המנהיג הדרוזי ג'ונבלאט: הדרוזים בסוריה אינם מתכוונים לפנות לקבלת מחסה בישראל

במסיבת עיתונאים בביירות הדגיש כי רק הסדר מדיני יביא לפתרון. "אנחנו לא צריכים לא את אסד ולא את ישראל המדברים בנימה עדתית, שמטרתה לפלג את המדינה"

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

המנהיג הדרוזי-לבנוני וליד ג'ונבלאט אמר היום (שישי) כי הדרוזים בסוריה אינם מתכוונים לפנות לקבלת מחסה בישראל. "אנחנו לא צריכים לא את אסד ולא את ישראל", הצהיר במסיבת עיתונאים בביירות. "שני הצדדים מדברים בנימה עדתית, שמטרתה להנציח את העדתיות ולפלג את המדינה".

ג'ונבלאט, הידוע כאחד ממתנגדיו הגדולים של אסד, הוסיף כי עתידם של הדרוזים בסוריה, המהווים כחצי מיליון מהאוכלוסייה, טמון בהסדר מדיני-פוליטי פנימי שיבטיח את שלומם של מוסדות המדינה והקמת ממשלת־מעבר בסוריה. הוא הוסיף כי הדרוזים בסוריה הם חלק מהעם הסורי, ואי אפשר להתייחס אליהם בנפרד.

כמו כן, ג'ונבלאט טען כי האירוע שהתרחש לפני יומיים בכפר במחוז אידלב שבצפון סוריה – בו נהרגו כ-20 מבני העדה הדרוזית – התפתח על רקע סכסוך מקומי ואין מדובר באירוע נקודתי כלפי העדה מצד ארגוני האופוזיציה.

המנהיג הדרוזי־לבנוני ג'ונבלאט, במסיבת עיתונאים בביירות, היוםצילום: אי־פי

יש לציין כי המנהיג הדרוזי־לבנוני, לצד מנהיגים לבנוניים נוספים ממחנה ה-14 במארס, הביע תמיכה באופוזיציה הסורית בתחילת המחאה נגד משטרו של אסד. עם היחלשות האופוזיציה הלאומית והתרחבותם של ג'בהת אל־נוסרה וארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בתוך סוריה, מצאו עצמם תחת מתקפה. לכן, חלקם דוחפים בשלב זה לפתרון מדיני.

דבריו של גונ'בלאט אינם עולים בקנה אחד עם הקולות הנשמעים בקרב בני העדה הדרוזית בישראל. אלה ביקשו לפתוח את הגבול ואף להגיש סיוע ישירות לבני העדה בסוריה, נוכח הדיווחים על איום מצד דאעש וג'בהת אל־נוסרה על בני העדה. בשבועות האחרונים אף התקיימו כנסים בכמה ישובים דרוזים בגליל במטרה לגייס תרומות למטרה זאת.

שלשום דווח כי ישראל לא תפעיל כוח צבאי כדי להתערב לטובת מאות אלפי בני העדה הדרוזית בסוריה חרף החשש הכבד לגורלם של בני העדה. בדרג המדיני מבינים כי הפעלת כוח צבאי משמעותה מעורבות ישירה במלחמת האזרחים, צעד שישראל הקפידה להימנע ממנו במשך יותר מארבע שנות המלחמה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ