מסמכי ויקיליקס: דיפלומטים סעודים סבורים שאיראן שלחה ציוד גרעיני לסודאן

אתר ויקיליקס הדליף מברק שנשלח בחודש פברואר 2012 משגרירות סעודיה בחרטום לפיו גורמים סעודים במדינה סבורים שטהראן שלחה לסודאן צנטריפוגות להעשרת אורניום

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

דיפלומטים סעודים בחרטום, בירת סודאן, סבורים כי איראן שלחה לפני שלוש שנים ציוד גרעיני מתקדם, בין השאר צנטריפוגות, לסודאן. כך עולה ממסמך שהגיע מהשגרירות הסעודית במדינה והודלף על ידי ויקיליקס בשבוע שעבר.

במסמך מפברואר 2012, שסווג כסודי ביותר, נאמר כי הגורמים בשגרירות טוענים ש"מכולות איראניות שהכילו ציוד טכני רגיש כמו צנטריפוגות להעשרת אורניום, הגיעו השבוע לנמל התעופה בחרטום. משלוח שני צפוי להגיע בהמשך השבוע".

בסוף השבוע החל אתר ההדלפות ויקיליקס לפרסם יותר מחצי מיליון תכתובות ומסמכים דיפלומטיים של סעודיה. קובץ ראשון ובו כ-60 אלף מסמכים כבר עלה לרשת, ורובו מכיל מסמכים בערבית. רבים מהמסמכים נושאים את הכיתוב הירוק "הממלכה הסעודית" או "משרד החוץ הסעודי" וחלקם מוגדרים "בהולים" או "סודיים". המברק הסעודי לא מכיל פרטים על מקור הדיווח של הדיפולמטים או אם יש בידיהם ראיות למשלוח הרגיש.

נשיא סודאן בנמל התעופה החרטום, בשבוע שעברצילום: רויטרס

עד כה לא פורסמו דיווחים על כך שאיראן שולחת ציוד גרעיני לסודאן, שלה אין תוכנית גרעין ידועה. באוקטובר 2012 פרסם השבועון הבריטי "סאנדיי טיימס" פרטים נרחבים על מה שלדברי העיתון היה תקיפה ישראלית של מפעל טילים בניהול איראני בסודאן שבוע קודם לכן. הפרסום נשען בין היתר על "מקורות ביטחוניים" ישראלים ומערביים. לפי הדיווח, התקיפה בוצעה על ידי חיל האוויר הישראלי, והוא כולל פרטים על הרכב הכוח התוקף, מהלך התקיפה ועל המטרה.

לפי העיתון, התקיפה בוצעה ביום רביעי לפנות בוקר על ידי רביעיית מטוסי F-15i דו-מושביים (”רעם”), שנשאו כל אחד שתי פצצות במשקל טון. ליוותה אותם רביעייה נוספת של מטוסי F-16 ששימשו חיפוי אווירי, למקרה שחיל האוויר הסודאני, המצויד בטילי נ"מ ומטוסי מיג-29, ינסה לפגוע במפציצים. העיתון מוסיף כי במבצע החיסול של בכיר החמאס מחמוד אל-מבחוח בדובאי ב–2010, נטלו סוכני המוסד הסכם חתום בין איראן לסודאן לייצור נשק בשטח סודאן בפיקוח משמרות המהפכה האיראניים.

בתחילת חודש שעבר דיווחו רשתות תקשורת ערביות כי מפעל או מחסן נשק באזור אום דרמאן שבסודאן הותקף מהאוויר. סוכנות הידיעות הרשמית של מצרים ציטטה את דובר צבא סודאן, שקשר את ישראל לאירוע, אך הכחיש כי היתה תקיפה. לדבריו, הצבא הסודאני הפיל כלי טיס ישראלי בלתי מאויש שחדר למרחב האווירי הסודאני ממזרח.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ