רויטרס וד-פ-א

מטוסי הקואליציה בהובלת סעודיה הפציצו היום (רביעי) עמדות של המורדים החותים בתעז, העיר השלישית בגודלה בתימן, שעות אחרי שהכריזו על סיום המבצע הצבאי נגדם. ההפצצת התרחשו לאחר שהחותים השתלטו על בסיס של יחידה צבאית הנאמנה לנשיא הגולה עבד-ראבו מנסור האדי. במקביל דווח על לחימה בעדן, העיר השנייה בגודלה, וכן בחוטה בירת מחוז לחג' ובעיר דאלה.

אתמול הכריזה ריאד כי המבצע הצבאי שנמשך חודש, ונועד להשיב את שלטונו של האדי, השיג את מטרותיו, וכי מבצע הקואליציה ייכנס לשלב חדש שמטרתו לסייע לאזרחים ולמנוע את התקדמות החותים. אך היא הזהירה כי תמשיך לנקוט פעולות נגד המורדים החותים אם הדבר יידרש. איראן, בעלת בריתם של המורדים המכחישה כי היא מספקת להם סיוע צבאי, בירכה על ההחלטה כהתפתחות חיובית וקראה לשיחות שלום בין הצדדים. 

המורדים החותים השתמשו בטנקים כדי לכבוש את הבסיס הצבאי הגדול של הבריגדה ה-35 של תימן מחוץ לתעז הבוקר לאחר חילופי ירי ארטילרי, כך מסרו גורמים בצבא. חיילים הנאמנים להאדי הצליחו לסגת מהבסיס לפני שנפל בידי החותים. תושבי האזור דיווחו כי מטוסי הקואליציה תקפו את הבסיס שעות לאחר מכן.

חיילים סעודים יורים לעבר גבול תימן, אתמולצילום: אי־פי

כמו כן, תושבים באזור אמרו כי בין ההפצצות, פיזרו מטוסי הקואליציה כרוזים בהם נכתב כי הם מגנים על אזרחי תימן מהתרחבות פרסית. בדרום תימן, שם החותים נלחמים במיליציות המקומיות, אמרו תושבים כי מטוסי הקואליציה פגעו בבסיס צבאי שבשליטת המורדים בסמוך לעיר אל-חוטה.

במקביל, מקורות במדינה מסרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי החותים שחררו את שר ההגנה, הגנרל מחמוד אל-סובייחי, בצנעא לאחר ששהה במשך כחודש בשבי. מועצת הביטחון של האו"ם דרשה לשחרר את סובייחי במסגרת החלטתם להטיל על המורדים אמברגו נשק. בנוסף קרא היום דובר החותים בתימן קרא לפתיחתן של שיחות שלום בתיווך ארה"ב לאחר סיום ההתקפה הסעודית.

הבית הלבן מסר היום כי למרות ההודעה הסעודית עדיין שוררת אי יציבות בתימן. "ברור שהעבודה טרם הסתיימה", אמרה ראשת מחלקת התקשורת של הבית הלבן ג'ן פסקי. נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אמר אמש כי ממשלתו שלחה "מסר ברור מאוד" לאיראן המזהיר אותה שלא לשלוח נשק לתימן שיכול לפגוע בחופש התעבורה הימית באזור. הפנטגון מסר אתמול כי נוכחותן של ספינות מטען איראניות גדולות בים הערבי היתה אחד הגורמים להחלטת ארה"ב לשלוח ספינות מלחמה נוספות סמוך לחופי תימן.

"נכון לעכשיו הספינות שלהם במים בינלאומיים. זו הסיבה בגללה אנו משאירים כמה מספינותינו באזור המפרץ הפרסי. כדי לשמור על חופש הניווט הימי", אמר אובמה. "אם יש נשק שיועבר לגורמים בתוך תימן היכול לאיים על הניווט הימי, זאת תהיה בעיה. אנחנו לא שולחים מסר מעורפל על כך, אלא מסר ברור ביותר".

מזכ"ל האו"ם באן קי-מון קרא שוב להפסקת אש. "כששמעתי הבוקר שהלחימה התחדשה, הייתי מאוד מודאג לגבי זה", אמר באן. "אני באמת מקווה שהלחימה תסתיים בהקדם האפשרי".  

נשיא תימן לשעבר, עלי עבדאללה סאלח, בעל בריתם של המורדים החותים, בירך היום על הכרזת סעודיה על סיום המבצע האווירי וקרא לדיאלוג פוליטי במדינה. "אנו מקווים כי כולם ישובו לדיאלוג לפתרון כל הנושאים", אמר סאלח בהודעה שפורסמה ברשתות החברתיות. "אנו מקווים כי הדבר יסמן את סופה של אופציית השימוש בכוח, אלימות ושפיכות דמים", הוסיף. כוחות הנאמנים לסאלח, שעזב את תפקידו אחרי 33 שנים בעקבות הפגנות מחאה ב-2011, לחמו לצד המורדים החותים במאמציהם להשתלט על המדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ