דאעש הרס אתר מורשת עולמית של אונסק"ו בעיראק

סרטון שפרסם הארגון הקיצוני מציג את אנשיו יורים ברובי קלצ'ניקוב בפסלי עתיקים באתר מורשת של אונסק"ו בעיר חאטרה בצפון עיראק. בחודש שעבר הרסו לוחמי הארגון את העיר כלח הסמוכה

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

קיצוניים מארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) ממשיכים להרוס אתרים ארכיאולוגיים בעיראק, ובסוף השבוע פרסמו סרטון המתעד את לוחמי הארגון משמידים פסלים יקרי ערך ושוברים קירות של מבנים באתר המורשת העולמית של אונסק"ו בעיר חאטרה בצפון המדינה.

בסרטון שפורסם נראים חמושים מדאעש יורים ברובי קלצ'ניקוב לעבר פסלים עתיקים ומנפצים אותם בפטישים בעיר חאטרה בחודש שעבר. לדברי תושבים מקומיים, עדיין לא ברור היקף ההרס באתר, מכיוון שכל שטח העיר נמצא בשליטת לוחמי דאעש והם אינם מאפשרים גישה חופשית לעתיקות.

בסרטון נראה אחד החמושים מכריז כי אנשי הארגון החליטו להשמיד את האתר הארכיאולוגי בגלל ש"המקומיים סוגדים לפסלים במקום לאללה". חאטרה, ששוכנת כ-110 ק"מ מדרום-מערב למוסול, היתה עיר מרכזית מאוד באימפריה הפרתית, ששלטה באזור מהמאה השלישית לפני הספירה עד המאה השנייה לספירה.  

בחודש שעבר הרסו אנשי הארגון גם את אתר העתיקות של העיר האשורית המקראית כלח (נמרוד), כ-30 קילומטרים מדרום לעיר העיראקית מוסול. פעילי סביבה והיסטוריונים גינו את הרס המוצגים הארכיאולוגיים באתר תל נמרוד וארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם (אונסק"ו) הגדיר את המעשים "טיהור תרבותי" ו-"פשע מלחמה".

"הם לא רק הורסים את חיינו בהווה, מסתפקים בהשתלטות על כפרים, כנסיות ובתים או הורסים את עתידנו - הם רוצים למחוק את התרבות שלנו, את הציוויליזציה שלנו", אמר חביב אפראם, נשיא ארגון "הליגה האשורית של לבנון", ממקום מושבו בביירות.

כלח, השוכנת על נהר החידקל מדרום לנינוה, נבנתה במאה ה-13 לפני הספירה על ידי שלמנאסר הראשון. היא שימשה בירת אשור והיתה אחת הערים החשובות בעולם במשך מאות שנים, עד שנהרסה עם כניעת אשור לבבל ב-612 לפני הספירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ