דאעש כבש את העיר העתיקה תדמור שבמרכז סוריה

תושבים וכלי תקשורת סוריים דיווחו כי חיילים סורים נטשו לחלוטין את העיר, שבה נמצאים ממצאים ארכיאולוגים בני 2,000 שנה. במהלך הלילה נהרגו יותר ממאה חיילים בקרבות עם לוחמי הארגון

אי-פי, ניו יורק טיימס ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי-פי, ניו יורק טיימס ו"הארץ"

לוחמים מארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) כבשו את העיר העתיקה תדמור שבמרכז סוריה שבה נמצאות עתיקות בנות 2,000 שנה, כך דיווחו תושבים וכלי תקשורת ממלכתיים במדינה. לפי הדיווח השטחים נכבשו בתום קרבות עזים בין הלוחמים לבין כוחות הצבא הסורי ובעלי בריתו.

התושבים בעיר דיווחו כי חיילים מבוהלים ושוטרים נמלטו מהעיר וכי לאזרחים שנפצעו לא היתה שום דרך להתפנות לבתי חולים. לדבריהם אחרי שכוחות הצבא הסורי נמלטו מהמקום החלו תקיפות אוויריות על העיר. הלוחמים נכנסו אל העיר מכיוון צפון בעוד המבנים העתיקים מצויים בדרום-מערבה. הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחרי קורבנות הלחימה מסר כי יותר ממאה לוחמים סורים הנאמנים לצבא אסד נהרגו בקרבות עם לוחמי דאעש במהלך הלילה ברחבי העיר ובסביבה.

עתיקות בעיר תדמור, ב-2014צילום: אי־אף־פי

הממונה על העתיקות בסוריה, מעמון עבד אל-כרים, מסר כי אלפי פסלים העוברו אל מקום בטוח מהעיר, שהיתה חלק מנווה מדבר שהיווה את אחד המרכזים התרבותיים החשובים בעולם העתיק. "אלפי פסלים שחששנו שינותצו או יימכרו נמצאים כעת במקום בטוח", הבהיר עבד אל-כרים. עם זאת הוא הוסיף כי הפסלים הגדולים והמונומנטים המרכזיים במוזיאון בעיר לא הועברו משם.

בתחילת השבוע נכנסו לוחמי המדינה האיסלאמית לעיירה קטנה הסמוכה לתדמור, וניהלו קרבות קשים עם הצבא. בשבוע שעבר הזהיר מנהל רשות העתיקות של סוריה, מעמון עבד אל-כארים, כי אם יצליחו הג'יהאדיסטים להשתלט על המתחם העתיק בתדמור הם "יהרסו כל דבר שקיים בו".

הדאגה הבינלאומית מהאפשרות שתדמור תיפול בידי הג'יהאדיסטים נובעת מניסיון העבר: בחודשים האחרונים השתלט ארגון המדינה האיסלאמית על שורה של אתרים ארכיאולוגיים ומוזיאונים בעיראק, בהם חאטרה וכלח (נימרוד), והרס מוצגים ייחודיים בני אלפי שנים.

האתר הארכיאולוגי בתדמור, שהוכרז ב-2013 מורשת עולמית של אונסק"ו, כולל אכסדרת עמודים, מבנים ציבוריים מרכזיים ומצבות זיכרון. העיר העתיקה נבנתה במאה הראשונה והשנייה לספירה, ושילבה טכניקות יווניות-רומאיות, עם מסורות מקומיות והשפעות פרסיות.

העיר, בה ישנם כיום מתקנים צבאיים מודרניים, יושבת על כביש מהיר מדברי המחבר בין הבירה דמשק למחוזות המזרחיים של סוריה, הנמצאים ברובם תחת שליטת המורדים. 

אחרי שספגו מפלות בסוריה ובעיראק, לוחמי ארגון המדינה האיסלאמית זוכים לניצחונות בימים האחרונים, והצליחו להשתלט על רמאדי, בירת המחוז הסוני הגדול ביותר בעיראק, ולהתקדם במרכז סוריה ובפרברי תדמור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ