השוטר הרע של שיחות הגרעין: שר החוץ של צרפת

פאביוס נוקט בגישה חשדנית כלפי איראן, עוד מהימים שכיהן כראש ממשלה צעיר בשנות ה-80, תקופה בה נקלעו שתי המדינות למשבר ביחסים. הגעתו לווינה מאותתת כי לטהראן צפוי מיקוח קשוח

אנשיל פפר
שליח "הארץ" לשיחות בווינה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פאביוס בווינה, הערב. אחד משומעיו ציין ש"הוא נשמע נחרץ לא פחות מנתניהו"צילום: אי־פי

שרי החוץ הנותרים של המדינות המשתתפות בשיחות הגרעין הגיעו הערב (ראשון) לווינה. לרוב, זהו סימן לכך ששלב מכריע מתקרב; ואולם, זהו גם איתות לכך שישנו מיקוח קשוח בפתח. זאת, הודות לבואו של לורן פאביוס, שר החוץ של צרפת. 

בשנתיים האחרונות, הפך פאביוס "לשוטר הרע" של שיחות הגרעין. הוא זכה למוניטין האלה עוד בשלהי השיחות על הסכם הביניים בז'נבה, בנובמבר 2013, אז היה בעל תרומה מכרעת לטרפוד השיחות והארכתן בסבב נוסף. גם העובדה שבאותו הסכם ביניים לא בוטלו כלל סנקציות על איראן היא הרבה מאוד בזכות ההתעקשות הצרפתית.

חשדנותו של פאביוס כלפי האיראנים נמשכת שנים רבות. היא החלה עוד בשנות ה-80, אז כיהן כראש ממשלה צעיר תחת הנשיא פרנסואה מיטראן. צרפת נקלעה למשבר קשה ביחסיה עם איראן שלאחר המהפכה האיסלאמית, לאחר שזו הקפיאה את פעילותה של חברה צרפתית לבניית כורים גרעיניים בשטחה. בצרפת סירבו להחזיר לאיראן מיליארד דולרים שהשקיעה ביוזמה ואף ייחסו לאיראן פיגועי טרור בפאריס וחטיפת אזרחים צרפתיים בביירות. צרפת אף תמכה באופן פעיל במשטרו של סדאם חוסיין בעיראק במלחמתו עם איראן, וסיפקה לו נשק מתקדם.

דיפלומטים צרפתים מתעקשים שגישתו הנוקשה של פאביוס בשיחות הגרעין נעוצה עוד בימים ההם. בביקור שלו בחודש שעבר בישראל ומצרים, הפתיע פאביוס את שומעיו בעמדה התקיפה שהשמיע בנוגע להסכם. בין השאר, אמר ש"יש סכנה גדולה שההסכם יוביל לכך שהסעודים והטורקים ינסו גם הם להצטייד בנשק גרעיני והמזרח תיכון ייקלע למרוץ חימוש". אחד משומעיו ציין ש"הוא נשמע נחרץ לא פחות מנתניהו". 

בעוד ממשל אובמה רואה באיראן שותפה פוטנציאלית למאבק בקיצונות האיסלאמית של דאעש ומוקד כוח שיכול לסייע בהרגעת המזרח התיכון, צרפת ממשיכה לתמוך בצורה ברורה ביריבותיה הסוניות של איראן — סעודיה, האמירויות ומצרים. נוכחותו של פאביוס בחדרי הדיונים צפויה להקשות על השגת ההסכם הסופי עם איראן, אך, היא גם מבטיחה שאם וכאשר יושג, יוכלו האמריקאים לומר ש"שכנענו אפילו את פאביוס". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ