שעות אחרי תחילת הפסקת האש בתימן: החותים תקפו עיר בדרום המדינה

תושבים וגורמי ביטחון בתימן דיווחו כי קרבות בין המורדים למתנגדיהם נמשכו בכמה אזורים ברחבי המדינה למרות הפסקת האש. לדבריהם, החותים מנצלים את המצב כדי לבצר את עמדותיהם

אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי־פי

הפסקת האש ההומניטארית בתימן, עליה הכריזה סעודיה בשבוע שעבר, נכנסה אמש (שלישי) לתוקפה שעות ספורות אחרי שמטוסי קרב של הקואליציה הערבית בהובלת סעודיה הפציצו יעדים של המורדים החותים ובעלי בריתם במדינה. ספינות מטען כבר נמצאות בדרכן עם אספקה וסיוע לתושבים שסובלים, על פי ארגוני הסיוע, ממחסור חמור במזון, מים נקיים, תרופות וציוד רפואי.

למרות הפסקת האש דווח על מספר אזורים בתימן שבהם נמשכו הקרבות בין המורדים למיליציות מקומיות הנאמנות לנשיא עבד ראבו מנסור האדי. גורמי ביטחון רשמיים ועדי ראייה מסרו כי קרבות עזים פרצו כחצי שעה לאחר שהפסקת האש נכנסה לתוקפה כאשר המורדים החותים ניסו לתקוף את העיר דהאל בדרום המדינה. הם ירו פגזים, רקטות ומרגמות על העיר. לדברי הגורמים, המורדים מנצלים את הפסקת האש כדי לבצר את עמדותיהם. מנגד הפסיקו מטוסי הקואליציה את תקיפותיהם ועד שעה זו לא נרשמה שום הפרה מצדם.

יציבות הפסקת האש תבחן את המוטיבציה והרצון של שני הצדדים בשיחות שלום לסיום המשבר בתימן והפסקת הלחימה, שבה נהרגו מאז מארס מאות אזרחים. נציגיהם כבר הבהירו כי הם יגיבו באש על כל הפרה בהפסקת האש.

מורדים חותים מאבטחים את שיירת שליח האו"ם למדינה, אתמולצילום: אי־פי

אתמול הודיעה איראן כי היא שולחת ספינות קרב לאזור על מנת להגן על ספינת סיוע איראנית שאמורה לעגון בנמל חודיידה שנשלט בידי המורדים החותים. משרד ההגנה האמריקאי וסעודיה גינו את הצעד הזה ואמרו שהוא לא הכרחי ומגדיל את האפשרות לעימות סמוך למצרי באב אל־מנדב במפרץ עדן.

חברות הקואליציה הערבית חוששות כי מדובר בניסיון של טהראן לחמש את המורדים בדרך הים וזאת נוכח העובדה שבשבועות האחרונים הופצצו מסלולי ההמראה והנחיתה בנמלי התעופה בתימן, ובכלל זה נמל התעופה הבינלאומי בצנעא.

הבית הלבן קרא לאיראן להפנות את הספינה לנמל ג'יבוטי ומשם יועבר הסיוע לתוך תימן. הדובר ג'וש ארנסט מסר כי הוא מצפה שהסיוע האיראני יועבר "בהתאם לתהליכים שגובשו באו"ם". משרד החוץ האמריקאי הוסיף כי וושינגטון עוקבת מקרוב אחר תנועת הספינה והזהיר מפני "פרובוקציות". לפחות שש ספינות מלחמה אמריקאיות עוגנות בימים אלה מול חופי תימן, כמה מן במפרץ עדן.

על פי הערכות האו"ם, לפחות 25 מיליון מאזרחי תימן מנותקים מחשמל וסובלים ממחסור במוצרים בסיסיים. לקראת ההכרזה על הפסקת האש, הגיע לצנעא שליח האו"ם, הדיפלומט המאוריטני איסמעיל אולד שייח אחמד, בניסיון להתניע מחדש את המגעים למציאת פתרון פוליטי למשבר בתימן. אחמד אמר לכתבים כי הוא ייפגש עם נציגי שני הצדדים הלוחמים במדינה כדי להבטיח שהפסקת האש תחזיק מעמד. "נדון בהפסקת אש ההומניטארית ובהחזרת הצדדים הלוחמים בתימן לשולחן המשא ומתן", אמר אחמד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ