קרבות בין נאמני נשיא תימן למורדים החותים בעיר עדן

בעוד הפצצות הקואליציה הערבית נמשכות דיווחו הכוחות הנאמנים לנשיא כי השתלטו מחדש על נמל התעופה בעיר. לפי דיווחים, מחירי הקמח בצנעא הוכפלו פי 4 בשל הלחימה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

קרבות התחוללו היום (ראשון) בעיר עדן שבתימן בין לוחמים הנאמנים לנשיא הנתמך על ידי סעודיה, עבד-ראבו מנסור האדי, למיליציות חותיות הנתמכות בידי איראן. נאמניו של האדי דיווחו על קרבות ירי במרכז עיר הנמל, בהם נהרגו שלושה בני אדם, ומסרו כי הם כבשו מחדש את נמל התעופה, שהשליטה בו התחלפה כמה פעמים בימים האחרונים. הלחימה בין הצדדים נמשכת בעוד שבעה מחוזות בדרום ובמזרח תימן.

משרד הבריאות, הנאמן ללוחמים החותים השולטים בבירה, מסר כי 35 בני אדם נהרגו ו-88 נפצעו בהתקפות של הקואליציה הערבית בראשות סעודיה במהלך הלילה. לא ניתן לאשר את הדיווחים. הלוחמים החותים, המשתייכים למיעוט השיעי המהווה כשליש מאוכלוסיית תימן, הפכו לכוח משמעותי במדינה הענייה ביותר בחצי האי ערב בשנה שעברה כשהשתלטו על הבירה צנעא.

סעודיה גייסה את המדינות הערביות הסוניות למבצע אווירי בתמיכה בהאדי, שעזב אל עדן בפברואר וכעת נמצא בריאד, לאחר שנמלט מתימן בשבוע שעבר. הלחימה בין הפלגים מאיימת לדרדר למלחמת אזרחים את המדינה הענייה, בה מנהלת ארה"ב מלחמת מל"טים נגד אל-קאעדה. כתב "אקונומיסט" בתימן דיווח כי מאז מאז החלו ההתקפות האוויריות בשבוע שעבר עלו מחירי הקמח בצנעא פי ארבעה, מתשעה דולר לשקית ל-36 דולר.

תושבים נאספים סביב לטנק שנשרף במהלך העימותים בעדןצילום: רויטרס

הלוחמים החותים ובעלי בריתם בצבא ממשיכים להגיע להישגים על הקרקע גם לאחר תחילת המבצע האווירי ביום חמישי, אך נראה כי הם סובלים מקשיים בשלוש חזיתות - בפרברים הצפוניים של עדן, במחוז א-דאלע שצפונית לעדן ובמחוז הדרומי שבוה. מקורות בשבוה מסרו כי לוחמים משבטים מקומיים הרגו 30 חותים בקרבות, דיווח שגם אותו לא ניתן היה לאמת.

סעודיה הודיעה אמש כי היא פינתה עשרות דיפלומטים מתימן, והאו"ם הוציא את רוב מאה אנשי הצוות שלו מהמדינה. גורמים רשמיים מסרו כי עשרות עובדים זרים אחרים מחברות בינלאומיות וארגוני סיוע עזבו גם הם את תימן במטוסים. במקביל הודיעה היום פקיסטאן כי היא פינתה 500 מאזרחיה מהמדינה, במהלך הפסקה בהפצצות הקואליציה באל-חודיידה.

בוועידת הליגה הערבית שהתקיימה בשארם א־שייח הסכימו המדינות על הקמת כוח צבאי ערבי משותף כדי להתמודד מול "האתגרים" שעומדים בפני האזור. נשיא תימן האדי שהשתתף בוועידה קרא אתמול למדינות ערב להמשיך במבצע הצבאי בארצו עד לכניעת החותים והאשים כי הם "בובות של איראן" המשתמשת בהם כדי לזרוע הרס בארצו. לאחר הוועידה טס האדי עם מלך סעודיה סלמאן לריאד והוא אינו מתכוון לשוב לארצו "עד שהמצב יתייצב", כך מסר שר החוץ של תימן. 

בעוד הלוחמים החותים ובעלי בריתם בצבא ממשיכים להגיע להישגים אחרי שההתקפות האוויריות החלו ביום חמישי, נראה היום כי ידם של הכוחות הנאמנים להאדי על העליונה בשלוש חזיתות - בפרברים הצפוניים של עדן, במחוז דהלה בצפון עדן ובמחוז הדרומי שבוואה. בשבוואה מקורות שבטיים אמרו כי אנשי שבטים הרגו 30 חותים בקרב עם המיליציה השיעית ובעלי בריתה בבסיס צבאי. גם את מידע זה לא ניתן היה לאמת.

מטוסי הקואליציה הערבית המשיכו גם היום בהתקפותיהם ברחבי המדינה ופגעו במטרות צבאיות בנמלי תעופה בבירה צנעא ובאל-חודיידה, עיר הנמל שלחופי הים האדום. בעיר הצפונית צעדה, מעוז החותים סמוך לגבול הסעודי, פגעו הפצצות המטוסים בבסיסי צבא המוחזקים בידי החותים ובעל בריתם, הנשיא לשעבר עלי עבדאללה סאלח, שהדוח ב-2011 אך עדיין שולט במרבית יחידות הצבא בתימן.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ