שתי נזירות ממוצא פלסטיני ילידות הארץ יוכרו היום כקדושות בטקס בוותיקאן

הנשיא הפלסטיני, שישתתף במיסה, נפגש אתמול עם האפיפיור, וזאת לראשונה מאז הכיר הוותיקאן במדינת פלסטין. בפגישתם, כינה פרנסיסקוס את עבאס "מלאך של שלום"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ארבע נזירות, שתיים מהן פלסטיניות ושתיים מאיטליה ומצרפת, יוכרו היום (ראשון) כקדושות במיסה מיוחדת שתערך בוותיקאן. הנזירות ממוצא פלסטיני מרים בווארדי ומרי אלפונסין גאטס  לאחר שהוכח כי הן ניהלו אורח חיים קדוש ובשמן נקשרו ניסים. הן יהיו שתי הקדושות הראשונות ממוצא ערבי ומהארץ שמוכרות על ידי הכנסייה הקתולית.

בתוך כך, הנשיא הפלסטיני  הגיע אתמול לרומא בראש משלחת גדולה, שתשתתף במיסה, ובה נציגים מהקהילה הנוצרית קתולית בגליל ובירושלים. עבאס נפגש אתמול עם  בוותיקאן. זוהי פגישתם הראשונה של השניים מאז . על פי כללי הפרוטוקול, הונף ברחבת הכס הקדוש דגל פלסטין, לראשונה אי פעם. בפגישתם כינה האפיפיור את עבאס: "מלאך של שלום". 

לפי דיווח בסוכנות הידיעות הפלסטינית, השניים דנו במערכת היחסים בין הוותיקאן לבין רמאללה, במעמדם של המקומות הקדושים שבשטחי הרשות, ובהתפתחויות במזרח התיכון, לרבות מצבם של הנוצרים בו.

האפיפיור ועבאס בוותיקאן, אתמולצילום: אי־פי

לרגל המיסה אמר עבאס כי "שתי הנזירות הקדושות מהוות מקור השראה של תקוה וכוח לעם הפלסטיני, שנאבק למען עצמאותו וריבונותו". הנשיא הפלסטיני הוסיף כי "ההכרזה על קדושתן בימים בהם העם הפלסטיני , מוכיחה כי העם הפלסטיני עדיין מאוחד על כל עדותיו". הוא ביקש לנצל את ההזדמנות כדי "לקרוא לפלסטינים בני העדה הנוצרית שנשארו על אדמתם להמשיך ולהחזיק בתקוה, באמונה ובמולדת ולא להתפתות להגירה".

הנזירה בווארדי נולדה למשפחה יוונית קתולית בכפר עיבלין ב-1843. בבגרותה היא הצטרפה למנזר הכרמליתיות בצרפת. היא יזמה הקמת מנזרים של המסדר הכרמלתי בהודו ובבית לחם. היא תכננה לבנות מנזר בנצרת אך מתה בגיל צעיר בשנת 1878 לפני שהספיקה להוציא תוכנית זו לפועל.

תהליך הכרזתה של בווארדי כקדושה החל כבר ב-1927. בשנת 1981 הכיר בה האפיפיור יוחנן פאולוס השני כמכובדת (השלב הראשון בהכרה כקדושה), ב-1983 הוכרה כמבורכת ועתה תועלה לדרגת קדושה.

שתי הנזירות בווארדי וג'אטס

הנזירה גאטס נולדה למשפחה נוצרית בירושלים והצטרפה למסדר הנזירות על שם יוסף הצדיק בגיל 15. "לאחר שמרים אם ישוע נגלתה אליה בחזיונות, הבינה שנבחרה כדי לייסד מסדר של נשים ערביות המקדישות את חייהן לשירות הכנסייה בארץ הקודש ואשר נושאות את תפילתה בהתמדה", נכתב בהודעת הכנסייה.

היא ייסדה את מנזר האחיות רוזרי (מחרוזת), מסדר גדול ופעיל מאוד בירושלים עד היום. היא הוכרה כמכובדת על ידי יוחנן פאולוס השני ב-1995 וכמבורכת ב-2009.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ