הרשות פועלת לחילוץ הפליטים הפלסטינים ממחנה ירמוכ שהותקף

מחנה הפליטים שבדרום דמשק הותקף בשבוע האחרון על ידי דאעש. לפי הדיווחים, לוחמים פלסטינים נכנסו למחנה בתיאום עם משטר אסד כדי לבלום את התקדמות הארגון

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

ההנהגה הפלסטינית בראשות יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן) מקיימת מגעים מול המשטר הסורי, האו"ם ומדינות ערביות נוספות כדי לאפשר את יציאת הפליטים הפלסטינים שנותרו בתוך מחנה הפליטים ירמוכ בדרום דמשק, שהותקף כמה פעמים בשבוע האחרון על ידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). חבר הוועד הפועל של אש"ף ויו"ר הוועדה לטיפול בפליטים מטעמו, זכריא אל־אגא, אמר היום (שלישי) במסיבת עיתונאים בעזה כי הסהר האדום הפלסטיני והסורי וסוכנות אונר"א מתואמים בניסיון להבטיח קורת גג ליוצאים מהמחנה.

באש"ף דחו הצעות שהועלו בימים האחרונים ליציאת לוחמים פלסטינים המוצבים במחנות הפליטים בלבנון לסוריה כדי להילחם במדינה האיסלאמית וביתר הפלגים השולטים במחנה. זאת, מתוך תפיסה עקרונית שלפיה אין מקום להתערבות פלסטינית בנעשה בסוריה.

אל־אגא הבהיר היום: "אין לנו כוונה לשרת את הגורמים והמדינות שתומכים באותן מיליציות חמושות בכך שנערב את מחנות הפליטים במה שקורה בסוריה או בלבנון". לדברי מקורות באש"ף, נותר במחנה כוח קטן שתפקידו לשמור על כמה מהמוסדות הפלסטיניים.

כוח של האו"ם במחנה הפליטים ירמוכ, בשנה שעברהצילום: אי־פי

לצד זאת, אחמד ג'יבריל, יו"ר החזית העממית (המפקדה הכללית), אמר היום בערוץ אלמיאדין הלבנוני כי כוחותיו הם הכוח היחיד שנלחם כרגע במחנה. לדבריו, ראשי הפלגים הפלסטינים הפועלים בסוריה יתכנסו מחר כדי לדון בתוכנית לשחרור מחנה הפליטים.

"ג'הבת א-נוסרה התחברה לדאעש ובגדה בפלסטינים ובעיקר באנשי חמאס שנלחמו בארגון אכנאף בית אל-מקדס (שומרי המקדש). המזימה היתה לפגוע במחנות הפליטים ואנחנו לא נאפשר זאת", אמר. ג'יבריל, שנחשב לבן חסות של המשטר הסורי, לא צפוי לקבל סיוע חיצוני מחמאס או מפתח ואם יזכה לסיוע יהיה זה בעיקר מצד כוחות המשטר והפלגים שנלחמים לצדו.

בכמה כלי תקשורת סורים ולבנוניים המזוהים עם המשטר בסוריה דווח היום כי חמושים פלסטינים נכנסו לתוך המחנה. לפי אחד הדיווחים, לוחמי החזית העממית נכנסו למחנה לצד מתנדבים כדי לבלום את התקדמותם של לוחמי המדינה האיסלאמית, בעוד שחיל האוויר הסורי סיפק להם מטרייה אווירית והפציץ כמה אתרים שבהם נמצאו אנשי הארגון.

עוד דווח כי בימים האחרונים נבלמו לוחמי המדינה האיסלאמית וכך התאפשרו יציאתם של מאות אזרחים, רובם נשים וילדים, והכנסת סיוע הומניטארי בסיסי אל המחנה. לפי כמה עדויות, ללחימה הצטרפו אנשי ארגונים סוריים שונים הממוקמים בסמוך למחנה. לפי המוקד הסורי לזכויות אדם, ארגון המדינה האיסלאמית שולט במערב ובדרום המחנה, בעוד שלוחמים פלסטינים שולטים בצפון ובמזרח, הצמודים לבירה דמשק.

מפקד הכוחות הפלסטינים במחנות הפליטים בלבנון, מוניר אל־מקדח, הכחיש כי קיבל הוראות להוציא כוחות למחנה ירמוכ. לדברי אל־מקדח, הכפוף לפתח ולאש"ף, הכוחות הפלסטינים הלוחמים במקום משתייכים לארגונים אסלאמיים כמו "אכנאף בית אל־מקדס" (שומרי המקדש) וחלקם מזוהה עם חמאס. "ההוראות שלנו הן להישאר במחנות הפליטים בלבנון. אם נקבל הוראות אחרות אנחנו מוכנים לצאת, אבל בינתיים אין שום כוונה להתערב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ