שיחות הגרעין יימשכו לתוך סוף השבוע; פסימיות בקרב דיפלומטים מערביים

בעוד המשלחת האיראנית מספרת שהשגת ההסכם קרובה, עמיתיהם במערב נזהרים שלא להשתמש במלה "משבר". בהיעדר הסכם עד מחר בלילה, צפוי לממשל אובמה קרב קשה בדרך לאישורו בסנאט

וינה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
וינה

שיחות הגרעין בין איראן והמעצמות צפויות להימשך אל תוך סוף השבוע, לאחר שהן תאריך היעד המקורי והן החדש כבר נחצו. מבחינת ארה"ב, היממה הקרובה תהיה קריטית, משום שאם לא יושג הסכם עד מחר בלילה (חמישי) יחלוף המועד שקבע הסנאט לתחילת הדיונים בהסכם. פרק הזמן שיוקדש להם יוכפל אז מ-30 ל-60 יום ולממשל אובמה צפוי מאבק קשה יותר בדרך לאישור ההסכם.

חברי המשלחת האיראנית אומרים לעיתונאים ולטלוויזיה בארצם שההסכם קרוב מאוד ולדבריהם, ניסוח ההסכם המרכזי וארבעה מתוך חמשת הנספחים הטכניים כבר הושלם. מנגד, הטון של הדיפלומטים המערביים פסימי בהרבה, אך הם מקפידים מאוד שלא להשתמש במלה "משבר" למרות הקשיים ואי־הוודאות בנוגע למועד סיום השיחות.

גם נשיא ארה"ב ברק אובמה הביע לראשונה פסימיות בנוגע לסיכוי שתושג עסקה. סנטורים שהשתתפו אתמול באירוע בבית הלבן אמרו לאתר "פוליטיקו" כי אובמה התייחס באריכות למגעים עם איראן, וטען כי הסיכויים להגיע להסכם עם איראן הם "נמוכים מ-50-50". 

שרי החוץ של המעצמות ושרת החוץ של האיחוד מוגריני, השבוע בווינהצילום: אי־אף־פי

דברי הדיפלומטים המערביים תואמים את אלה של שר החוץ הצרפתי לורן פאביוס, שאמר אתמול כי עדיין ישנם חילוקי דעות בשלושה תחומים מרכזיים: נוהל ההחזרה המיידית של הסנקציות במקרה של הפרת ההסכם על ידי איראן, בחינת ההיבטים הצבאיים של תוכנית הגרעין בידי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית והגדרת תחומי המחקר הגרעיני שאיראן תתחייב להקפיא במשך עשור לפחות. נושא נוסף שלגביו טרם הושגה הסכמה הוא דרישת איראן להעברת החלטה על ביטול האמברגו על אספקת נשק לה, לצד הסרת הסנקציות האזרחיות והמסחריות עליה. דרישה זו זוכה לגיבוי מצד רוסיה, שמתכננת עסקאות נשק גדולות עם איראן, אך המעצמות המערביות מתנגדות לה בתוקף.

חברי המשלחת האיראנית, המבקשים להוכיח לציבור בארצם כי הם נושאים ונותנים בתקיפות, הדליפו היום כי במפגש האחרון בין כל שרי החוץ של הצדדים, ביום שני בלילה, התקיימו חילופי דברים נרגזים בטונים גבוהים בין שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי ומקבילו האיראני מוחמד ג'וואד זריף. שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני אמרה לזריף בדיון כי אם איראן אינה מעוניינת להגיע להסכם, עדיף לסיים את השיחות מיד. זריף השיב לה ברוגז "לעולם אל תאיימי על האיראנים" ועמיתו שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב הוסיף: "וגם לא על הרוסים". היום פרסם זריף הודעה המוקירה את תרומתה של מוגריני למשא ומתן.

מאז אותה ישיבה לא נערכו מפגשים רשמיים ברמת שרי חוץ בין הצדדים, אף שהתקיימו כמה שיחות לא רשמיות. מבין שבעת שרי החוץ שהשתתפו בדיונים ביום שני, רק קרי וזריף נותרו בווינה. שרי החוץ של רוסיה וסין, המשתתפים לצד מנהיגי מדינותיהם ונשיא איראן חסן רוחאני במפגש פסגה ברוסיה, ישובו לעיר, אם בכלל, רק בסוף השבוע. דיפלומט מערבי אמר כי "למרות העדרות שרי החוץ, מתקיימים מפגשים מאוד אינטנסיביים בין המומחים מכל המשלחות בניסיון להגיע להסכם". בנימה פסימית הוסיף כי הוא מקווה שהסכם יושג בתוך כמה ימים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ