בית משפט במצרים גזר שלוש שנות מאסר על הנשיא לשעבר מובארק

מובארק בן ה-87 ושני בניו הורשעו במעילה בכספי ציבור, בתיק האחרון העומד נגד הנשיא לשעבר. השלושה נעצרו מיד לאחר מתן גזר הדין, אך ככל הנראה לא ישהו בכלא זמן רב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית משפט במצרים גזר היום (שבת) שלוש שנות מאסר ללא אפשרות חנינה על הנשיא המודח חוסני מובארק ושני בניו, במשפט חוזר שנערך בפרשת שחיתות שבמסגרתה הורשעו. המשטרה עצרה את השלושה מיד לאחר מתן גזר הדין, אולם על פי הערכות הם לא ישהו בכלא זמן רב מאחר שהזמן בו היו במעצר מאז ההתקוממות ב-2011 יקוזז מעונש המאסר.

מובארק ושני בניו הורשעו במעילה במיליוני דולרים מקרנות המדינה במשך עשור. הקרנות נועדו לממן את השיפוץ והתחזוקה של הארמונות הנשיאותיים, אולם לפי ההאשמות שימשו לשיפוץ בתיה הפרטיים של המשפחה. הקראת גזר הדין בבית המשפט בקהיר:

מובארק נידון בתחילה לשלוש שנות מאסר ובניו לארבע שנים, אך הם ערערו ובינואר ביטל בית המשפט העליון את ההכרעה, מה שהוביל למשפט חוזר. מובארק טען אז כי הוא כבר החזיר את חובותיו למדינה וכי אין מקום להרשיעו בעבירות המיוחסות לו. למרות זאת, מלבד מאסר - גזר עליהם בית המשפט קנס של 125 מיליון לירות מצריות, בנוסף להשבת 21 מיליון לירות לקופת המדינה. 

תומכיו של מובארק הגיבו בקריאות זעם כשהשופט חסן חסאנין הכריז על גזר דינו. אחד מעורכי הדין של מובארק אמר שניתן לערער על החלטת השופט. כמה מתומכי מובארק לבשו חולצות שעליהן תמונתו של המנהיג לשעבר, ונופפו לעברו כשנכנס לאולם. השימוע התקיים באקדמיה המשטרתית בפרברי קהיר, באותו אולם שבו נידון הנשיא לשעבר מוחמד מורסי ל-20 שנות מאסר בחודש שעבר.

מובארק זוכה בתיק המרכזי נגדו בגין אחריות להרג המפגינים בעת ההתקוממות ב-25 בינואר 2011. זהו התיק האחרון העומד נגד מובארק, בן 87, ששלט במצרים במשך 30 שנה. ביוני צפוי בית המשפט העליון במצרים להחליט אם לאפשר ערעור על הכרעת בית משפט נמוך יותר, שביטל את האישומים נגד מובארק על הרג מפגינים בכיכר תחריר. המנהיג לשעבר מאושפז כיום בבית חולים צבאי בקהיר.

לנוכח ההליכים המשפטיים הרבים במצרים נגד ראשי המדינה, רוב האזרחים אדישים להתפתחויות בנושא ועסוקים בענייני היום יום ובעיקר במצבם הכלכלי.

מובארק בבית המשפט, היוםצילום: אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ