יומיים לפני הבחירות בטורקיה: שני בני אדם נהרגו בפיצוצים בצעדה של המפלגה הכורדית

טרם ברור אם הפיצוצים שאירעו בדרום המדינה הם תאונה או פיגוע מכוון. הנשיא ארדואן כינה את התקרית "פרובוקציה". בבתי החולים באזור טופלו עד כה למעלה ממאה פצועים

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

שני בני אדם נהרגו הערב (שני) ועשרות אחרים נפצעו בשני פיצוצים שאירעו בכינוס של מפלגת העם הדמוקרטית הפרו־כורדית (HDP) בדרום מזרח טורקיה. הפיצוצים אירועו יומיים לפני קיומן של הבחירות לפרלמנט במדינה.

ראש הממשלה, אחמט דבוטאולו, אמר כי טרם ברור אם הפיצוצים שאירעו הם תאונה או מתקפה מכוונת. מארגני הכינוס טענו בהתחלה כי מדובר בתקלה בחשמל, אך שללו אפשרות זאת מאוחר יותר.

זירת הפיגוע בדיארבקיר. שניים נהרגו ויותר מעשרה נפצעוצילום: אי־אף־פי

הנשיא רג'פ טייפ ארדואן הביע את תנחומיו לנפגעים בפיצוצים, ואמר כי מדובר ב"פרובוקציה" שנועדה לפגוע בבחירות. הוא הוסיף כי הרשויות חוקרות את האירוע. "חשוב מאוד שכל האזרחים יהיו זהירים ויימנעו מפרובוקציה כמו זו שנועדה לערער את הדמוקרטיה שלנו, את השלום במדינה ואת האחדות", אמר.

שר החקלאות, מהדי אקר, הבהיר כי בפיצוצים נפגעו למעלה ממאה בני אדם. שני הפיצוצים אירעו בהפרש של חמש דקות האחד מהשני, במהלך הכינוס בדיארבקיר שבדרום מזרח המדינה.

 יו"ר המפלגה הפרו-כורדית, סלאח א-טין דמירטאס, שהפיצוצים אירעו בדיוק כאשר היה אמור לשאת נאום בפני הקהל בעצרת, קרא לכל תומכיו להישאר רגועים. "אנחנו לא יודעים את הסיבה לפיצוץ", אמר לרשת סין-אן-אן בשפה הטורקית. על פי חקירה ראשונית, אחד הפיצוצים אירע מתוך פח אשפה שהיה במקום והשני היה מול גנרטור שהציבו מארגני העצרת.

עדי ראייה סיפרו על מראות קשות של פצועים המוטלים על הקרקע וכן על התנהגות תוקפנית של הרשויות כלפי הנוכחים. "המשטרה החלה לירות גז מדמיע על אנשים שהגיעו לעזור לפצועים או שניסו לברוח מהזירה וזה הבעיר את המצב כולו", סיפר צלם בריטי שנכח במקום. "מצב הרוח מאוד קשה ואנשים כאן דורשים נקמה". המשטרה פיזרה כמה מפגינים בזרנוקי מים שמחו על המקרה לאחר פינוי הפצועים מהזירה.

ביומיים האחרונים אירעו כמה תקריות אלימות במהלך אירועים של המפלגה הפרו-כורדית לקראת הבחירות במדינה. אתמול כאלף מפגינים פשטו על אירוע בחירות שארגנו תומכי המפלגה. בתמונות ששודרו בטלוויזיה מהזירה בעיר ארזורום שבדרום מזרח המדינה, נראים המפגינים פורצים את מחסומי המשטרה ואז נדחפים אחורה על ידי כוחות הביטחון שנאלצו להשתמש בזרנוקי מים וגז מדמיע.

סוכנות הידיעות הטורקית DHA  דיווחה כי המפגינים נשאו דגלי טורקיה וניסו להפריע לאירוע, אליו הגיעו כ-2,000 תומכי המפלגה הכורדית. מוקדם יותר דווח כי נהג מיניבוס שנשא שלטי תעמולה של המפלגה הכורדית נורה למוות בידי אלמונים במחוז בינגול שבמזרח המדינה.

ערב הבחירות לפרלמנט הטורקי הסקרים מעניקים למפלגת העם הדמוקרטית הפרו־כורדית (HDP) בין 9% ל–11% מהקולות. למפלגת השלטון הצדק והפיתוח שבראשה עומד הנשיא רג'פ טייפ ארדואן, מעניקים הסקרים 42.4%-40%. המפלגה הרפובליקאית (CHP) זוכה ל–28%-25%, ומפלגת הימין הלאומית (MHP) מקבלת 15%–18%.

אם הכורדים יצליחו לחצות את אחוז החסימה (10%), זה יהיה בעיקר על חשבון נציגי מפלגת הצדק והפיתוח. במצב כזה עלול ארדואן להידרש לקואליציה עמם או עם המפלגה הלאומית לצורך הרכבת הממשלה הבאה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ