סעודיה התחייבה להפסקת אש הומניטארית בתימן החל מיום שלישי

ריאד הודיעה כי תאפשר הכנסת מזון וסיוע בעקבות ביקור שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי בשבוע שעבר במדינה. עדיין לא ברור אם החותים יסכימו אף הם להניח את נשקם

רויטרס וניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס וניו יורק טיימס

הודיעה ביום שישי כי , עליה הכריזה יום קודם באופן חד־צדדי בעת ביקורו של שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי בבירה ריאד, תחל מחרתיים (שלישי) ותימשך חמישה ימים. שלשום אמר שר החוץ הסעודי עדל אל־ג'ובייר במסיבת עיתונאים בפריז בהשתתפות השר קרי כי הפסקת האש תחל ביום שלישי בשעה 11 בערב והיא תחודש אם היא אכן תחזיק מעמד. לדבריו הצלחת ההסכם תלויה בשיתוף פעולה של המורדים החותים במדינה.

מאז חודש מארס תוקפת הקואליציה הערבית, בהובלת סעודיה יעדים של המורדים החותים במדינה, השולטים בבירה צנעא וכבשו חלקים נרחבים ברחבי תימן. "אנחנו מקווים שהחותים יתעשתו, או שהפסקת האש תהיה בכל תימן או שלא תהיה בכלל", אמר אל־ג'ובייר.

החותים טרם הגיבו באופן רשמי להצעה להפסקת האש ועדיין לא ברור אם הם מוכנים להניח את נשקם. גורמים רשמיים בסעודיה ובארה"ב אמרו כי הפסקת האש נועדה לאפשר להכניס סיוע הומניטארי לתימן, שאוכלוסייתה סובלת ממחסור חמור של מזון, דלק , ציוד רפואי ותרופות.

ילדים תימנים אוספים מים בעקבות המחסור במים זורמים לבתים בצנעא, אתמולצילום: אי־אף־פי

בסוף השבוע המשיכו מטוסי הקואליציה להפציץ יעדים של החותים בצפון תימן. התקיפות הגיעו בתגובה לירי של החותים לעבר שטחה של סעודיה שהביא למותם של לפחות שני אזרחים השבוע.

לדברי החותים, תקפו מטוסי קרב יותר ממאה פעמים יעדים במחוזות הצפוניים סעדה וחאג'ה, עם פקיעת הדד-ליין שנתנה סעודיה לתושבים לעזוב את האזור. לא דווח מה היה מספר היעדים שהותקפו, אולם הטלוויזיה הממלכתית הסעודית דיווחה כי המטוסים הפציצו את מטה החותים ומרכזי פיקוד בא־טלח וטנקים ומשוריינים צבאיים באל־בקע ובמחוז סעדה. יעדי התקיפה כללו גם מרכזי מודיעין ומאגרי נשק. כמה שעות לפני כן הזהירו הרשויות בסעודיה את תושבי האזור לעזוב עד רדת החשכה, ואיימו שוב בתגובה חריפה לתקיפות שערכו החותים על יישובים סעודיים מעבר לגבול. תקיפות נוספות דווחו בנמל התעופה של הבירה צנעא ונגד יעדים של החותים בעיר אב שבמרכז המדינה.

הסעודים, יחד עם תשע מדינות ערביות נוספות ובתמיכת ארה"ב, בריטניה וצרפת, מקווים לאלץ את החותים לסגת בחזרה למעוזם בצפון תימן. בעיר עדן שבדרום תימן נמשכו בסוף השבוע העימותים בין החותים ובעלי בריתם, הנאמנים לנשיא לשעבר עלי עבדאללה סאלח, לבין כוחות מיליציה מקומיים, הנאמנים לנשיא הגולה עבד ראבו מנסור האדי. מטוסי הקואליציה תוקפים את המורדים החותים במדינה מאז חודש מארס, אולם בחודש שעבר החליטה סעודיה לצמצם את מספר התקיפות במדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ