בית משפט במצרים גזר עונש מוות על הנשיא לשעבר מורסי

נשיא מצרים לשעבר ועשרות חברים בתנועת האחים המוסלמים נידונו למוות על בריחתם ההמונית מהכלא ב-2011. ההכרעה צריכה לקבל את אישור המופתי הגדול

ג'קי חורי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
אי-פי

בית משפט במצרים גזר היום (שבת) עונש מוות על נשיא מצרים לשעבר, מוחמד מורסי, ו-105 חברים נוספים בתנועת האחים המוסלמים על בריחה המונית מהכלא ב-2011. גזר הדין, כמו בכל מקרי עונש המוות במצרים, יועבר לסמכות הדתית העליונה, המופתי הגדול, שימסור את חוות דעתו לפני שההוצאה להורג תוכל להתבצע.

המנהיג לשעבר כבר נידון ל-20 שנות מאסר על כך שהורה על מעצר ועינוי מפגינים במהלך תקופתו כנשיא. מורסי הודח על ידי הצבא ביולי 2013 בעקבות הפגנות רחוב המוניות נגד שלטונו. מאז הוציאו הרשויות אל מחוץ לחוק את תנועתו, האחים המוסלמים, ועצרו אלפים מתומכיה.

תנועת האחים המוסלמים גינתה את גזר הדין וקראה למדינות העולם להגיב. "זהו גזר דין פוליטי שמעיד על רצח שעומד להתבצע. על הקהיליה הבינלאומית לעצור את המהלך", אמר אחד מבכירי התנועה ממקום מושבו באיסטנבול. גם נשיא טורקיה ארדואן הביע אכזבה ואמר כי המהלך "מחזיר את המדינה לימי מצרים העתיקה". ארגון אמנסטי לזכויות אדם פרסם הודעה ובה טען כי גזר הדין הינו "תוצאה של הליך מזויף וריק מתוכן". הארגון קרא לבית המשפט לשחרר את הנשיא לשעבר או לקיים משפט חוזר.

מוחמד מורסי במהלך משפטו במצרים, שנה שעברה

גם אם יאשר המופתי הגדול את גזרי הדין, יוכלו המורשעים לערער עליהם. תומכיו של מורסי אומרים כי מאחורי התיקים נגדו ישנם מניעים פוליטיים וניסיון להעניק כסות חוקית להפיכה, ודוחים את סמכות בית המשפט.

מורסי היה הנשיא הראשון שנבחר בבחירות חופשיות במצרים, אולם פחות משנה לאחר תחילת כהונתו החלו הפגנות נגד שלטונו אחרי שהוציא צו שהעניק לו סמכויות נרחבות.

מורסי הורשע בסיוע להברחת אסירים ביטחוניים, חלקם מהאחים המוסלמים וחמאס, בעת המהומות ששררו במדינה במהלך ההפיכה נגד שלטונו של קודמו חוסני מובארק. מלבד זאת הורשע בהעברת מידע לחמאס ובפגיעה בביטחון המדינה. לטענת התביעה מדובר בתיקים מהחמורים שהיו במצרים בכל הנוגע לפגיעה בביטחון המדינה.

מלבדו הורשעו עוד עשרות בכירים ופעילים בתנועה, בהם יו"ר הפרלמנט לשעבר, סעד אל-כתאתני ויועצו של מורסי עסאם אל-עריאן. פסק הדין ניתן בבית הדין לעניינים פליליים באקדמיה למשטרה בקהיר, אותו מתחם שבו נשפטו מובארק ובניו.

לפני תחילת הדיון, ערוץ מצרי המזוהה עם האחים המוסלמים, שידר הקלטה של מי שהיה רמטכ"ל מצרים בינואר 2011 בעת ההפיכה נגד מובארק, גנרל סמי ענאן. בהקלטה מכחיש ענאן כי לצבא ולמערכת המודיעין היה מידע על התוכנית של מורסי והאחים המוסלמים לברוח מהכלא ולהבריח אסירים נוספים שנכנסו למצרים, ועל כך שחמושים מחמאס נכנסו לשטח מצרים כדי לפגוע בביטחון המדינה ולהבריחם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ