עשרות חיילים מצרים נהרגו בהתקפה משולבת של דאעש בסיני

חמושים איסלאמיסטים תקפו בו זמנית כמה עמדות של הצבא בצפון חצי האי סיני. תושבים מדווחים על קרבות ופיצוצים עזים באזור וכלי תקשורת מדווחים כי החמושים השתלטו על העיירה שיח' זוויד

רויטרס, אי-פי וג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס, אי-פי וג'קי חורי

לפחות 50 חיילים מצריים נהרגו היום (רביעי) בהתקפה משולבת של חמושים על עמדות צבא, שכללה פיצוץ מכוניות ממולכדות בצפון חצי האי סיני. כך דווח בסוכנות הידיעות רויטרס. כלי תקשורת במצרים מדווחים על 64 הרוגים מקרב כוחות הביטחון. עם זאת, הצבא המצרי הודיע כי עד כה נהרגו 11 חיילים בלבד. הרשויות הכריזו על מצב חירום באזור.

ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) קיבל עליו את האחריות על ההתקפה. לדבריו, מהבוקר הותקפו 15 עמדות ומרכזי ביטחון וצבא בסיני. דובר צבא מצרים הודיע כי לפחות 70 חמושים השתתפו בהתקפות. כלי תקשורת במצרים דיווחו כי החמושים מיקשו את רחובות העיירה שיח' זוויד.

עדי ראייה מדווחים כי החמושים הצליחו להשתלט על העיירה ומנהלים חילופי אש עזים בעוד התושבים לכודים בבתיהם. הם מונעים כניסה של האמבולנסים אליה כדי לפנות פצועים. לדברי המשטרה המקומית החמושים עלו על גגות מבנים סמוכים לבניין המשטרה בעיירה כדי לתקוף את המקום באר-פי-ג'י. זו הפעם ראשונה שבה הארגון משתלט על ריכוז אוכלוסייה גדול בצפון סיני, בדומה להישגיו בעיראק ובסוריה. שוטרים בשיח' זוויד דיווחו על העיירה טרם נפלה במלואה לידי החמושים, אולם הם נמצאים תחת מצור.

ברפיח המצרית נשמעו שני פיצוצים עזים. באל-עריש דווח כי החמושים מכתרים את תחנת המשטרה המקומית ובמקום חילופי אש כבדים מאוד. החמושים תקפו שיירה של טנקים ונגמשים שהייתה בדרכה לאל-עריש.

במהלך הלילה בוצעו עוד מספר תקיפות של חמושים במצרים, בהן שוטר שנורה מחוץ לתחנת משטרה באלכסנדריה ופיצוצים שנשמעו בערים נוספות במדינה. שלשום נהרג התובע הכללי של מצרים, הישאם ברכאת, בפיצוץ מכונית ממולכדת בעת שהיה בדרכו להיכל המשפט במרכז קהיר. ההתנקשות התרחשה יממה לפני יום השנה השני להפיכה הצבאית שבה הודח נשיא מצרים האיסלאמיסטי, מוחמד מורסי.

גורמים בסיני דיווחו היום כי אל בית החולים באל-עריש הועברו עד כה 35 גופות, רובם של חיילים. גורמי ביטחון במצרים מסרו לסוכנות הידיעות אי-פי כי התוקפים האיסלאמיסטים חטפו כמה חיילים ותפסו משוריינים של הצבא. תושבים דיווחו כי החמושים תפסו גם שני נגמ"שים.

תחנת משטרה באל-עריש שבסיני לאחר שהותקפה בידי חמושים, בחודש אפרילצילום: אי־פי

מדובר בכמה תקיפות שהחלו בשעה שש בבוקר נגד עמדות צבא שונות באזור שיח' זוויד ורפיח המצרית. גם בשעה זו מתנהלים חילופי אש בין החמושים לחיילים ונשמעים פיצוצים עזים. העיתון המצרי אל-אהראם דיווח כי לפחות שש עמדות של הצבא הותקפו, אולם לפי פרסום אחר ישנן 11 עמדות של הצבא שהותקפו. עוד דווח כי במחסום  "רפאי" שבשיח' זוויד נהרגו כל החיילים המצרים שהוצבו במקום.

בעקבות האירועים תתכנס הערב הממשלה בקהיר. ארגוני זכויות אדם הביעו חשש שההחלטות שיתקבלו על ידה ינוצלו לפגיעה חמורה בזכויות האדם וחופש הביטוי. הממשלה תתכנס במתחם האקדמיה לשוטרים ולא בבניין הממשלה הרשמי בשל מה שהוגדר המצב הביטחוני הרגיש. בישראל הוחלט בעקבות האירועים לסגור זמנית את מעבר כרם שלום לרצועת עזה ומעבר ניצנה בגבול מצרים.

הבטחתו של הנשיא עבד אל-פתאח א־סיסי לרדוף את הטרור עד חורמה וקריאתם של בכירים בממשל להטיל משטר חירום ללא הגבלה, אינם משכנעים בינתיים את אזרחי מצרים שחוששים להגיע למקומות מרכזיים. שנה לכהונתו כנשיא נבחר ושנתיים לכהונתו כנשיא מאז הדיח את מורסי ותפס את השלטון, א־סיסי עדיין לא קיים את הבטחתו לבוחריו לבער את הטרור. 

במצרים פועלת קבוצה של ארגונים, שונים באופיים מאלה שפעלו בה לפני שלושה עשורים. רובם הכריזו על נאמנותם לארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), חלקם דבקים באל־קאעדה ואחרים פועלים באופן עצמאי. קווי האספקה של ארגונים אלה נמתחים מלוב, דרך המדבר המערבי, מסודאן ועד לאחרונה גם מעזה.

בינואר השנה נהרגו 32 בני אדם ועשרות נפצעו בהתקפת טרור של ג'יהאדיסטים המזוהים עם ארגון המדינה האיסלאמית בכמה מוקדים בסיני. יותר מ-20 נהרגו כתוצאה מירי רקטות ופצצות מרגמה על מתחמים של צבא מצרים ומשמר הגבול המצרי בעיר אל־עריש שבצפון חצי האי. גורמים במשרד הבריאות המצרי מסרו כי מרבית הנפגעים והקורבנות הם אנשי ביטחון. בעקבות ההתקפה העלו כוחות הביטחון המצריים את רמת הכוננות שלהם בסיני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ