ביקורת בסוריה בעקבות הסרת דיוקנו של חאפז אל־אסד משטרות אלף לירות

קמפיין ברשתות החברתיות בסוריה קורא להשבת תמונתו של הנשיא לשעבר, שמייצג את הסורים "האמיתיים". מנגד יש הטוענים כי אזרחי המדינה רואים בדיוקן סמל לדיכוי

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

נשיא סוריה בשאר אל־אסד מתמודד עם לא מעט אתגרים ובעיות ביטחוניות בארצו הסובלת ממלחמת אזרחים עקובה מדם מזה ארבע שנים. אולם בימים האחרונים מצא עצמו הנשיא מתמודד עם בעיה חדשה, הפעם מצד ותיקי מפלגת הבעת ונאמניו של אביו, הנשיא לשעבר חאפז אל־אסד, בעקבות החלטה להסיר את דיוקנו של חאפז משטרות אלף לירות סוריות.

הבנק המרכזי בדמשק הנפיק באחרונה שטר חדש של 1,000 לירות ולהפתעת האזרחים הסורים תמונתו של הנשיא חאפז אל־אסד נעלמה מהשטר ובמקומה מודפסת תמונה של העיר ההיסטורית בוסרא א־שאם, אשר נפלה לידי המורדים בסוריה לפני כמה חודשים.

ההחלטה גררה תגובות ותהיות רבות, ואף חששות שמא יהיו לה השלכות על מצבו של המשטר. ביומיים האחרונים מובילים נאמני המשטר קמפיין ברשתות החברתיות, וקוראים להחזיר את התמונה של אסד האב לשטרות. לטענתם, השטר החדש לא מייצג את הסורים "האמיתיים".

1,000 לירות סוריות. למטה השטר הישן עם תמונתו של חאפז, למעלה השטר החדשצילום: אי־אף־פי

בסוריה היו מי שראו בהחלטה ניסיון של אסד הבן להעלים את אביו בלחץ בני בריתו מאיראן ומרוסיה. טענה אחרת שנשמעה במדינה היא כי הדיוקן הוסר לאחר שמתנגדי המשטר נהגו ללעוג לו ואזרחים ראו בו סמל לדיכוי ולשליטה הבלעדית של משפחת אסד העלאווית במדינה.

שטר האלף לירות הסוריות שווה היום כ–5 דולר, לעומת 18 דולר לפני ארבע שנים. ישנם פרשנים הרואים בשטר המרכזי סמל לקריסת הכלכלה ואובדן הערך של הלירה הסורית.

ההחלטה להנפיק שטרות חדשים, בעיקר של אלף לירות, התקבלה בעקבות תלונות רבות על שטרות בלויים ובאיכות ירודה מאוד. אזרחים וסוחרים רבים לא הסכימו לקבל שטרות מסוג זה מחשש שלא יוכלו להשתמש בהם ויאבדו את כספם.

התושבים והסוחרים מלינים עוד כי שטרות של 50, מאה ו–200 לירות כבר לא ניתנים גם כן לשימוש בגלל איכותם הירודה. הסיבה נובעת ככל הנראה מאיכות הייצור וחומר גלם זול שהבנק המרכזי הסורי משתמש בו להנפקת השטרות.

לפי דיווחים בסוריה הפצת שטרות של אלף לירות תהיה רק באזורים בהם שולט המשטר, בעיקר בבירה דמשק ובערים הגדולות ברצועת החוף. בשאר האזורים במדינה, מי שעוד יש ברשותו כסף, משתמש במטבע זר, בעיקר בדולרים, אירו, דינרים ירדנים ועיראקים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ