דאעש מעלה לראשונה אפשרות של הפסקת אש

במאמר במגזין של הארגון כותב הבריטי השבוי ג'ון קנטלי כי המערב לא יוכל להביס את האיסלאמיסטים בכוח צבאי ובשלב מסויים יהיה עליו לשקול משא ומתן על הפסקת אש

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) מתייחס במהדורה האחרונה של המגזין שלו בשפה האנגלית לאפשרות של ניהול משא ומתן על הפסקת אש, כך דיווח אתמול (שלישי) דיילי ביסט. הרעיון מוצג במאמר שנכתב על ידי אחד החטופים המערביים שנותרו בידי הארגון, צלם העיתונות הבריטי ג'ון קנטלי. קנטלי, שנלכד בסוריה עם העיתונאי ג'יימס פולי ב–2012, מופיע באופן תדיר בסרטוני תעמולה של הארגון וכותב למגזין, הנקרא "דאביק", אף שלא ברור כמה מדבריו מתוך כפייה.

בכתבה שכותרתה "שינוי פרדיגמה" בגיליון השמיני של המגזין, כותב קנטלי כי נראה שמנהיגי מדינות המערב מבינים כעת כי המדינה האיסלאמית אינה דומה לשום ארגון טרור אחר, וכי היא משמשת כמדינה לכל עניין — ומפעילה מערכות משפט, שיטור, חינוך וכדומה בשטחים שנכבשו. "אף שייתכן כי המערב לעולם לא יודה בכך, ישנם פוליטיקאים במערב המתחילים להבין עובדה זו", כותב קנטלי, שממשיך ואומר כי "אם זו מדינה, בין אם מכירים בה או לא (ולמדינה האיסלאמית לא אכפת מכך בכל מקרה), אז הדברים משתנים באופן דרסטי".

קנטלי מציין במאמר כי דגל החליפות האיסלאמית עליה הכריז הארגון מתנוסס כעת באפריקה, במזרח התיכון ובאסיה. "בשלב מסויים, הם יצטרכו לקבל את המדינה האיסלאמית כמדינה, ואף לשקול הפסקת אש", הוא טוען. קנטלי אומר כי צעד כזה ידרוש מהמערב "למחול על כבודו", ושואל: "מהי האלטרנטיבה, התקפות אוויריות בחצי תריסר מדינות בו זמנית? יהיה עליהם להרוס חצי מהאזור אם יפעלו כך".

כוחות הביטחון העיראקים וחברי מיליציות שיעיות מקפלים דגל של המדינה האיסלאמית שתפסו בתכריתצילום: אי־פי

"מלחמה מסתיימת באחת משתי אפשרויות", ממשיך קנטלי, "או שצד אחד מנצח והשני מוכנע, או שמגיעים לסוג של הפסקת אש. אלה דרכים היחידות בהן מסתיימות מלחמות. אמריקה ובעלות בריתה לעולם לא ינצחו במלחמה הזאת. הם יודעים זאת וכל אחד אחר יודע זאת גם כן".

ארגון המדינה האיסלאמית נמצא זה חודשים תחת התקפות אוויריות של הקואליציה הבינלאומית המובלת בידי ארה"ב וסובל מתבוסות בשדה הקרב. הוא הובס אחרי אחרי מתקפה שנמשכה שבועות בניסיון לכבוש את העיירה הסורית קובאני, וכעת צבא עיראק בסיוע מיליציות שיעיות פועל להשתלט על העיר העיראקית תכרית המוחזקת בידי הארגון.

אין זו הפעם הראשונה שקנטלי טוען כי האסטרטגיה המערבית נגד האיסלאמיסטים אינה יעילה וקורא לוושינגטון לשקול את גישתה בנוגע לארגון. בגיליון החמישי של המגזין לעג קנטלי לממשלות המערב הפועלות "כמו רובוט התקוע בלופ", וכתב כי "פעולה צבאית לא עובדת, מה בנוגע למשא ומתן?".

דוויד גרטנשטיין־רוס, מומחה למזרח התיכון מטעם "Foundation for Defense of Democracies", צוות מחשבה שמושבו בוושינגטון, אמר לדיילי ביסט כי נראה הדברים שנכתבו אז מבשרים את ההתייחסות הנוכחית המפורשת להפסקת אש. עם זאת, הוא פקפק בכנות הדברים. "איני מתייחס יותר מדי לדיבור על שיחות. אני רואה בזה בעיקר טקטיקה שנועדה לפגוע בנחישות מתנגדיהם ולחזק את הקולות המתנגדים למלחמה במערב". הוא הוסיף כי ארגון המדינה האיסלאמית "מכוון את מסריו לקהלים השונים עליהם הוא רוצה להשפיע ודי אפקטיבי באופן בו הוא עושה זאת. אני חושב שכאן הם מנסים לפנות לאנשים במערב שלא חשים בנוח עם הפעולה הצבאית, בצעד שנועד לשחוק את נחישותם הפוליטית של אויביהם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ