דאעש על סף כיבוש העיירה שייח זווייד שבצפון סיני

מתקפת הטרור המשולבת נמשכת מאז שעות הבוקר: הג'יהאדיסטים מכתרים את מטה המשטרה בעיירה והצבא מנסה להדוף אותם מהאוויר. לפחות 70 נהרגו. צה"ל הגביר את הכוננות בגבול

ג'קי חורי
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
גילי כהן

שלוחת ארגון המדינה האיסלאמית בחצי האי סיני נמצאת על סף כיבוש העיירה שייח זווייד, כ-20 קילומטרים ממערב למעבר רפיח. אחר הצהריים (רביעי) דיווחו סוכנויות הידיעות כי חרף מאמצי חיל האוויר המצרי והכוחות הקרקעיים לבלום את המתקפה המשולבת שבה פתחו הג'יהאדיסטים הבוקר, רוב חלקי העיירה נפלו בידיהם. צה"ל הגביר את הכוננות באזור מחשש לפיגועים בגבול ישראל.

הג'יהאדיסטים תקפו לפחות שש עמדות צבאיות בשייח זווייד. הם מטילים מצור על מטה המשטרה ומיקשו אותה כדי למנוע את בריחת אנשי הביטחון ששוהים בפנים. בנוסף הטמינו החמושים מטענים לאורך דרך שמחברת בין שייח זווייד לבין בסיס צבאי סמוך, כדי למנוע הזרמת אספקה ונשק לכוחות. כל הדרכים משייח זווייד ורפיח המצרית נסגרו והתושבים נקראו שלא לצאת מבתיהם. מהימנות הדיווחים על הנעשה בסיני מוגבלת, שכן באזור אין כמעט פעילות עיתונאית והצבא המצרי אינו מוסר מידע רשמי על המתרחש. מרבית המידע מבוסס על גורמים צבאיים מצריים ועדי ראייה.

מתקפת הטרור המשולבת של שלוחת ארגון המדינה האיסלאמית בצפון חצי האי סיני החלה בסביבות השעה 06:00 ונמשכת גם בשעה זו. סוכנויות הידיעות הזרות מדווחות כי לפחות 70 חיילים, שוטרים ואזרחים נהרגו ו–55 נפצעו בשורה של פיגועים, מארבים, פשיטות וחילופי אש בשייח זווייד, אל־עריש ורפיח המצרית. גורמי ביטחון מצריים מסרו כי הצבא מתגבר את כוחותיו וכי מדובר בהתקפה הקשה ביותר בחצי האי מאז פתח במבצע למיגור הג'יהאדיסטים בסיני ב–2013. המתקפה מתרחשת כחלק ממתקפת חודש הרמדאן עליה הכריז מנהיג המדינה האיסלאמית, אבו־באכר אל־בגדאדי.

בהודעה שפרסם דובר המדינה האיסלאמית נאמר כי בסך הכל הותקפו עד כה 15 עמדות צבא ומשטרה ובוצעו שלושה פיגועי התאבדות, שניים מהם בעמדות ביטחוניות ואחד במועדון הקצינים באל־עריש. חמושים תקפו גם שיירת טנקים ונגמ"שים שהייתה בדרכה אל העיר. ברפיח המצרית נשמעו בשעות אחר הצהריים שני פיצוצים.

בשייח זווייד הותקפו, כאמור, לפחות שש עמדות צבאיות ושתיים מהן הושמדו לגמרי. גורמי ביטחון מסרו כי בכל עמדה שוהים בדרך כלל 50–60 חיילים. הג'יהאדיסטים גם מכתרים את מטה המשטרה בעיירה ויורים עליו פצצות מרגמה. על פי הערכות עשרות אנשי ביטחון שוהים בפנים. מספר לא ידוע של חיילים מצריים נשבו. הג'יהאדיסטים גם הצליחו להשתלט על מספר משוריינים ומסוקי אפאצ'י השמידו אחד מהם.

עשן מיתמר בצפון סיני, סמוך לגבול עם רצועת עזה, היוםצילום: רויטרס

הפיקוד העליון של צבא מצרים מסר כי במהלך המבצע נהרגו לפחות 100 חמושים. בהודעה שנמסרה בטלוויזיה הממלכתית נאמר כי בפעולה נהרגו גם 17 חיילים, בהם ארבעה קצינים. לפי הצבא המצרי במתקפת הטרור לקחו חלק לפחות 300 ג'יהאדיסטים. הצבא הצליח להשמיד רכבי שטח שנפלו בידי הג'יהאדיסטים ועליהם ציוד נ"מ. מטוסי אף־16 ומסוקי קרב תקפו שתי התגודדויות של ג'יהאדיסטים והשמידו אותן. לא נמסר היכן התרחשה התקיפה הזו.

סוכל פיגוע נוסף בקהיר: תשעה חמושים נהרגו

צבא מצרים האריך בחודש אפריל את מצב החירום בסיני בשלושה חודשים נוספים, אולם עד כה אינו מצליח להביא לשבירת ההתקוממות הג'יהאדיסטית. בעקבות האירועים צפויה ממשלת מצרים להתכנס הערב לדיון חירום. ראש הממשלה, איברהים מחלב, אמר כי מצרים "נמצאת במצב מלחמה ועליה לקבל החלטות קשות בנוגע למלחמה בטרור". הדיון יתקיים במתחם האקדמיה לשוטרים ולא בבניין הממשלה בשל המצב הביטחוני הרגיש. נשיא מצרים, עבד אל־פאתח א־סיסי, הבטיח אתמול להעמיד לדין את האחראים להתנקשות בברכאת, שניצח בשנתיים האחרונות על העמדתם לדין של אלפי ג'יהאדיסטים ואנשי תנועת "האחים המוסלמים" שהוצאה אל מחוץ לחוק.

החודש אישר בית המשפט במצרים את הוצאתם להורג של מורסי ובכירים נוספים באחים המוסלמים, ובראשם המדריך הכללי מוחמד בדיע. ההחלטה אם להוציא את הבכירים להורג מונחת לפתחם של א־סיסי ושל המופתי הגדול של מצרים. "נפעל כדי לאכוף את החוק ולהביא צדק מהר ככל האפשר. האחריות לאלימות מוטלת על אלה שנמצאים מאחורי סורג ובריח", אמר א־סיסי בהלווייה, "אם יאושר עונש המוות – אנו נוציא אותו לפועל".

צילום: רויטרס

במצרים נשמעת ביקורת קשה על היערכות הצבא והמשטרה בסיני, וחוסר יכולתם למנוע את פיגועי הג'יהאדיסטים גם מעבר לתעלת סואץ. שלשום נרצח התובע הכללי של מצרים, הישאם ברכאת בפיצוץ מכונית ממולכדת בעת שהיה בדרכו להיכל המשפט בקהיר. ארגון לא מוכר בשם "ארגון המחאה העממית של גיזה" לקח אחריות להתנקשות. אתמול, יום השנה השני להדחתו של הנשיא האיסלאמיסטי מוחמד מורסי, נורה שוטר מחוץ לתחנת משטרה באלכסנדריה. בקהיר נהרגו שלושה בפיצוץ מכונית ממולכדת נוספת.

הערב פרצו שוטרים מצריים לדירה במערב קהיר והרגו תשעה מחברי תנועת האחים המוסלמים. גורמי ביטחון מסרו כי התקבלו דיווחים כי התשעה מתכננים לבצע התקפת טרור. בין ההרוגים: נאסר אל-חאפי, בכיר בתנועת האחים המוסלמים ומחוקק לשעבר. גורמים רשמיים מסרו כי בדירה נמצאו שלושה רובים ומאות כדורים. דובר האחים המוסלמים הכחיש את טענות השלטון ואמר כי התשעה "נהרגו בדם קר" וכלל לא היו חמושים.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס למתקפה במפגש עם שגרירים במשרד החוץ ומסר כי ישראל "שולחת את תנחומיה לממשלת מצרים, לעם המצרי ולמשפחות המצרים שנטבחו על ידי הטרור האכזרי הזה". בהסכם השלום עם מצרים הוגדר חצי האי סיני כשטח מפורז, אולם מאז החל המבצע המצרי למיגור הג'יהאדיסטים אפשרה ישראל לשלטון בקהיר לתגבר את כוחותיו. גורם ישראלי אמר היום לסוכנות הידיעות רויטרס כי ייתכן שישראל תאפשר למצרים להזרים כוחות נוספים לסיני. "התקרית הזו היא אירוע משנה משחק", אמר הגורם.

בעקבות המתקפה בסיני בצה"ל חוששים מפיגועים בגבול הישראלי. לאחר הערכת מצב, בצה"ל החליטו לסגור את מעברי הגבול כרם שלום וניצנה ונאסרה ההגעה לשטחים החקלאיים ליד היישוב באר מילכה ליד הגבול. בשלב זה, בצה"ל מתמקדים באיסוף מודיעין על הנעשה בסיני, ולדברי קצין בפיקוד הדרום, אין כוונה לתגבר את הכוחות בגזרה. עם זאת, בצה"ל הגבירו את הכוננות באזור והנחו את החיילים בגבול לשמור על דריכות.

פיגועים, הברחות נשק ותסכול גובר

גל הטרור בסיני החל למעשה ב-2011 עם נפילת משטרו של חוסני מובארק וקריסת המערך הביטחוני והצבאי בחצי האי. באותה שנה, בעקבות נפילת משטר קדאפי בלוב, הצליחו ארגונים איסלאמיסטיים להשתלט על כמויות גדולות מאוד של נשק ותחמושת ולהבריחו לחוליות המזוהות עם הג'יהאד העולמי ועם אל-קאעידה. הנשק הועבר בין היתר לסיני בדרך הים או דרך השטחים המדבריים. חלק מהשבטים הבדואים שחשים זה שנים ארוכות כעס ותסכול כלפי השלטון בקהיר סייעו לכך.

הפיגועים בסיני התגברו בעקבות הדחת הנשיא האיסלאמיסטי מוחמד מורסי ב-2013. ארגונים המזוהים עם אל-קאעדה, כמו גדודי עבדאללה עזאם וארגון אנסאר בית אל-מקדס, שביצעו בעבר פיגועים נגד אתרי תיירות בדרום סיני ולאורך רצועת החוף של הים האדום, פנו צפונה והחלו להתקרב לגבול עזה. לפני כשנה נשבעו ארגונים אלה אמונים לארגון המדינה האיסלאמית והגדירו את חצי האי כחלק מהחליפות האיסלאמית.

בניסיון להשיב לידיו את השליטה והריבונות, הכניס צבא מצרים כוחות גדולים לסיני בתיאום עם ישראל ובמקביל הכריז השלטון על תוכניות להשקעה ולפיתוח חצי האי. ואולם, עד כה לא הצליחו המבצעים הצבאיים למגר את הג'יהאדיסטים ואת התשתיות שהקימו. מתקפת הטרור המשולבת היום מעידה שחוליות הטרור בסיני ממשיכות לגייס אליהן פעילים ולקבל נשק וסיוע לוגיסטי.

בהכנת הידיעה השתתפה שירלי סיידלר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ