אי־פי

שתי אניות איראניות, אחת מהן אניית מלחמה, הפליגו אתמול (רביעי) לכיוון מפרץ עדן ומצר באב אל־מנדב, כך דיווחה אתמול סוכנות הידיעות האיראנית פרס טי־וי. האניות יצאו מנמל בדרום איראן, כך אמר לפי הדיווח מפקד חיל הים חביבוללה סאיירי. לדבריו הצי נשלח למשימה במטרה "להגן על קווי ההובלה של איראן ועל האינטרסים של הרפובליקה האיסלאמית של איראן בים". הוא הוסיף כי המשט יפעל להגברת הביטחון של כלי השיט נגד שודדי ים. בד בבד האיצה ארה"ב את אספקת הנשק לקואליציה בראשות סעודיה הנלחמת במורדים השיעים. התפתחויות אלה מדגישות את עומק מעורבותן של מדינות זרות בעימות.

באב אל־מנדב מחבר בין מפרץ עדן לים האדום, והשניים שוכנים בין תימן שבחצי האי ערב לבין יבשת אפריקה. סעודיה, המובילה את המבצע האווירי נגד המורדים החותים בתימן, בעלי בריתה של איראן, טוענת כי היא שולטת באופן מלא בנמלים בתימן. הפעולה האיראנית ננקטה במקביל להתגברות ההתקפות האוויריות של מדינות המפרץ נגד המורדים החותים, שלדברי פרשנים נתמכים על ידי איראן, אם כי גם טהראן וגם המורדים מכחישים שהיא מעניקה להם סיוע צבאי ישיר.

ההפצצות של מדינות המפרץ, התומכות בנשיא תימן עבד רבו מנסור האדי, החלו ב–26 במארס, אך עד כה לא הצליחו למנוע את התקדמות המורדים החותים בעדן. ארה"ב טוענת כי הכאוס במדינה מאפשר לזרוע המקומית של ארגון אל־קאעדה לזכות ב"יתרונות גדולים" באזור. שר ההגנה האמריקאי אשטון קרטר אמר בטוקיו כי קריסת הממשלה המרכזית בתימן מקשה על הפעולות נגד אל־קאעדה. בנוסף התייחס השר להעברת הנשק האמריקאי ואמר כי המבצע נועד "לספק ציוד ותחמושת לסעודיה".

אניית מלחמה איראנית, אתמולצילום: אי־פי

שלשום הזהיר ארגון הבריאות העולמי הזהיר מפני אסון הומניטארי בתימן, והודיע כי נהרגו במדינה מאז פרוץ הקרבות לפחות 560 אנשים, בהם עשרות ילדים. כמו כן נפצעו למעלה מ–1,700 בני אדם ומאה אלף נמלטו מבתיהם בגלל הקרבות בשלושת השבועות האחרונים.

אתמול עגנה בעדן הספינה הראשונה הנושאת ציוד הומניטארי מאז תחילת הפצצות הקואליציה, כך מסר ארגון "רופאים ללא גבולות". ראש משלחת הארגון בתימן, מרי־אליזבת אינגרס, אמרה כי הספינה הביאה עמה אספקה במשקל 2.5 טון לבית החולים של הארגון בעדן. סיוע נוסף הנחוץ נואשות ממתין לאישור להטסה לתימן, ובכלל זאת משלוח של הצלב האדום הכולל 17 טונות ציוד רפואי מירדן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ