רויטרס

ועדת הבחירות המרכזית בטורקיה פרסמה הערב (ראשון) את מרבית תוצאות הבחירות לפרלמנט שנערכו ברחבי המדינה. מספירת יותר מ–97% מהקולות עולה כי מפלגת העם הדמוקרטית הפרו־כורדית חצתה את אחוז החסימה וזכתה ב–12.8% ויותר מ–80 מושבים מתוך 550 בפרלמנט. כתוצאה מכך, לראשונה מאז עליית מפלגתו שלטון ב–2002, לנשיא רג'פ טייפ ארדואן אין רוב בפרלמנט והוא ייאלץ להקים קואליציה או ממשלת מיעוט.  

רשת סי־אן־אן בשפה הטורקית דיווחה כי מפלגת השלטון של ארדואן, מפלגת הצדק והפיתוח, זכתה ב–40.6% מהקולות, לעומת 49.5% בבחירות הקודמות שנערכו ב–2011. מהתוצאות עולה תמונה ברורה לפיה המצביעים דחו את ניסיונותיו של ארדואן להוביל שינויים בחוקה שיעניקו לו סמכויות נוספות. על מנת לערוך את השינויים הללו היה ארדואן זקוק לרוב של שני שלישים מחברי הפרלמנט — 367 מושבים. מהתוצאות שהתפרסמו אמש עולה כי מפלגת השלטון זוכה ב–258 מושבים בלבד, שלא מעניקים לה גם אפשרות להקים ממשלת רוב.

המפלגה הרפובליקאית זכתה עד כה ל-25.3% והמפלגה הלאומית ל-16.5%. עם פרסום תוצאות הבחירות שלל יו"ר המפלגה הפרו-כורדית, סלהאטין דמירטאש, מכל וכל את האפשרות שיקים קואליציה עם מפלגת הפיתוח והצדק ואמר כי התוצאות שמות קץ לדיבורים אודות משטר נשיאותי כפי שארדואן כל כך רוצה. "זהו ניצחון משותף לשמאל, ולכל המיעוטים, המדוכאים, הנשים והפועלים שניצחו ביחד". זו הפעם הראשונה שהמפלגה הפרו-כורדית מצליחה להיכנס לפרלמנט.

סגן יו"ר המפלגה הלאומית, אוקטאי ווראל, אמר לרויטרס כי כל החלטה על הקמת קואליציה עם מפלגת ההצדק והפיתוח תתקבל על ידי ההנהגה המרכזית של המפלגה. "המטרה שלנו היתה להקים ממשלה של מפלגה אחת, אולם לפי התוצאות נראה שעלינו לשקול אפשרות של קואליציה עם מפלגת הצדק והפיתוח", אמר.

ספירת פתקי הצבעה בוועדת הבחירות המרכזית, הערבצילום: אי־פי

אלייה גוגה, בת 39 ממוצא ארמני, סיפרה כי זו פעם הראשונה שהצביעה. "מעולם לא התענייני בזה בעבר. עכשיו התפכחתי, המפלגה הפרו-כורדית היא המפלגה היחידה עבור הנשים במדינה הזו, והם העלו הבטחות מעשיות".

53.7 מיליון אזרחים טורקים הצביעו בבחירות שנתפשו כמבחן למדיניותו של הנשיא ארדואן, ולשאיפותיו לשנות את החוקה באופן שיגדיל את סמכויותיו ויהפוך דה־פאקטו את המשטר במדינה לנשיאותי. ארדואן היה זקוק לרוב של לפחות 400 מתוך 550 מחוקקים על מנת לאשר את השינויים בחוקה ללא משאל עם ולרוב של לפחות 330 מחוקקים כדי לאשר אותם בכפוף למשאל עם. התוצאות האמיתיות נחשבות למפלה קשה עבורו ועבור מפלגתו האיסלאמיסטית.

יו"ר המפלגה הפרו-כורדית, סלהאטין דמירטאש, נואם בפני תומכיו, היוםצילום: רויטרס
רג'פ טייפ ארדואן מצביע באיסטנבולצילום: אי־פי

הצלחתה של מפלגת השלטון הטורקית היתה תלויה בין היתר ביכולתה של מפלגת העם הדמוקרטית הפרו־כורדית (HDP) לעבור את אחוז החסימה הגבוה – 10%. כניסת מחוקקי המפלגה הפרו־כורדית לפרלמנט באה על חשבון מחוקקים איסלאמיסטים ומסכלת את הרוב שלו שואף ארדואן. הצלחות למפלגה הרפובליקאית (CHP) ולמפלגה הלאומית (MHP) עלולות במצב מסוים אף לגרור את מפלגת הצדק והפיתוח לקואליציה לראשונה מאז 2002.

‎רבים מהפרשנים בטורקיה לא פוסלים את האפשרות לבחירות חוזרות כבר בזמן הקרוב וסבורים שהמשא ומתן הקואליציוני יהיה קשה עד בלתי אפשרי.

קלפי באיסטנבול. אחוז ההצבעה בטורקיה גבוה - 10%צילום: אי־אף־פי

הבחירות במדינה נערכו בסימן ההתקפה שהתרחשה ביום שישי על עצרת המפלגה הכורדית בעיר דיארבקיר בדרום־מזרח המדינה. בפיצוץ מטען חבלה בעצרת נהרגו שני בני אדם ונפצעו יותר מעשרה. סקר אחרון שפורסם בסוף השבוע צופה כי מפלגת הצדק והפיתוח תישאר הגדולה ביותר במדינה, אולם כוחה יישחק מ–50% ל–40%–42%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ