יותר מ–25 אלף לוחמים זרים הצטרפו לארגוני הג'יהאד בשנה האחרונה

דו"ח חדש של האו"ם מצביע על עליה דרמטית במספר הצעירים מיותר ממאה מדינות שונות שמתגייסים לשורות דאעש ואל־קאעדה בסוריה, בעיראק ובאזורים אחרים ברחבי העולם

אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי־פי

יותר מ–25 אלף לוחמים זרים הצטרפו באחרונה לארגון אל־קאעדה והמדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה, בעיראק ובמדינות נוספות. כך עולה מדו"ח חדש של האו"ם. הלוחמים הצעירים בעלי לאומים מגוונים ומגיעים ממאה מדינות שונות.

לדברי מומחים באו"ם, הדו"ח, שהגיע לידי סוכנות הידיעות אי־פי, מצביע על גידול של 71% במספר הלוחמים הזרים שהצטרפו לשורות ארגוני הג'יהאד בין אמצע 2014 למארס 2015. עוד נאמר כי היקף הבעיה גדל בשלוש השנים האחרונות וזרם הלוחמים הזרים למדינות האלה הוא הגדול ביותר שהיה אי פעם. "המספר הכללי של הלוחמים הזרים בארגוני הטרור עלה באופן חד מכמה אלפים לפני עשר שנים ליותר מ–25 אלף היום, נאמר בדו"ח שהוצג בפני מועצת הביטחון של האו"ם.

על סמך הדו"ח מרבית מהזרים, יותר מ–22 אלף, הגיעו לסוריה ולעיראק. הם הגיעו כדי להילחם קודם כל בשורות המדינה האיסלאמית, אולם חלקם הצטרפו גם לג'בהת א־נוסרה המסונפת לאל־קאעדה.

המומחים טוענים כי בסוריה ובעיראק הלוחמים הזרים גרים ועובדים במגוון בתי ספר בינלאומיים שהוקמו להכשרת קיצונים. לדבריהם, התבוסה הצבאית שנוחל המדינה האיסלאמית באזור גרמה דווקא לתוצאה הפוכה ופיזרה את הלוחמים האלימים ברחבי העולם.

הם מזהירים כי למרות שהחשש העיקרי של מדינות המוצא של הלוחמים האלה הוא מפני חזרתם למולדתם כדי לבצע פיגועי טרור בשטחן, חלק מהלוחמים דווקא נמצאים בטראומה מן המראות שראו בשדה הקרב ולכן זקוקים לטיפול פסיכולוגי ולא לרדיפה. כמו כן הם הביעו חשש שארגוני פשע עלולים לגייס את הלוחמים האלה לשורותיהם.

בנוסף לסוריה ולעיראק העריכו בחודש שעבר כוחות הביטחון האפגנים כי ישנם כ–6,500 לוחמים זרים פעילים בשטח המדינה. עוד דווח כי מאות אחרים נלחמים בתימן, בלוב, בפקיסטאן וכמאה בסומליה. אחרים הגיעו למדינות צפון אפריקה ולפיליפינים.

לוחמים זרים משתתפים בהוצאות להורג של דאעש בסוריה, בנובמברצילום: אי־אף־פי

כאמור, גם מספר המדינות שמהם מגיעים הלוחמים הזרים עלה באופן חד ממדינות אחדות בשנות ה–90 ליותר ממאה מדינות כיום, כלומר יותר מחצי מהמדינות בעולם, בהן כאלו שמעולם לא פעלו בהן ארגונים הקשורים לאל־קאעדה.

מספר גבוה של לוחמים הגיע מתוניסיה, מרוקו, צרפת ורוסיה ובשנים האחרונות חל גידול משמעותי במספר הלוחמים המגיעים מהמלדיבים, פינלנד, טרינידד וטובאגו. "הסיכוי של כל אדם מכל מדינה להיות קורבן של פיגוע טרור שמבוצע על ידי זרים, גדל, במיוחד בהתקפות נגד מלונות ומקומות ציבוריים", נכתב בדו"ח. 

המטרה ארוכת הטווח של הטרוריסטים היא לזרוע בהלה בציבור ולכן חשוב שהתגובה של המדינות תהיה שקולה, יעילה ופרופורציונלית. לדברי הדו"ח, הדרך המועילה ביותר היא למנוע את הקצנת הצעירים, את גיוסם ונסיעתם לארגוני הטרור. האו"ם קרא לשיתוף פעולה גדול יותר בתחום המודיעיני כדי שאפשר יהיה לחלוק יותר במידע על לוחמים פוטנציאליים וכך למנוע מהם להגיע ליעדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ