לראשונה מאז הכיר במדינת פלסטין: האפיפיור נפגש עם עבאס בוותיקאן

השנים דנו במערכת היחסים בין הוותיקאן לפלסטינים, במעמד המקומות הקדושים ברשות ובמצב הנוצרים במזרח התיכון. מחר תתקיים מיסה גדולה בה יוכרו שתי נזירות פלסטיניות כקדושות

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) נפגש היום (שבת) עם האפיפיור פרנסיסקוס בוותיקאן. זוהי פגישתם הראשונה של השניים מאז הכיר הוותיקאן במדינת פלסטין. על פי כללי הפרוטוקול, הונף ברחבת הכס הקדוש דגל פלסטין, לראשונה אי פעם.

לפי דיווח בסוכנות הידיעות הפלסטינית, השניים דנו במערכת היחסים בין הוותיקאן לבין רמאללה, במעמדם של המקומות הקדושים שבשטחי הרשות, ובהתפתחויות במזרח התיכון, לרבות מצבם של הנוצרים בו.

עבאס הגיע לרומא בראש משלחת גדולה ובה נציגים מהקהילה הנוצרית קתולית בגליל ובירושלים. המשלחת תשתתף במיסה מיוחדת שתתקיים מחר, במהלכה יוכרו כקדושות ארבע נזירות, שתיים מהן פלסטיניות ושתיים מאיטליה ומצרפת.

האפיפיור ועבאס, אתמול בוותיקאןצילום: אי־פי

לרגל המיסה אמר עבאס כי "שתי הנזירות הקדושות מהוות מקור השראה של תקוה וכוח לעם הפלסטיני, שנאבק למען עצמאותו וריבונותו". הנשיא הפלסטיני הוסיף כי "ההכרזה על קדושתן בימים בהם העם הפלסטיני מציין את הנכבה, מוכיחה כי העם הפלסטיני עדיין מאוחד על כל עדותיו". הוא ביקש לנצל את ההזדמנות כדי "לקרוא לפלסטינים בני העדה הנוצרית שנשארו על אדמתם להמשיך ולהחזיק בתקוה, באמונה ובמולדת ולא להתפתות להגירה".

הנזירות מרים בווארדי ומרי אלפונסין גאטס הוכרו על ידי הוותיקאן כקדושות לאחר שהוכח כי הן ניהלו אורח חיים קדוש ובשמן נקשרו ניסים. הן יהיו שתי הקדושות הראשונות ממוצא ערבי ומהארץ שמוכרות על ידי הכנסייה הקתולית.

בווארדי נולדה למשפחה יוונית קתולית בכפר עיבלין ב-1843. בבגרותה היא הצטרפה למנזר הכרמליתיות בצרפת. היא יזמה הקמת מנזרים של המסדר הכרמלתי בהודו ובבית לחם. היא תכננה לבנות מנזר בנצרת אך מתה בגיל צעיר בשנת 1878 לפני שהספיקה להוציא תוכנית זו לפועל.

שתי הנזירות בווארדי וג'אטס

תהליך הכרזתה של בווארדי כקדושה החל כבר ב-1927. בשנת 1981 הכיר בה האפיפיור יוחנן פאולוס השני כמכובדת (השלב הראשון בהכרה כקדושה), ב-1983 הוכרה כמבורכת ועתה תועלה לדרגת קדושה.

גאטס נולדה למשפחה נוצרית בירושלים והצטרפה למסדר הנזירות על שם יוסף הצדיק בגיל 15. "לאחר שמרים אם ישוע נגלתה אליה בחזיונות, הבינה שנבחרה כדי לייסד מסדר של נשים ערביות המקדישות את חייהן לשירות הכנסייה בארץ הקודש ואשר נושאות את תפילתה בהתמדה", נכתב בהודעת הכנסייה.

היא ייסדה את מנזר האחיות רוזרי (מחרוזת), מסדר גדול ופעיל מאוד בירושלים עד היום. היא הוכרה כמכובדת על ידי יוחנן פאולוס השני ב-1995 וכמבורכת ב-2009.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ