נסראללה ליריביו הפוליטיים בלבנון ובסוריה: הצטרפו למאבק הקיומי נגד דאעש

בנאום לציון 15 שנה לנסיגת צה"ל מדרום לבנון, אמר מזכ"ל חיבאללה כי לא ניתן לסמוך על הקואליציה הבינ"ל שתוקפת "פחות משתקפה ישראל בלבנון ובעזה" וכי הפסד חיזבאללה יפגע בביטחון כל הלבנונים

ג'קי חורי - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נאום נסראללה מוקרן בעצרת בא-נבטיה שבדרום לבנון, היום
ג'קי חורי - צרובה

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה קרא היום (ראשון) ליריביו הפוליטיים ולאזרחי לבנון וסוריה להצטרף למלחמה הקיומית נגד דאעש וג'בהת א-נוסרה - שלוחה של אל-קאעדה. בנאומו, שהוקרן בעצרת לרגל יום השנה ה-15 לנסיגת צה"ל מדרום לבנון, הדגיש נסראללה כי מדובר במלחמה קיומית של ארגונו וכן של כל העם הלבנוני והסורי. 

לדבריו, לא ניתן לסמוך על הקואליציה הבינלאומית במלחמה נגד ארגון המדינה האיסאלמית, אלא רק על חיזבאללה ועל כוחות התנגדות עממיים. "מי שסומך על ארה"ב והקואליציה הבינלאומית דומה למי שסמך על ישראל בעת הפלישה ללבנון בשנת 1982", אמר והוסיף כי "מספר התקיפות של הקואליציה נגד דאעש תוך חודשים נמוך ממספר התקיפות שביצעה ישראל נגד לבנון במלחמת לבנון השנייה ונגד הפלסטינים ברצועת עזה". 

נסראללה פנה בין היתר ליריבו הפוליטי סעד אל-חרירי - העומד בראש "מחנה ה-14 במארס" - ולשותפיו במפלגות הנוצריות, וקרא להם לא לטמון את ראשם בחול ולהכריז על עמדה ברורה בנושא. לדברי נסראללה, מי שבונה ומהמר על דאעש ושלוחות אל-קאעדה, הן בלבנון והן בסוריה, יהיו הראשונים שישלמו את המחיר: "האם הניצחון של דאעש ועמדתכם הרכרוכית מול הארגון בטענה שאתם נגד משטר אסד יכולה להבטיח את שלומכם ואת שלום ילידיכם ונשים מהטבח והמעבדות", הוא תהה.

לדבריו, "גם מי שבונה על הכוח הערבי המשותף (עליו החליטה הליגה הערבית, ג"ח") יבין שהוא לא אפקטיבי ויפסיד, ולכן האופציה היחידה היא לסמוך על עצמנו ועל העם בסוריה ולבנון כדי להביס את דאעש ושלוחותיו".

לסיום, אמר מזכ"ל חיזבאללה כי "הלבנונים צריכים להבין שהם לא יכולים לתמוך בדאעש ועליהם להבין את הסכנה והאיום ..הלבנונים לא צריכים להיות מודאגים מהניצחון של חיזבאללה, אלא להיות מודאגים מהפסדו, כי הפסד חיזבאללה יפגע בביטחון של כל הלבנונים. אני מצפה מכולם לתמוך בהתנגדות". אל-חרירי אמר בתגובה לדברי נסראללה כי רק "הצבא הלבנוני והכוחות הלגיטימיים יכולים להתמודד מול דאעש ואני קורא לעם הלבנוני לתמוך בצבא נגד הטרור". לדבריו, "מעורבות חיזבאללה בסוריה הביאה את החורבן.

נסראללה התייחס בנאומו גם לדבריו שפורסמו אתמול לפיהם אמר כי יקרא לגיוס כללי בארגון. "אני דיברתי על האפשרות לקרוא לגיוס כללי אבל אני עדיין לא רואה מצב המחייב גיוס כללי, ובכל מקרה אני נשבע לכם שהיום כוחה של ההתנגדות במצב הרבה יותר טוב מאז היווסדה, ואני אומר לכם שתהיו בטוחים שאנו נבטיח את שלומכם ושלום כל לבנון. אנחנו היום בכל מקום כדי להילחם בדאעש ובשאר הארגונים הנמנים עליו אידיאולוגית".

מדובר בנאום שלישי של נסראללה תוך שבועיים. בשבוע שעבר נאם נסראללה במטרה להדוף את השמועות על ההידרדרות במצבו הרפואי ואתמול נאם ביום הפצוע, שציין הארגון. נאומים אלה מצטרפים לשורת נאומים שנשא בחודשים האחרונים. בלבנון מציינים כי תדירות נאומיו של נסראללה מצביעה על הלחץ בו שרוי הארגון נוכח התעצמות דאעש וההשלכות על לבנון וסוריה.

בסוף השבוע דיווח העיתון הלבנוני "אספיר", המוכר באהדתו לחיזבאללה, על היערכות שיא של כוחות בגבול עם ישראל. בסדרת כתבות שפרסם העיתון לרגל 15 שנה לנסיגת צה"ל מדרום לבנון, מתואר מערך לוחמה של חיזבאללה, הכולל כוחות גדולים של לוחמים, מנהרות, בונקרים, תצפיתנים ועשרות אלפי טילים.

על פי הדיווח, היערכות הכוחות בבונקרים נמצאת בשיאה, והיא מאפשרת לארגון מוכנות מידית ללחימה. עוד מתאר העיתון כי קיים במנהרות מערך שלם של אוורור, המונע רטיבות שעלולה לפגוע בציוד, וכן תעלה סבוכה של פירי מילוט. בנוסף, עשרות אלפי רקטות וטילים עטופים בחומרים מיוחדים ששומרים על טיבם, ומוכנים לפקודת שיגור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ