניים שהחלה בשבוע שעבר ונועדה לכבוש את אידליב, שבקרבת הגבול עם טורקיה. אידליב, בה מתגוררים מאה אלף בני אדם, בירת מחוז אידליב, מקשרת בין דמשק לחאלב והיא קרובה גם למחוז לטקיה, מעוזו של הנשיא אסד.

חמושים מג'בהת א-נוסרה ברחובות צפון אידליב, אתמולצילום: אי־אף־פי

הטלוויזיה הממלכתית הסורית דיווחה כי הלחימה בעיר עדיין נמשכת וכי הצבא הצליח לבלום את התקדמות המורדים בצפון העיר, במזרחה ובדרומה. "הצבא נלחם באופן קשה כדי להשיב את המצב בעיר לקדמותו. הצבא הרג עשרות לוחמים", נאמר בדיווח. "הם נכנסו לעיר מכמה כיוונים אבל עיקר הכוח הגיע מצפון וממערב העיר", סיפר ראמי עבד אל-רחמן מהארגון הסורי לזכויות אדם על כניסת המורדים לעיר.

ארגוני המורדים פרסמו סרטונים שבהם נראים לוחמיהם מציפים את רחובות העיר ומסתובבים בין הבתים במרכזה. באחד הסרטונים נראים המורדים יורים באוויר משמחה מחוץ למתקן שהוחזק על ידי כוחות המשטר של אסד. בסרטון נוסף נראים חמושים נכנסים לתוך כלא בעיר ומשחררים אסירים. החמושים הציגו גופות של אסירים שהוצאו להורג על ידי כוחות המשטר לפני שאלה נמלטו מהמקום. "מספר הגופות שנמצאו במתקן הכליאה של מגנון המודיעין של צבא סוריה עלה ל-15", אמר אל-רחמן לסוכנות הידיעות אי-אף-פי. מוקדם יותר הודיעו המורדים כי מצאו תשעה גופות של עצירים שהוחזקו במתקן. צפו בסרטון:

בסרטון שפרסם ארגון ג'בהת א-נוסרה נראה אחד מלוחמיו מסתובב בעיר ואומר: "זה הבית שלי, במשך ארבע שנים לא יכולתי להיכנס אליו. זו המדינה שלנו ובעזרת אללה נשחרר אותה ואת המוסלמים בה".

הממשלה טענה בשבוע שעבר כי "אלפי טרוריסטים" זרמו מטורקיה כדי לתקוף את אידליב ואת פרבריה. טורקיה היא אחת התומכות העיקריות של המורדים.

ברית רופפת של מורדים נגד הממשלה ושל חברים בג'בהת א־נוסרה שולטת בחלקים גדולים של מחוז אידליב, ואנשיה מנסים זה זמן מה לכבוש את בירת המחוז.

בסרטון אחד שהועלה לטוויטר, נראה לוחם של א־נוסרה קורע כרזה מלוח מודעות, ובה נראה אסד לבוש חליפה ועניבה והכתובת: "יחד נגן על סוריה", ודורך עליה

.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ